بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۰۶/۱۰ ۱۲:۵۶:۱۶
جزئیات فرار «غنی» از زبان سفیر افغانستان در تاجیکستان
جزئیات فرار «غنی» از زبان سفیر افغانستان در تاجیکستان
هیچ یک از معاونان غنی نمی‌دانستند که رئیس جمهور برنامه فرار از کشور را دارد. اشرف غنی از مردم کشورش دزدی کرد و پا به فرار گذاشت.
فارس

«محمد زهیر اغبر»، سفیر افغانستان در تاجیکستان گفت: اشرف غنی، رئیس جمهور سابق افغانستان نه تنها از کشور فرار کرد بلکه همکارانش را به دست سرنوشت سپرد و پول هنگفتی را نیز با خود برد و از مردم دزدی کرد.

وی در ادامه گفت: «هیچ یک از معاونان غنی نمی‌دانستند که رئیس جمهور برنامه فرار از کشور را دارد. به گفته وزیر دفاع دولت اشرف غنی که خودم شخصا با او صحبت کردم، یکی از مشاوران غنی با وزارت دفاع تماس می‌گیرد و می‌گوید که اشرف غنی ساعت ۱۶ برای نشست در آنجا خواهد بود».

وی افزود: آنها آماده شدند و منتظر اشرف غنی بودند اما در آن ساعت سه هواپیما که غنی و خانواده‌اش در آنها بودند از فرودگاه کابل به پرواز درآمدند.

محمد زهیر اغبر در بخش دیگری از سخنانش گفت: طالبان قصد دارد احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت در پنجشیر را به قتل برساند و با نمایندگان این مقاومت مذاکره نخواهد کرد.

وی افزود: طالبان هرگز با نمایندگان مقاومت در پنجشیر مذاکره نخواهد کرد. شبه‌نظامیان طالبان سیاستمدار نیستند بلکه تروریست‌هایی هستند که از سه سال پیش در بسیاری از کشورها در فهرست سازمان‌های ممنوعه قرار دارند.

سفیر افغانستان در تاجیکستان تصریح کرد: آنها گستاخ و خشونت‌طلب هستند و هدفشان به زانو درآوردن کل افغانستان است. آنها با هیچ یک از شروط مذاکرات دوحه موافق نیستند. هدف آنها کشتن رهبران مقاومت به ویژه احمد مسعود است.

اشرف غنی در ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ در حالیکه نیروهای طالبان در ورودی دروازه‌های کابل بودند فرودگاه کابل را به مقصد نامعلوم ترک کرد و از افغانستان گریخت.

این در حالی است که اشرف غنی 3 روز پس از فرارش، در پیامی فیسبوکی از کشور امارات گفت که وی فرار نکرده و خروجش به‌این دلیل بود که از خونریزی جلوگیری کند و اکنون نیز در حال مشورت بوده ‌و به افغانستان باز می‌گردد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما