سیاسی
فارس
۱۴۰۱/۰۹/۲۱ ۱۷:۰۱:۳۵
سردار سلامی: علمی که سپاه با آن اقدامات خود را انجام می‌دهد الزاما دانش‌های موجود در کتب نیست
سردار سلامی: علمی که سپاه با آن اقدامات خود را انجام می‌دهد الزاما دانش‌های موجود در کتب نیست
فرمانده سپاه با بیان اینکه امروز سپاه شیوه مقابله با دشمن در تمامی عرصه‌ها را می‌داند، گفت: علمی که سپاه به وسیله آن اقدامات خود را صورت می‌دهد الزاما دانش‌های رایج موجود در کتب نیست بلکه بخش مهمی از آن دانشی است که سپاه تولید می‌کند و در میدان مجاهدت به دست آمده است.
فارس

سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز (دوشنبه) در همایش هفته پژوهش که با حضور جمعی از فرماندهان و مسئولین در ستاد فرماندهی کل سپاه برگزار شد، با بیان اینکه رسالت و مسئولیت‌هایی که سپاه در پاسداری از انقلاب اسلامی بر عهده دارد متاثر از شناخت کامل از محیطی چند وجهی با تاثیرگذاری عوامل متعدد است، اظهار داشت: ما برای جهت‌دهی اصولی به ماموریت‌ها نیازمند شناخت دقیق از علوم، فنی و مهندسی، دینی و روانشناسی، تاریخ و جغرافیا تا علوم اجتماعی و... هستیم.
سرلشکر سلامی با بیان اینکه بدون مطالعه روند‌های تاریخی و شناخت دقیق نسبت به آن‌ها، اتخاذ سیاست در قبال موضوعات مختلف در مقطع امروزی دشوار است، گفت: به طور مثال اگر شناختی از روند اقدامات استعماری و استکباری انگلیس و آمریکا طی دهه‌های مختلف نداشته باشیم امتداد اقدامات و روند‌ها برابر آنان را نمی‌توانیم به درستی تنظیم کنیم.
فرمانده کل سپاه افزود: اگر ما با فرهنگ ملت‌ها و جامعه شناسی رفتار و ارزش‌ها آشنایی نداشته باشیم نمی‌توانیم بسیاری از مراودات خود با سایر ملت‌ها و کشور‌ها را به درستی تنظیم کنیم و این شناخت علوم مختلف به ما در به کارگیری سیاست‌ها کمک شایانی می‌کند.
وی دانش را ثروت اصلی این نهاد پیش رونده و پیش برنده خواند و گفت: علمی که سپاه به وسیله آن اقدامات خود را صورت می‌دهد الزاما دانش‌های رایج موجود در کتب نیست بلکه بخش مهمی از آن دانشی است که سپاه تولید می‌کند و در میدان مجاهدت به دست آمده است.
این مقام مسئول افزود: اگر در دوران دفاع مقدس می‌خواستیم به اصول و قواعد رایج نظامی دنیا عمل کنیم آن علوم هرگز نمی‌توانست نظام دفاعی ما را برای موفقیت همراهی کند بلکه سپاه و نیرو‌های مسلح ما دانشی را از دل تجربه و تولید کردند که امروز نیز به عنوان الگویی الهام بخش از آن نام برده می‌شود.
سرلشکر سلامی غافلگیری را محصول عدم اطلاع دشمن نسبت به سبک عمل ما دانست و گفت: نتیجه عدم تکیه بر قواعد مرسوم و تولید علم بومی نوآورانه، با اتکا به خداوند متعال توفیقات و دستاورد‌های ارزشمند دوران دفاع مقدس را برای ما رقم زد.
فرمانده کل سپاه به کارگیری تاکتیک‌های ابداعی را مبتنی بر بهره مندی از نیروی انسانی مومن و مجاهد دانست و اظهار کرد: بومی‌سازی امنیت که سپاه توسط آن امنیت مناطق مرزی در شمال غرب و جنوب شرق را تأمین می‌کند با آگاهی دقیق از علوم مختلف اعم از تاریخ، جغرافیا، جامعه شناسی، روانشناسی و سایر حوزه‌ها می‌باشد.
سرلشکر سلامی امنیت را محصول درهم تنیدگی تمامی علوم توصیف و تصریح کرد: تنها یکی از اجزای امنیت علوم نظامی و امنیتی است، اما می‌بایست تمامی علوم را شناخت تا بر توطئه‌ها و ترفند‌های خصمانه دشمن غلبه کرد؛ دانشی که سپاه بر پایه آن عمل میکند از این جنس است و می‌بایست روز به روز این مهم را تقویت کرد.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دانش‌های فنی ابزار ساز هستند، اما هدایت انسان با علوم انسانی صورت می‌پذیرد اظهار داشت: از دیدگاه غرب در علم سیاست و علوم نظامی اخلاق و معیار‌های اخلاقی جایگاهی ندارد و با این الگو، کشتار تعداد زیادی انسان در هیروشیما و ناکازاکی با بمب هسته‌ای منافاتی با اصول آن‌ها ندارد؛ اما در قواعد اسلامی حتی شیوه مبارزه با دشمن نیز از اصول اسلامی و انسانی تبعیت می‌کند و این فضیلت‌ها که امروز به دانش تبدیل شده اند وجه تمایز سپاه اسلام با کفر است.
وی در ادامه تاکید کرد: اگر ما به دنبال تحقق تمدن نوین اسلامی هستیم می‌بایست شناخت علوم اسلامی و فنی را به خوبی و کنار هم به کار گیریم و سپاه در تحقق این مهم و بهره‌گیری از جامع علوم پرچمدار است.
سرلشکر سلامی با بیان اینکه دشمن با برنامه ریزی و راهبرد، اهداف شیطانی خود را دنبال می‌کند گفت: اینکه امروز جبهه دشمن به رغم برخورداری از ابزار و رسانه‌های متعدد و متکثر برابر انقلاب اسلامی و ملت ایران ناکام مانده است به دلیل قدرت و اقتداری است که نظام اسلامی ما از دل رخداد‌ها و حوادث طی این چهار دهه بدست آورده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه امروز سپاه شیوه مقابله با دشمن در تمامی عرصه‌ها را می‌داند گفت: در مقطع کنونی تمام دشمنان ما به میدان آمده اند تا انقلاب اسلامی را شکست دهند، اما به رغم برخورداری از تمامی ابزار‌ها برابر ما هیچ کاری نمی‌توانند کنند و راه‌ها در زمین، هوا و دریا بر آن‌ها بسته است و با علم به این موضوع به فضای مجازی و ذهن و باور‌ها هجوم آورده است که در این عرصه نیز باید با دشمن شناسی، آگاهی‌بخشی و شناخت تاکتیک‌های عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن توطئه‌ها را ناکام گذاریم.
فرمانده کل سپاه در ادامه تاکید کرد: دارایی ما برای مقابله با دشمنان مردم هستند و سپاه همواره خادم و خدمتگزار مردم به عنوان سرمایه‌های اصلی انقلاب اسلامی است.
وی در پایان از «رهبری» و «مردم» به عنوان مولفه‌های مهم قدرت انقلاب اسلامی یاد کرد و با بیان اینکه دشمن امروز در صدد ایجاد گسست بین عناصر قدرت ساز انقلاب است گفت: ما باید همواره به سلاح علم مسلح باشیم تا بتوانیم بر دشمن فائق آییم.
در پایان این مراسم که به همت معاونت دانش و پژوهش سپاه برگزار شد جمعی از فرماندهان، مسئولین و تلاشگران عرصه پژوهش سپاه تجلیل شدند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما