اجتماعی
مهر
۱۴۰۱/۰۸/۱۹ ۱۳:۳۰:۲۳
کشف شبکه تقلب در آزمون رفع شبهه داوطلبان کنکور ۱۴۰۱
کشف شبکه تقلب در آزمون رفع شبهه داوطلبان کنکور ۱۴۰۱
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از کشف شبکه تقلب در آزمون رفع شبهه داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ و تعیین تکلیف داوطلبانی که در این آزمون شرکت نکردند، خبر داد.
مهر

عبدالرسول پورعباس افزود: در آزمون رفع شبهه‌ای که برای حدود ۷۰۰ داوطلب کنکور ۱۴۰۱ برگزار شد، متأسفانه عده‌ای فکر می‌کردند که می‌توانند دوباره تقلب کنند. با وجود اینکه اطلاع رسانی تقویمی صورت نگرفته بود اما این شبکه فعالیت خود را انجام داده بود.
وی افزود: نکته مهم این بود که به دلیل محدود بودن تعداد داوطلبانی که باید در این آزمون شرکت می‌کردند، تا شب آزمون، سوالات مشخص نبود و لحظه آخر سوالات آزمون نهایی شد.
رئیس سازمان سنجش یادآور شد: از چند روز پیش از آزمون رفع شبهه برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۱، اعضای این شبکه پول‌های هنگفتی از مردم گرفته بودند. بعضی از شواهد نشان می‌داد که تا ۳۰۰ میلیون تومان هم از مردم گرفته شده بود.
وی افزود: ما در سازمان سنجش این شبکه را شناسایی کردیم. این شبکه متقلب با شیوه‌های بسیار بسیار پیچیده با داوطلب برخورد می‌کردند تا داوطلب باورش شود که آنها واقعاً سوالات کنکور را در اختیار دارند. اما با بررسی‌هایی که انجام دادیم مشخص شد که تمام این روش‌ها نیز فیک و غیر واقعی بود و تنها پول زیادی از داوطلبان گرفته بودند.
پورعباس خاطرنشان کرد: در این آزمون به دلیل محدودیت تعداد داوطلبان، موردی از اینکه فردی جای داوطلب اصلی آزمون بدهد، نداشتیم. در کنکور ۱۴۰۱ البته تعدادی از افرادی را شناسایی کردیم که به صورت شبکه فعالیت می‌کردند و جای داوطلب اصلی در سر جلسه آزمون شرکت کرده بودند. این شبکه‌ها پول می‌گیرند و آدم را جایگزین می‌کنند.
وی گفت: اما با شرایطی که امسال در کنکور ۱۴۰۱ اعمال کردیم به گونه‌ای بود که عکس‌ها به صورت شفاف بود و تعدادی که این کار را انجام داده بودند لو رفتند.
رئیس سازمان سنجش با اشاره به آمار متخلفان در کنکور ۱۴۰۱ یادآور شد: حدود ۸۵۰ نفر در سر جلسه کنکور با تجهیزات تقلب شناسایی شدند. حدود هزار نفر هم نتایج آزمون آنها شبهه دار بود که از میان این هزار نفر حدود ۷۷۰ نفر در آزمون رفع شبهه شرکت کردند و حدود ۲۰۰ نفر هم در آزمون شرکت نکردند.
وی افزود: از میان کسانی که در آزمون رفع شبهه کنکور ۱۴۰۱ شرکت نکردند با توجه به اینکه به آنها فرصت داده شد که از خودشان رفع شبهه کنند و این افراد اقدامی نکردند به هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات آزمون‌ها معرفی می‌شوند و احتمالاً محکوم می‌شوند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما