اجتماعی
مهر
۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۰۹:۱۶:۲۸
همه آنچه درباره تعطیلی مراکز در این 6 روز باید بدانید
همه آنچه درباره تعطیلی مراکز در این 6 روز باید بدانید
با اعلام تعطیلی ادارات دولتی به مدت ۶ روز حالا سوال بسیاری از مردم این است که کدام فعالیت ها متوقف خواهد شد. در این گزارش به برخی ابهامات پاسخ می دهیم.
مهر

پیک پنجم کرونا و شدت گرفتن تعداد بیماران بستری در برخی شهرها از جمله تهران و عدم رعایت پروتکل‌ها که به گفته مسئولان وزارت بهداشت بیشتر شده است، دولت را به این تصمیم رساند که تمام ادارات دولتی در تهران و البرز به مدت ۶ روز تعطیل شود. امروز علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد: بنابر پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا و موافقت رئیس جمهور تمامی ادارات استان‌های تهران و البرز از سه شنبه این هفته (فردا) تا یکشنبه هفته آینده تعطیل است.

وی افزود: بنابر این مصوبه تردد از این استان‌ها ممنوع بوده و در صورت رعایت نکردن علاوه بر جریمه، خودروها نیز از مسیرها بازگردانده خواهند شد. سخنگوی دولت تاکید کرد: موضوع استمرار ممنوعیت تردد به شهرهای قرمز و نارنجی بر اساس طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها ادامه داشته و بر اساس وضعیت شهرها اطلاع رسانی خواهد شد.

گرچه تعطیلی تهران یک مطالبه از سوی شهروندان نیز بوده اما ابهاماتی که این اعلام دارد حالا چالش‌هایی را پیش می‌کشد. از جمله اینکه آیا تردد میان تهران و البرز نیز ممنوع است؟ این در حالی است که پیش از این تردد میان این دو استان آزاد بود و علتش وابستگی زیاد میان شاغلان در تهران که ساکن کرج هستند بود. حالا اگر این تردد بین استانی ممنوع شود عملاً بخش خصوصی نیز مجبور است به سمت این تعطیلی برود و عملاً با تعطیلی بخش دولتی و میزان بده بستان ها میان بخش خصوصی و دولتی از جمله بانک‌ها شاید باز بودن خیلی از مشاغل در بخش خصوصی بی معنی خواهد شد. با این‌همه در حوزه اجتماعی بسیاری از بخش‌ها با این تعطیلات دچار چالش‌هایی جدی تر خواهند شد.

طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به مدرسه متوقف می‌شود

ابهامات وقتی بیشتر می‌شود که با پرسش و جو از مسئولان آموزش و پرورش تهران برای اطلاع رسانی به خانواده و سردرگمی مسئولان در دادن یک پاسخ شفاف این سوال را پیش می‌کشد که آیا پیش از چنین اعلامی دولت درون هیأت دولت آن را اعلام نکرده است تا دستگاه‌های زیرمجموعه دولت بتوانند حداقل ۲۴ ساعت قبل از اعلام عمومی آن از این مساله مطلع و برای برنامه‌های خود یک تغییراتی را در نظر بگیرند؟

با این تعطیلات قاعدتاً مدارس تعطیل خواهد شد. این روزها مدارس از دو جنبه محل رفت و آمد هستند. یکی بحث ثبت نام دانش آموزان خصوصاً دانش آموزان جدیدالورود به پایه‌های ابتدایی و متوسطه اول و دوم و بعد اینکه بسیاری از مدارس پایگاه‌های سنجش بدو ورود به مدرسه هستند. هر چند مدارس در این ایام روزهای دوشنبه و چهارشنبه را برای ثبت نام‌ها باز بودند و در این طرح هنوز قرار است از دوشنبه هفته دیگر تعطیلات به پایان برسد مگر اینکه دولت طرحی برای تداوم تعطیلات داشته باشد.

قاعدتاً علاوه بر مدارس دیگر مراکز سنجش نیز جز مراکز دولتی محسوب می‌شوند و هدف از این تعطیلات نیز کاهش تجمعات بوده است و طبیعی است که این موارد نیز تعطیل شوند. با این تعطیلات طرح سنجش نوآموزان سه روز تعطیل خواهد بود و کسانی که در این سه روز وقت سنجش داشتند باید وقتشان به زمانی دیگر موکول شود و این یعنی شاید تمام وقت‌هایی که برای سنجش نوآموزان داده شده است دچار یک آشفتگی شود و باید آموزش و پرورش برنامه ریزی مجددی در این باره انجام دهد.

تعطیلی مناطق آموزش و پرورش در روزهای اجرای طرح هدایت تحصیلی

اگرچه به نظر می‌رسد تعطیلی تهران به خاطر شرایط کرونا و فشار زیادی که بر کادر درمان وارد شده گرفته شده است و بسیاری از کارشناسان از آن حمایت می‌کنند اما به هرحال مسئولان باید به موقع درباره چالش‌هایی که این تعطیلات ایجاد می‌کند تعیین تکلیف کنند و اطلاع رسانی صورت بگیرد. در این روزها هدایت تحصیلی پایه نهم به دهم در جریان است و بسیاری از خانواده‌ها برای ثبت نام‌ها به مدارس و برای اعتراض به مناطق مراجعه می‌کنند که خود این تعویق می‌تواند در هفته‌های آتی یک فشار کاری مضاعفی ایجاد کند.

دفاتر اسناد رسمی تهران و البرز تعطیل می‌شود

علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بنا بر اعلام سخنگوی دولت و با مصوبه ستاد کرونا، همه ادارات استان تهران و البرز از فردا سه شنبه ۲۹ تیر تا یکشنبه ۳ مرداد تعطیل هستند.
وی افزود: بر این اساس تمامی دفاتر اسناد رسمی در استان‌های تهران و البرز نیز در مدت اعلام شده تعطیل خواهند بود.

شوراهای حل اختلاف تهران و البرز تعطیل می‌شوند

خبرنگار ما کسب اطلاع کرد، تمامی شعب شوراهای حل اختلاف در استان تهران و البرز در ۶ روز آینده تعطیل هستند. این ۶ روز به مثابه تعطیلات رسمی است و افرادی که وقت رسیدگی قضائی در این ۶ روز داشتند بعد از تعطیلات به مراجع قضائی مراجعه کنند.
بنابر این گزارش به احتمال بسیار قوی خبر رسمی در مورد چگونگی نحوه فعالیت واحدهای مختلف قضائی استان‌های تهران و البرز در این ۶ روز از سوی قوه قضائیه تا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد. صبح امروز علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد که با مصوبه ستاد کرونا، همه ادارات استان تهران و البرز از فردا سه شنبه ۲۹ تیر تا یکشنبه ۳ مرداد تعطیل هستند.

سفر «از» و «به» شهرهای قرمز ممنوع است

قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا اطلاعیه‌ای صادر کرد و موارد زیر را اعلام کرد:

۱- اعمال محدودیت‌ها از ساعت ۱۸:۰۰ روز دوشنبه مورخ ۲۸/‏۰۴/‏۱۴۰۰‬ شروع و تا ساعت هفت صبح روز دوشنبه ۴ – ۵ - ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

۲- خروج خودروهای شخصی، با پلاک استان‌های تهران و البرز و ورود خودروهای شخصی با پلاک‌های دیگر شهرها به تهران و البرزممنوع می‌باشد.

۳- سفر از / به کلیه شهرهای دارای وضعیت قرمز کرونایی سراسر کشور، مطلقاً ممنوع است.

۴- عوامل نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی رانندگی، به منظور جلوگیری از تردد خودروها به صورت محسوس و نامحسوس، نسبت به تشدید کنترل‌ها در مبادی اصلی و فرعی ورودی و خروجی به مقاصد دو استان اقدامات لازم را معمول می‌نمایند.

۵- خودروهای شخصی دارای پلاک این دواستان، چنانچه برای خروج مراجعه نمودند، عودت و در صورت عدم تمکین، علاوه بر اعمال قانون، عودت می‌گردند.

۶- نیروی انتظامی و فرمانداری‌ها در فاصله زمانی یاد شده دربند (۱) از صدور مجوز تردد غیر اضطراری تعریف شده قبلی، مطلقاً خودداری می‌کنند و تمامی مجوزهای صادره قبل از این مصوبه، غیرقابل استفاده و باطل اعلام می‌گردد.

۷- وزارت راه و شهر سازی؛ حداکثر همکاری‌های لازم را برای کنترل مسیرها و مسدود نمودن محورهای مورد درخواست نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی به عمل می‌آورد.

۸- استانداران و فرمانداران سراسر کشور، به فوریت ضمن تشکیل جلسات استانی و شهرستانی ستاد مدیریت بیماری کرونا اعمال مقررات محدودیت‌های کرونایی، بر اساس رنگ بندی هر شهرستان، از صدور هرگونه مجوز برای ورود خودروهای شخصی به تهران و البرز خودداری کنند.

۹- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن اطلاع رسانی مستمر از وضعیت شیوع و بروز بیماری و دادن هشدارهای لازم به مردم، تلاش نماید؛ تا مردم ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از هرگونه تجمع و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی اجتناب ورزند.

۱۰- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ سریعاً به کلیه بانک‌های عامل در سطح استان‌های البرز و تهران ابلاغ می‌نماید؛ تا ضمن افزایش حداکثری خدمات غیر حضوری بانکی، نسبت به تعطیل نمودن تمامی شعبه‌های بانک‌ها در این دو استان، در بازه زمانی اعلامی، اقدام شود.

۱۱- ضمن یادآوری مجدد محدودیت‌های اعمالی در خصوص اصناف و مشاغل بر اساس طرح جامع محدودیت‌ها و متناسب با رنگ بندی شهرهای مختلف کشور، و در اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با عنوان «تشدید اعمال محدودیت‌ها در شهرهای قرمز» تعطیلی مشاغل با نظارت اتاق اصناف به شرح ذیل، در همه شهرهای قرمز کشور در سراسر کشور، مورد تأکید قرار می‌گیرد؛

- رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها (به استثنای فعالیت‌های بیرون بر)
- تالارهای پذیرایی
- سالن‌های سینما و تأتر
- پاساژها و بازارهای سربسته
- استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدن سازی
- شهربازی‌ها و باغ وحش‌ها
- نمایشگاه‌های عمومی و تخصصی

روابط عمومی و اطلاع رسانی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا»

سرفاصله‌های حرکت متروها در خطوط تهران مثل روزهای تعطیل خواهد بود

علی عبدالله پور مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران در پاسخ به مهر درباره تغییر برنامه حرکت‌های قطار در روزهای تعطیل پیش رو و افزایش محدودیت‌های کرونایی به خبرنگار مهر گفت: سرفاصله‌های حرکت متروها در خطوط تهران طی ۶ روز آینده مثل روزهای تعطیل خواهد بود.
وی به مسافران مترو توصیه کرد: در هنگام استفاده از مترو حتماً از ماسک استفاده کنند.

طرح ترافیک لغو می‌شود

سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تصمیم ستاد ملی کرونا برای تعطیلی ۶ روزه تهران گفت: در این تعطیلات (۲۹ تیر ماه تا یکشنبه ۳ مرداد ماه) اجرای طرح ترافیک ملغی شده است.

مراکز معاینه فنی تعطیل می‌شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: از آنجایی که مراکز معاینه فنی محل شلوغ و ازدحام جمعیت است تصمیم گرفته شد تا این مراکز هم در این هفته تعطیل شود.

معاون شهردار تهران در مورد فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی با رد احتمال کاهش سرویس دهی، اظهار کرد: در حال حاضر مترو و اتوبوس یک چهارم مسافران خود را دارند و تصمیمی برای کاهش خدمت رسانی گرفته نشده و وضعیت تردد و فعالیت آنها عادی است.

لغو مجوز فرمانداری‌ها

سردار سید کمال هادیان فر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بر اساس آخرین مصوبه که دیروز به پلیس واصل شد، مقرر شد که استان تهران و البرز از فردا تا پایان وقت اداری روز یکشنبه تعطیل باشد و تردد و محدودیت‌ها در ۱۴ مبادی ورودی و خروجی این دو استان از امروز ساعت ۱۸ تا ساعت ۷ صبح روز دوشنبه اعمال می‌شود.
وی ادامه داد: تمامی مجوزهایی که از سوی فرمانداری‌ها صادر شده است بر اساس مصوبه وزارت کشور باطل هستند و فقط وسایل حمل و نقل عمومی و امدادی اجازه تردد دارند.
هادیان فر خاطرنشان کرد: ما به همکارانمان گفته اینکه در ابتدا تذکر بدهند و از رانندگان خواهش کنند تا از سفر پرهیز کنند در صورتی که راننده از دستور پلیس سرپیچی کند او را اعمال قانون کنند.
به گفته رئیس پلیس راهور ناجا مبلغ جریمه در شهرهای قرمز یک میلیون و در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان است.

میادین میوه و تره بار باز می‌ماند

۲۵۳ میدان و بازار میوه و تره بار تهران از روز سه‌شنبه ۲۹ تیر تا روز یک‌شنبه سوم مرداد، باز بوده و آماده خدمت‌رسانی به شهروندان هستند.
با توجه به اینکه میادین میوه و تره بار، به موجب گروه‌بندی مشاغل از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در گروه مشاغل سطح یک قرار دارند، تعطیلی تهران این مراکز را در برنمی‌گیرد.

مراکز انتقال خون باز می‌ماند / ‏خون‬ اهدا کنیم

محمدرضا مهدی زاده مدیر کل انتقال خون استان تهران با اشاره به تعطیلی ۶ روزه استان تهران و البرز به خاطر شدت یافتن همه گیری کووید ۱۹، افزود: با تقارن روزهای تعطیل آمار اهدای خون کاهش می‌یابد و به دلیل اوج گیری مجدد کرونا، مراجعه به مراکز انتقال خون کمتر می‌شود ولی نیاز به خون مستمر و همیشگی است و خون اهدایی و فراورده‌های آن به طور پیوسته برای بیماران باید تأمین شود.
مهدی زاده با اشاره به عمر سه روزه پلاکت گفت: هنگام کاهش میزان اهدای خون کمبود این فرآورده بیشتر حس می‌شود.
وی از شهروندان پایتخت نشین خواست تا در روزهای تعطیل پیش رو نیز اهدای خون را در برنامه خود قرار دهند.
مراکز اهدای خون در روزهای تعطیل پیش رو یعنی از ۲۹ تیر تا ۳ مرداد آماده و پذیرای اهدا کنندگان خون هستند.

مرکز جامع وصال از ساعت ۸ صبح تا ۲۰:۳۰
مرکز جامع منطقه ۵ (ستاری) از ساعت ۹ تا ۱۶
مرکز جامع منطقه ۴ (تهرانپارس) از ساعت ۹ تا ۱۶
مرکز منطقه ۲۰( شهر ری) از ساعت ۹ تا ۱۶
مرکز ورامین نیز شنبه و یکشنبه دوم و سوم مرداد ۱۴۰۰ از ۸ صبح تا ۱۵ فعال خواهد بود.

مراکز واکسیناسیون باز خواهد بود

کیانوش جهانپور، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه وضعیت مراکز واکسیناسیون در تعطیلات ۶ روزه استان‌های تهران و البرز چگونه خواهد بود، گفت: اغلب این مراکز دایر خواهند بود.
وی افزود: آن دسته از مراکز واکسیناسیون که به گروه‌های هدف پیامک زده‌اند، دایر و فعال خواهند بود.
تعطیلی واحدهای ستادی، قضایی و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه
واحدهای ستادی، قضایی و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه استان‌های تهران و البرز تا پایان یکشنبه هفته آینده تعطیل شد.
بدینوسیله به اطلاع می‌رساند، بنابر اعلام معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه و با عنایت به اعلام سخنگوی دولت مبنی بر تعطیلی ادارات تابعه استان‌های تهران و البرز از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۲۹ لغایت روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ به منظور پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا؛ کلیه واحدهای ستادی، قضایی و سازمان‌های تابعه قوه قضاییه استان‌های تهران و البرز تا پایان یکشنبه هفته آینده تعطیل است.

اعلام ساعت کار داروخانه مرکزی هلال احمر در تعطیلات کرونایی

روابط عمومی و امور بین الملل سازمان تدارکات پزشکی اعلام کرد: ساعات کاری داروخانه های تحت پوشش سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال‌احمر شامل داروخانه مرکزی هلال احمر و شماره ۲ (تهرانپارس) در تعطیلات کرونا و عید سعید قربان (۲۹ تیر ماه تا ۳ مرداد ۱۴۰۰) به منظور ارائه خدمات به هموطنان اعلام شد:
داروخانه مرکزی هلال احمر همه روزه حتی روزهای تعطیل مصادف با عید سعید قربان و روز جمعه از ساعت ۸ صبح الی ۱۳ خدمات دارویی به شهروندان ارائه خواهد کرد.
همچنین داروخانه شماره ۲ (تهرانپارس) در این ایام از ساعت ۸ الی ۱۳ به جزء جمعه و عید سعید قربان آماده خدمت‌رسانی به هموطنان است.
داروخانه مرکزی هلال احمر در تهران- خیابان طالقانی- تقاطع سپهبد قرنی و همچنین داروخانه شماره ۲ هلال احمر در شرق تهران، فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره و در محوطه مجتمع دارویی و درمانی هلال ایران (تهرانپارس) واقع شده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما