بین الملل
تسنیم
۱۴۰۰/۱۰/۱۹ ۱۱:۴۶:۱۴
غافلگیری بزرگ برای انتخاب نخست وزیر آینده عراق
غافلگیری بزرگ برای انتخاب نخست وزیر آینده عراق
یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق از غافلگیری خبر داد که درباره انتخاب نخست وزیر آینده این کشور رخ خواهد داد.
تسنیم

ائتلاف دولت قانون عراق به رهبری نوری المالکی تاکید کرد که انتخاب نخست وزیر آینده عراق همگان را به تعجب واخواهد داشت.

 «جاسم البیاتی» یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق به رهبری «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق این کشور با بیان اینکه طرح اسامی برای تصدی پست‌های ریاست جمهوری، نخست‌وزیری و ریاست پارلمان با هدف سوزاندن این نام‌ها از سوی مخالفان صورت می‌گیرد، اعلام کرد که انتخاب نخست‌ وزیر آینده همه را شگفت‌زده خواهد کرد و بحران پیش‌آمده ظرف چهار ساعت یا حتی کمتر حل خواهد شد.

البیاتی در گفتگو با «بغداد الیوم»  خاطرنشان کرد که انتخاب رئیس جمهور و رئیس پارلمان کار آسانی نیست و نیازمند تفاهمات داخلی است و سپس باید برای جلب اعتماد مجلس به گروه‌های شیعه هم مطرح شود که این امور تشکیل دولت را ماه‌ها به تاخیر می‌اندازد.

وی در ادامه اعلام کرد که اوضاع به سمت تفاهم و ائتلاف بزرگ میان گروههای سیاسی شیعی پیش می‌رود.

امروز یکشنبه قرار است اولین جلسه دور جدید پارلمان عراق برگزار شود و در طی آن رئیس جدید مجلس و ائتلاف اکثریت مشخص شود. در این میان تلاش‌های جریان‌های مختلف سیاسی عراقی برای انتخاب نامزدهای مطلوب خود برای پست‌های سه‌گانه ریاست جمهوری، نخست وزیری و ریاست پارلمان به اوج خود رسیده است.

معرفی نامزد واحد از سوی گروه‌های سیاسی سنی عراق
دو ائتلاف «تقدم» و «عزم» به اتفاق آرا «محمد الحلبوسی» را به عنوان تنها نامزد خود برای ریاست دور جدید پارلمان عراق انتخاب کرده‌اند.

این منبع به خبرگزاری شفق نیوز گفت که دو ائتلاف در نشستی که در بغداد برگزار شد برای تشکیل یک ائتلاف واحد به ریاست «خمیس الخنجر» به توافق رسیدند و به اتفاق آرا الحلبوسی را به عنوان نامزد نیروهای سنی برای تصدی پست ریاست مجلس برای دومین دوره پیاپی انتخاب کردند.

این توافق پس از دیدار الحلبوسی و خنجر از اربیل صورت گرفت که در جریان آن با «مسعود بارزانی» رئیس حزب دمکرات دیدار کردند.

ائتلاف‌های «تقدم» و «عزم» دو ائتلاف بزرگ از گروه‌های سیاسی اهل سنت عراق هستند. ائتلاف «تقدم» در انتخابات اخیر پارلمانی این کشور که در اکتبر گذشته برگزار شد 37 کرسی و ائتلاف عزم نیز 14 کرسی را به دست آورده بودند.

حمایت احزاب کُرد از انتخاب مجدد «برهم صالح»
از سوی دیگر احزاب کُرد عراق هم از انتخاب مجدد «برهم صالح» برای احراز پست ریاست جمهوری حمایت می‌کنند.

«جمال کوجر» عضو اتحاد اسلامی کردستان عراق در سخنانی اعلام کرد که این حزب مخالفتی با انتخاب مجدد «برهم صالح» برای احراز پست ریاست جمهوری عراق برای دومین دوره پیاپی ندارد.

این عضو اتحاد اسلامی کردستان افزود که جریان‌های اقلیم کردستان عراق شامل اتحاد میهنی و حزب دموکراتیک و گروه‌های مخالف یکشنبه در نخستین نشست پارلمان جدید عراق پس از انتخابات حاضر خواهند بود.

وی همچنین تاکید کرد که حزب متبوعش در دولت آینده شرکت نخواهد کرد.

پیشتر نیز اتحاد  میهنی کردستان از احزاب اصلی کُرد در خصوص گزینه مطلوب خود برای پست ریاست جمهوری عراق خواستار حضور مجدد «برهم صالح» رییس جمهوری کنونی عراق در این پست شده بود.

در همین راستا منابع خبری گزارش داده‌اند که موضوع ریاست جمهوری در حال حاضر به عنوان نقطه اختلاف میان احزاب کردستان عراق مطرح نیست و جریان‌های کُرد از انتخاب مجدد «برهم صالح» برای احراز پست ریاست جمهوری حمایت می‌کنند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما