سیاسی
خراسان
۱۴۰۰/۱۱/۱۲ ۱۰:۲۵:۱۳
سفر مقامات دوحه از تهران تا واشنگتن؛ قطر میانجی میان ایران و آمریکا می‌شود؟
سفر مقامات دوحه از تهران تا واشنگتن؛ قطر میانجی میان ایران و آمریکا می‌شود؟
در حالیکه وزیر خارجه قطر، هفته گذشته در تهران میهمان وزیر خارجه کشومان بود و پس از دیدار با امیرعبداللهیان با رئیس جمهور نیز دیدار کرد و کارت دعوت امیر قطر برای شرکت رئیسی در اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز را تقدیم وی کرد، امیرقطر عازم آمریکا شد و با بایدن درخصوص برنامه هسته‌ای ایران گفتگو کرد.
خراسان

به گزارش فارس؛ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر به اظهارنظر درباره محتوای گفت‌وگوی «تمیم بن حمد» امیر قطر و «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا پرداخت.

وی به شبکه «الجزیره» گفت: گفت‌وگوی طرف قطری با ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها برای انتقال پیام نیست، دوحه معتقد است که بازگشت به توافق هسته‌ای، عامل ثبات منطقه است.

محمد بن عبدالرحمن ادامه داد: دوحه از کانال‌های باز میان واشنگتن و تهران برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها استفاده می‌کند و علاقمند به حصول یک توافق در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است.

وزیر خارجه قطر افزود: دوحه از ارائه نگرانی‌های همه طرف‌ها به منظور گفت‌وگو درباره آن استقبال می‌کند و تهران  تمایل خود برای حسن همجواری را نشان داده است.

در هیمن حال کریس مورفی، سناتور دموکرات آمریکایی در گفت وگو با شبکه قطری الجزیره از تلاش های دوحه در راستای احیای برجام تقدیر و تاکید کرد: امیدوارم که به کمک قطر بتوانیم تمام طرف ها را توافق هسته ای بازگردانیم.

به گزارش ایسنا؛ وی گفت: از نقش قطر در تلاش برای باز گرداندن ایرانی ها به میز مذاکرات بسیار تشکر می کنیم.

این سناتور آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم که یک گفت وگوی امنیتی منطقه ای برگزار شود و کشور قطر آماده است تا یک بازیگر اصلی در این گفت وگو باشد.

بحث درباره ایران در حالی در کاخ سفید امروز شکل می‌گیرد که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی هفتم بهمن ماه با سفر به ایران با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران نیز گفت‌وگو کردند.

در روزهای گذشته آن‌طور که حتی مقام‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی خودشان هم اعتراف کرده‌اند در گفت‌وگوهای وین پیشرفت‌هایی که در بخش مربوط به تعهدات هسته‌ای ایران بوده بیشتر از بخش‌های مربوط به رفع تحریم‌ها بوده که مربوط به تعهدات طرف غربی است.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌های ایران، ششم دی ماه شروع و تا نهم دی ماه ادامه یافت و بعد از تنفسی سه روزه به مناسبت سال نو میلادی مجددا روز دوشنبه ۱۳ دی ماه از سر گرفته شد و کماکان در وین در جریان است البته ۲۴ دی ماه براساس توافق حاصله روسای هیأ‌ت‌های مذاکره کننده ایران و سه کشور اروپایی برای مشورت‌ها به پایتخت‌ها مراجعت کردند و دوشنبه ۲۷ دی ماه دوباره مذاکرات از سرگرفته شد که در فرمت‌ها و سطوح مختلف تا امروز در پایتخت اتریش جریان داشت.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما