ورزشی
تسنیم
۱۴۰۱/۰۸/۲۹ ۱۳:۰۸:۰۸
واکنش تند اروپایی‌ها به اظهارات جنجالی رییس فیفا
واکنش تند اروپایی‌ها به اظهارات جنجالی رییس فیفا
اظهارات جنجالی رییس فیفا در دفاع از میزبانی قطری‌ها از جام بیست‌و‌دوم، واکنش تند اروپایی را به همراه داشته است.
تسنیم

روز 26 ماه فوریه سال 2015 زمانی که کمیته اجرایی اتحادیه فوتبال اروپا به صورت رسمی حمایتش از جانی اینفانتینو را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست فیفا اعلام و بابت پیروزی او در تصدی این پست در کنگره فیفا ابراز خرسندی کرد، کمتر کسی فکر می‌کرد که دبیرکل سابق یوفا برای اروپایی‌ها شمشیر را از رو ببندد؛ آن هم در دفاع از تصمیم سلف خود سپ بلاتر برای اعطای میزبانی جام جهانی 2022 به قطر، کسی که خودش کمتر از 12 روز قبل اعتراف کرد دادن میزبانی به کشوری بیش از حد کوچک، تصمیمی اشتباه و بد بوده است.
اروپایی‌ها و اتحادیه فوتبال‌شان (یوفا) جزو منتقدان اعطای میزبانی به قطر بودند و جالب اینکه اینفانتینو در آن زمان سمت دبیر کلی را برای آن نهاد ایفا می‌کرد. همین یوفا بود که با دفاع تمام قد خود از اینفانتینو در سال 2015، دیگر کنفدراسیون‌ پیشروی فوتبال یعنی کنمبل (کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی) را هم مجاب کرد که از مرد سوئیسی در رقابت با شیخ سلمان به عنوان دیگر کاندیدای ریاست فیفا حمایت کنند. به همین دلیل هم وقتی اینفانتینو روز گذشته (شنبه) در نطق غیرمنتظره‌اش در یک نشست خبری به اروپایی‌ها حمله کرد، اهالی قاره سبز احساس کردند که در حق‌شان خیانت شده است. در همین راستا هم رسانه‌های مختلف اروپایی به اظهارات مرد 52 ساله واکنش نشان دادند؛ البته برای آنهایی که ماجرای خالی شدن پشت بنیان‌گذاران سوپرلیگ اروپا از سوی فیفا در نبرد حقوقی با یوفا با وجود چراغ سبز اولیه اینفانتینو و همکارانش به این پروژه را هنوز در خاطر دارند، حمله دبیرکل سابق یوفا به اروپایی‌ها خیلی‌ها عجیب نبود.
نشریه سان انگلیس در واکنش به اظهارات اینفانتینو نوشته است: «جانی اینفانتینو رئیس گستاخ فیفا؛ به زحمت می‌شود که برازنده‌تر از این شیوه‌ای برای بردن اسم او پیدا کنید. حمله باورنکردنی او با متهم کردن کشورهای اروپایی به ریاکاری برای دفاع از قطری‌ها، تداعی کننده کودکی لوس بود. در نطق مزخرف تؤام با کج‌خلقی یک ساعته‌اش، رئیس دنیای فوتبال گفت که اروپا بابت استعمارگری‌اش باید تا 3 هزار دیگر عذرخواهی کند اما چه دلیلی دارد که ما بخواهیم از فیفا و رئیسش پند بگیریم؟ از سازمانی که تاریخش غرق در فساد و رسوایی‌هایی رشوه‌گیری است و به خاطر آن فوتبال تا مدت‌ها شرم داشت سر خود را بالا بیاورد! در زمان ریاست سپ بلاتر بی‌آبرو، رسوایی رشوه‌گیری مقامات فیفا برای رأی دادن به میزبانی قطر از جام جهانی 2022 برملا شد. کاری که او و همکارانش با آن تصمیم انجام دادند، جام جهانی را از جایگاه باپرستیژترین تورنمنت فوتبالی جهان به جایگاه یک اسباب‌بازی که میان زیرمیزی‌دهندگان دست به دست می‌شود، تقلیل داد و هنوزه این سؤال ذهن خیلی‌ها را مشغول کرده است که "چطور کشور کوچک خوابیده روی نفت، امتیاز میزبانی جام جهانی را کسب کرد" طغیان اینفانتینو نمونه‌ دیگری از خوش‌خدمتی فیفا به هر کشوری است که برخلاف انتظار و به شیوه‌ای مشکوک به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب می‌شود.»
اعلام جنگ ژرمن‌ها با اینفانتینو
بی‌تردید اینفانتینو با اظهاراتش دانسته یا ندانسته خودش را از حمایت بسیاری از صاحبان قدرت فوتبال اروپا محروم کرده است. برند نیوندورف رئیس اتحادیه فوتبال آلمان جزو این دسته و از اولین نفراتی بوده که به نطق رئیس فیفا در انتقاد از متهم شدن قطر به نقض حقوق بشر واکنش نشان داد. نیوندورف گفت: «اینکه فیفا می‌خواهد دیگر هیچ حرفی از حقوق بشر زده نشود و تنها باید روی فوتبال تمرکز شود، ما را ناراحت و آزرده خاطر کرده است.  حقوق بشر بحث حمایت از انسان‌ها در سراسر جهان است، نه یک بحث سیاسی. بنابراین اگر لازم باشد ما حاضریم جریمه‌اش را هم بپردازیم تا موضع‌مان را به صورت علنی اعلام کنیم.»

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما