سیاسی
فارس
۱۴۰۰/۰۹/۱۷ ۰۹:۵۱:۴۹
روایت دستیار ریاست‌جمهوری روسیه از گفتگوی برجامی پوتین و بایدن
روایت دستیار ریاست‌جمهوری روسیه از گفتگوی برجامی پوتین و بایدن
یکی از دستیاران ارشد کرملین با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور روسیه بر لزوم اجرای مفاد اولیه برجام در گفت‌وگو با همتای آمریکایی، گفت موضع واشنگتن و مسکو در این خصوص تفاوت چندانی ندارد.
فارس

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود از طریق تماس تصویری به گفت‌وگو نشست.

«یوری اوشاکوف» دستیار ریاست‌جمهوری روسیه در امور سیاست خارجی، پس از پایان گفت‌وگوی پوتین و بایدن خبر داد که پوتین در این تماس بر اهمیت پایبندی [آمریکا] به پارامترهای اولیه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حول برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، اوشاکوف طی نشست خبری با بیان اینکه رؤسای جمهور دو کشور درباره مسئله ایران صحبت کردند، توضیح داد: «رئیس جمهور [پوتین] بر اهمیت و ضرورت اجرای پارامترهای مورد توافق اولیه برجام ایران تاکید کردند و لازم به ذکر است که مواضع مسکو و واشنگتن [در این خصوص] چندان تفاوتی با هم ندارند».

به گفته اوشاکوف، بایدن نیز ابراز امیدواری کرد که «مذاکرات وین درباره این موضوع که در اواخر نوامبر از سر گرفته شد، در فضای سازنده‌تری پیش برود و در نهایت راه‌حل‌های قابل قبول برای همه شرکت‌کنندگان به دست آید».

بر اساس این گزارش، دستیار کرملین همچنین اضافه کرد: «با این حال، بایدن به عدم آمادگی شرکای ایرانی برای پیمودن این مسیر نیز اشاره کرد».

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رؤسای جمهور دو کشور درباره گفت‌وگوهای روسیه-آمریکا در خصوص ثبات راهبردی و همچنین اقدام مشترک درباره موضوعات منطقه‌ای نظیر ایران نیز گفت‌وگو کردند».

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز بامداد امروز از آغاز نشست‌های غیررسمی در وین اتریش برای از ادامه مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ خبر داد.

دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران، هفته گذشته در وین برگزار و ایران دو سند را به طرف مقابل در حوزه رفع تحریم‌ها و موضوع هسته‌ای ارائه داد و بنا بر درخواست طرف‌های اروپایی برای مشورت با پایتخت‌هایشان درباره این دو سند مقرر شد تنفسی در گفت‌وگوها صورت بگیرد و دوباره این هفته از سر گرفته شود که براساس توافق باقری و مورا روز پنجشنبه این گفت‌وگوها در شهر وین مجدد از سر گرفته خواهد شد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما