اقتصادی
برنا
۱۴۰۱/۰۷/۰۷ ۰۹:۵۷:۳۹
نقش لوله نورد استریم در تامین گاز روسیه به اروپا
نقش لوله نورد استریم در تامین گاز روسیه به اروپا
نورد استریم بزرگترین خط لوله جهت تامین گاز اروپا و 51 درصد آن متعلق به گازپروم روسیه است.
برنا

طبق گزارش رویترز، سازمان دریانوردی سوئد روز سه‌شنبه اعلام کرد که در پروژه نورد استریم ۲، در نزدیکی خط لوله نورد استریم ۱ که متعلق به روسیه بوده و در آب‌های سوئد و دانمارک قراردارد، هشدار کشف نشتی را داد.
نورد استریم 1، بزرگترین مسیر تامین گاز روسیه به اروپا، از اواخر ماه اوت به دلیل اختلاف بر سر تجهیزات معیوب در یک ایستگاه کلیدی کمپرسور در روسیه بیکار بوده است. در زیر جزئیات بیشتری از اهمیت این خط لوله در انتقال گاز روسیه به اروپا آورده شده است.

قطع عرضه
حتی قبل از توقف خط لوله، مسکو ظرفیت نورد استریم را تنها به 20 درصد کاهش داده بود و دلیل آن را بازگشت دیرهنگام تجهیزاتی که در کانادا به دلیل تحریم ها متوقف شده بود، می‌دانست.
نورد استریم 1 به طول 1224 کیلومتر از دو خط لوله موازی با ظرفیت سالانه 27.5 میلیارد متر مکعب (میلی متر مکعب) تشکیل شده است که از وایبورگ روسیه تا نقطه خروجی لوبمین آلمان ادامه دارد.
در آلمان، گاز توسط خطوط لوله اتصال OPAL (پیوند خط لوله دریای بالتیک) و NEL (خط لوله گاز اروپای شمالی) دریافت که به شبکه اروپا متصل می‌شود.

مالکان
این خط لوله عمدتاً متعلق به گازپروم روسیه است و مسیر اصلی انتقال گاز روسیه به آلمان را تشکیل می‌دهد.گازپروم 51 درصد سهام دارد و بقیه در اختیار چهار شریک غربی است. PEGI/E.ON و Wintershall Dea  هر کدام 15.5٪ و French Engie و Dutch Gasunie هر کدام 9٪ را دارند.

اپراتورها
کنسرسیوم Nord Stream AG مستقر در سوئیس، شرکت عملیاتی برای امور ترانزیت، فنی، قانونی و زیست محیطی است، اما مالک دارایی یا گاز موجود در آن نیست. گازپروم اکسپورت این محموله‌ها را از طریق قراردادهایی با شرکت‌های برق اروپایی و تاجران گاز انجام می دهد.

اهمیت
خطوط لوله بزرگ دیگری از روسیه به اروپا وجود دارد، اما جریان از طریق آنها به تدریج کاهش یافته است. جریان از طریق خط لوله یامال-اروپا، که به طور تاریخی گاز را از روسیه به اروپا منتقل می‌کرد، از آغاز سال به سمت شرق به سمت لهستان از آلمان در حال حرکت است.
عرضه از طریق خطوط لوله از روسیه به اروپا از طریق اوکراین نیز پس از توقف یک مسیر ترانزیت گاز توسط اوکراین در ماه مه کاهش یافته است و دلیل آن دخالت نیروهای روسیه است.

شرکت های تحت تأثیر
بسیاری از شرکت‌های بزرگ اروپایی خریدار گاز که با گازپروم قرارداد داشتند، پس از بسته شدن نورد استریم، شاهد کاهش عرضه‌شان بودند، از جمله OMV اتریش، ENI ایتالیا، Uniper آلمان.
روسیه در حال حاضر جریان گاز به بلغارستان، فنلاند، لهستان، دانمارک، شرکت هلندی Gasterra و Shell را برای قراردادهای آلمانی خود کاهش داده است، زیرا همه آنها درخواست کرملین برای تغییر پرداخت به روبل را رد کردند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما