سیاسی
فارس
۱۴۰۱/۰۸/۰۶ ۲۱:۱۶:۵۸
امیرعبداللهیان در توصیه به همتای اوکراینی: تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرید
امیرعبداللهیان در توصیه به همتای اوکراینی: تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرید
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اوکراینی ضمن رد ادعاهای مطرح شده درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، به این کشور توصیه کرد که تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرد.
فارس

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «دیمیتری کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین امشب (جمعه) ششم آبان تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

در این گفت‌وگو در مورد آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین و موضوعات دوجانبه تبادل نظر به عمل آمد.

امیرعبداللهیان در خصوص ادعاهای مطرح شده در خصوص استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، ضمن رد قوی این ادعا تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت سر گذاشته و از این رو مخالف جنگ در اوکراین، یمن و … است. 

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما با روسیه روابطی خوب داریم و  از گذشته همکاری دفاعی داشته‌ایم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.

امیرعبداللهیان گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن و مبتنی بر استاندارد واحد و مخالفت با جنگ است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی بین دو کشور بدون نیاز به هرگونه واسطه آمادگی داریم.

امیرعبداللهیان با بی اساس خواندن اظهارات برخی مقامات غربی با اشاره به تلاش‌های مکرر ایران برای کمک به برقراری آتش بس اظهار داشت: ما آماده کمک به برقراری آتش بس هستیم.

امیرعبداللهیان افزود: معتقدم اوکراین بهتر است مراقب باشد که تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرد. 

دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن تقدیر از موضع جمهوری اسلامی ایران بر تاکید در عدم ارسال سلاح برای بکارگیری در جنگ علیه اوکراین گفت: گفت‌وگوی هیأت فنی نظامی دو کشور دارای اهمیت است.

کولبا با اشاره به استقلال اوکراین در مناسبات خارجی گفت: ما تحت تاثیر دیگران عمل نمی‌کنیم. 

وزیر خارجه اوکراین ضمن تشریح آثار جنگ بر کشورش گفت: طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی برای امنیت و فعالیت سفارتخانه‌ها اهتمام لازم را داریم.

 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما