بین الملل
ایرنا
۱۴۰۱/۰۸/۱۹ ۲۰:۴۱:۳۵
ادعای لندن درباره زیان ۱۸ میلیارد پوندی روسیه بر اثر تحریم‌ها
ادعای لندن درباره زیان ۱۸ میلیارد پوندی روسیه بر اثر تحریم‌ها
دفتر اجرای تحریم‌های مالی انگلیس روز پنجشنبه با انتشار گزارشی ادعا کرد که تحریم‌های وضع شده علیه روسیه در ارتباط با جنگ علیه اوکراین، ۱۸.۳۹ میلیارد پوند به اقتصاد مسکو خسارت زده است.
ایرنا

بر اساس این گزارش، لندن شدیدترین تحریم‌هایی را که روسیه تا به حال با آن روبه‌رو بوده اعمال و بیش از یک هزار و ۲۰۰ شخص و  ۱۲۰ نهاد را تحریم و دارایی‌های ۱۹ بانک روسی را از زمان آغاز جنگ مسدود کرده است.

در این گزارش ادعا شده است: انگلیس با اجرای این تحریم ها در کنار شرکای بین المللی خود، ماشین نظامی روسیه را تحقیر کرده است. پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی روسیه در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با برآوردهای پیش از جنگ اوکراین تا ۶.۲ درصد کاهش یابد. برای سال ۲۰۲۳ نیز پیش بینی می‌شود که تولید ناخالص داخلی روسیه به میزان ۲.۳ درصد افت کند.

این درحالیست که طبق این گزارش ادعایی، صادرات روسیه از آغاز جنگ اوکراین کاهش شدیدی را تجربه کرده و واردات کالاهای حیاتی نیز از کشورهای تحریم کننده ۶۸ درصد افت کرده است. دولت انگلیس در این گزارش تصریح کرده است: «تا زمانی که جنگ غیرقانونی پوتین علیه اوکراین ادامه داشته باشد، تحریم های روسیه نقش مهمی را در فعالیت‌های دفتر اجرای تحریم‌های مالی انگلیس ایفا خواهد کرد.»

در همین پیوند «اندرو گریفیث» معاون وزیر دارایی انگلیس ادعا کرد که این کشور «به عنوان مدافع سرسخت دموکراسی، با متحدان خود در مخالفت با تهاجم وحشیانه و بی‌دلیل روسیه به اوکراین متحد است. ما شدیدترین تحریم‌ها را علیه روسیه اعمال و ماشین جنگی آنها را فلج کرده‌ایم.»

وی افزود: «برای اطمینان از اینکه تمام تلاش خود را برای حفظ فشار بر دوستان فاسد پوتین انجام می دهیم، تعداد کارکنان دفتر اجرای تحریم‌های مالی را دو برابر می کنیم. پیام ما روشن است: اجازه نخواهیم داد پوتین در این جنگ وحشیانه موفق شود.»

همزمان «آن ماری ترولیان» معاون وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد: وقتی پوتین به اوکراین حمله، تصور کرد که ما بیکار خواهیم نشست. اما او اشتباه می کرد. انگلیس و شرکای بین‌المللی ما در مبارزه برای تمامیت ارضی و استقلال سیاسی اوکراین ایستاده‌اند.

وی افزود: ما به تشدید تحریم های خود برای اعمال حداکثر فشار اقتصادی بر رژیم روسیه تا زمان پیروزی اوکراین ادامه خواهیم داد.

انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در حمایت از کی‌یف تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور که در سال گذشته میلادی ۱۱ میلیارد پوند در روسیه سرمایه گذاری کرده معتقد است که تحریم‌های وضع شده ضربه بزرگی را به اقتصاد مسکو وارد و توانایی های اقتصادی این کشور را محدودتر کرده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما