اجتماعی
ایرنا
۱۴۰۲/۰۸/۲۴ ۱۵:۵۲:۵۷
توزیع ۶.۸ میلیون قوطی شیرخشک از ابتدای آبان/ کمبود به‌زودی برطرف می‌شود
توزیع ۶.۸ میلیون قوطی شیرخشک از ابتدای آبان/ کمبود به‌زودی برطرف می‌شود
سخنگوی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه کمبود شیرخشک بزودی در کشور برطرف می‌شود، گفت: از ابتدای آبان ماه ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار قوطی شیرخشک رگولاری توزیع شده است و ۲ شرکت تولید کننده شیرخشک داخلی نیز به صورت سه شیفت در حال تولید این محصول هستند.
ایرنا

سجاد اسماعیلی روز چهارشنبه در یک جلسه توجیهی درباره کمبود شیرخشک با خبرنگاران که در محل سازمان برگزار شد، افزود: ظرفیت تولید شرکت‌های تولیدکننده شیرخشک به زودی به هفت میلیون قوطی در ماه می‌رسد.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۱۰۰ هزار قوطی شیرخشک نیز از طریق واردات تامین شده است، اظهار داشت: این میزان شیرخشک که وارد کشور شده، اکنون در مرحله آزمایش و شناسه گذاری است بوده و از هفته آینده در داروخانه ها توزیع می شود.

اسماعیلی در ادامه به بیان علت بروز کمبود شیرخشک رگولاری پرداخت و توضیح داد: اواخر سال گذشته ارز تخصیصی به شیرخشک به ارز نیمایی (۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی) تغییر کرد.

وی افزود: سازمان توسعه تجارت مسئولیت ثبت سفارش کالاهای اساسی بر عهده دارد و باید ارز مورد نیاز برای واردات شیرخشک را با نظر دستگاه تخصصی (وزارت بهداشت) تخصیص می داد اما این سازمان ثبت سفارش تمامی محصولات اساسی حوزه سلامت از جمله شیرخشک را باطل کرد و سبب شد تا در این حوزه با کمبود روبرو شویم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: با افزایش ارز تخصیصی به واردات شیرخشک از سوی سازمان توسعه تجارت، سازمان غذا و دارو پیگیری های خود را برای تامین ارز و ثبت سفارش شیرخشک در دستور کار قرار داد و در حالی که زمان طلایی برای ثبت سفارش از دست رفته بود، ارز تخصیص یافت.

اسماعیلی تاکید کرد: با پیگیرهای فراوان سازمان غذا و دارو و با دستور معاون اول رئیس جمهور، از ۲۴ تیرماه امسال بانک مرکزی ارز را برای شیرخشک تخصیص داد در حالی که ثبت سفارش شیرخشک چهارماه به تعویق افتاده بود.

وی تصریح کرد: همچنین ۲ شرکت سهم ۹۰ درصدی بازار شیرخشک را که در دست دارند و شروع به تولید کردند و از آنجایی که بحث کمبود شیر خشک از اواخر شهریورماه بوجود آمد، این شرکت ها اعلام کردند توان تولید را نداریم و سازمان غذا و دارو واردات دو فوریتی شیرخشک را در دستور کار قرار داد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما