سیاسی
ایرنا
۱۴۰۱/۰۹/۲۳ ۲۱:۳۴:۴۷
رئیسی: کوتاهی هیچ دستگاهی در اجرای قانون مقابله با آلودگی هوا پذیرفتنی نیست
رئیسی: کوتاهی هیچ دستگاهی در اجرای قانون مقابله با آلودگی هوا پذیرفتنی نیست
رئیس‌جمهور درباره اجرای کامل قانون مقابله با آلودگی هوا گفت: کوتاهی در اجرای قانون از هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست و دستگاهها باید در این زمینه پاسخگو باشند.
ایرنا

سید ابراهیم رئیسی عصر چهارشنبه در جلسه شورای‌عالی محیط‌زیست اصل پنجاهم قانون اساسی، سیاست‌های کلی حفاظت محیط‌زیست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و سند تحول دولت مردمی را ۴ سند مهم و بالادستی در حوزه محیط زیست برشمرد و افزود: در همه اسناد بالادستی کشور تاکید شده که هر گونه توسعه فرع بر حفظ محیط‌زیست است، اما این به معنای آن نیست که به بهانه حفاظت از محیط‌زیست اجازه توسعه به صنایع و اقتصاد کشور ندهیم.
رئیسی با بیان اینکه تخصیص اعتبار برای حفاظت از محیط‌زیست نه هزینه‌کرد بلکه یک سرمایه‌گذاری پرثمر و ضروری برای کشور است، از متولیان حفاظت از محیط‌زیست خواست در اجرای اصول و قوانین حفاظتی نهایت دقت را به عمل آورند تا هم از منابع و عرصه‌های طبیعی به بهترین شکل ممکن حفاظت به عمل آید و هم معیشت و کسب و کار مردم با احتمال آسیب به محیط زیست مختل نشود.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت اقدام موثر برای مقابله با معضل گرد و غبار بر لزوم پیگیری و به نتیجه رساندن اقدامات و همکاری‌های منطقه‌ای برای حفاظت از محیط‌زیست تاکید کرد.
اجرای کامل قانون مقابله با آلودگی هوا از دیگر محورهای صحبت رئیس جمهور در جلسه امروز بود که آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: کوتاهی در اجرای قانون از هیچ دستگاهی پذیرفته نیست و دستگاهها باید در این زمینه پاسخگو باشند.
رئیسی افزود: دستگاه‌ها اگر در اجرا هم به این نتیجه رسیدند که بخشی از قانون به هر دلیل قابل اجرا نیست، باید جمع‌بندی خود را به قانونگذار اعلام کرده و موضوع را برای مردم نیز تشریح کنند.
رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت مقابله بدون ملاحظه با متعرضان به عرصه‌های طبیعی، از اعضای شورای‌عالی محیط زیست خواست حتی اگر بخشی از منابع و عرصه‌های طبیعی در اختیار یک سازمان یا دستگاه دولتی و عمومی قرار داده شده باشد، مسئولان باید با تخلفات احتمالی قاطع برخورد کنند و این‌گونه تصور نشود که بخش‌های دولتی و عمومی اجازه سوءاستفاده از قدرت را دارند.
رئیسی با سخت و مهم توصیف کردن مسئولیت‌ها و وظایف محیط‌بانان، بر حمایت از آنان در انجام وظایف‌شان تاکید و مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست را مکلف کرد، ملاحظات زیست محیطی حال و آینده کشور را برای طرح در برنامه هفتم توسعه گردآوری و تدوین کنند.
رئیس جمهور ضمن مهم دانستن استفاده از فناوری و دستاوردهای دانش‌بنیان در حفاظت از محیط‌ زیست، خطاب به مسئولان محیط زیست کشور گفت: بهتر است که اقدامات و سیاست‌های حفاظتی شما بر پایه تشویق باشد و آنجا که مشوق‌ها موثر واقع نشدند به سراغ اعمال مقررات و برخورد قانونی رفت.
رئیسی انگیزه و دغدغه‌ افراد و سازمان‌های مردم نهاد را برای حفاظت از محیط‌زیست ارزشمند دانست و بر اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و انگیزه‌های مردمی در مسیر حفاظت از محیط‌ زیست تاکید کرد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما