بین الملل
تسنیم
۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۱۱:۱۱:۲۵
۲ پیام اصلی سخنان سیدحسن نصرالله/ معادله جدید حزب الله در راه است؟
۲ پیام اصلی سخنان سیدحسن نصرالله/ معادله جدید حزب الله در راه است؟
سخنان شب گذشته دبیرکل حزب الله ۲ پیام مهم داشت و حاکی از ایجاد یک معادله جدید در برابر همه کسانی بود که به کشاندن لبنان به جنگ داخلی فکر می‌کنند.
تسنیم

سخنرانی شب گذشته سید «حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله که به فاصله کمی از سخنرانی قبلی وی انجام شد بازتاب زیادی در رسانه‌ها و همچنین در میان تحلیلگران و کارشناسان امور لبنان و منطقه داشت.

در همین زمینه «ماهر الخطیب» نویسنده و روزنامه نگار لبنانی در مقاله‌ای که در وب سایت خبری النشره منتشر کرد اظهار داشت، شاید برجسته‌ترین پیام سخنرانی سید حسن نصرالله که به حادثه منطقه «الطیونه» بیروت پرداخت بود تلاش برای ایجاد یک معادله بازدارندگی داخلی با هدف جلوگیری از جنگ داخلی در لبنان است.

سید حسن نصرالله قبل از اعلام این معادله که عمدتا مربوط به حزب نیروهای لبنانی است با بیان ساختار نظامی ویژه حزب الله و تعداد مبارزان آن که آنها را 100 هزار نفر اعلام کرد، قصد داشت تاکید کند نبردی که برخی طرف‌ها قصد ورود به آن را دارند همراه با خسارتهای فراوان برای آنها خواهد بود.

بسیاری معتقدند بعد از سلسله حوادث امنیتی که طی دوره گذشته در لبنان و در مناطق مختلف این کشور رخ داده است و همچنین با توجه به جنایاتی که هفته گذشته در منطقه الطیونه اتفاق افتاد وجود چنین معادله‌ای برای دفاع از لبنانی‌ها و امنیت داخلی این کشور ضروری است. در واقع اتفاقی که پنجشنبه گذشته در بیروت افتاد و بر اثر آن 7 نفر کشته و بیش از 60 تن زخمی شدند، بخشی از مسیر خطرناکی در لبنان است که هنوز به پایان نرسیده و هدف آن کشاندن این کشور به جنگ داخلی با همه ابزارهای ممکن و بر اساس یک تصمیم بین‌المللی و منطقه‌ای است.

دبیر کل حزب الله شب گذشته بخش بزرگی از سخنرانی خود را به افکار عمومی مخاطبان مسیحی و رد ادعاهای حزب نیروهای لبنانی و هم‌پیمانان آن درباره اینکه حزب الله دشمن افکار عمومی مسیحیان است اختصاص داده و تا آنجا پیش رفت که گفت، در واقع سیاستی که حزب نیروهای لبنانی به آن تکیه کرده اولین تهدید برای افکار عمومی مسیحیان است.

در واقع سید حسن نصرالله با مثالهایی که شب گذشته ارائه داد مجددا تاکید کرد که مولفه شیعه در لبنان هرگونه فرقه گرایی و تجزیه و فتنه در این کشور را رد می‌کنند و همچنین با قانونی شصتم و لایحه تجمع انتخاباتی ارتودوکس موافق بودند؛ در حالیکه «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی این قانون را حذف کرده است.

در این زمینه قابل توجه است که در سخنان سید حسن نصرالله پیدا بود که او اصرار دارد تاکید کند باید به شکل متفاوتی با حادثه الطیونه برخورد شود، چرا که این حادثه با حوادثی که قبلاً اتفاق افتاده بود، متفاوت است؛ به این دلیل که حزب نیروهای لبنانی با شبه نظامیان خود از طریق این جنایت تلاش دارند لبنان را به جنگ داخلی بکشانند و هدف آنها به هیچ وجه دفاع از مسیحیان نیست.

به طور کلی سخنان سید حسن نصرالله دو پیام مهم داشت که اولین آن مربوط به افکار عمومی مسیحیان است تا تحت ‌تأثیر دیدگاه و فتنه‌های حزب نیروهای لبنانی قرار نگیرد. اما پیام دوم ایجاد یک معادله بازدارندگی جدید در برابر همه کسانی است که به کشاندن لبنان به جنگ داخلی فکر می‌کنند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما