اقتصادی
ایرنا
۱۴۰۰/۰۵/۰۹ ۱۵:۰۶:۵۰
کاهش ۶۳ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در تیر ۱۴۰۰
کاهش ۶۳ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در تیر ۱۴۰۰
بررسی آمارها نشان می‌دهد که در تیرماه امسال پنج هزار و یکصد واحد مسکونی در شهر تهران معامله شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۳.۹ درصد کاهش داشته است.
ایرنا

 بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود به تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۴۰۰ پرداخته است.

براساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معملات ملکی ۳۰ میلیون تومان بود که نسبت به خردادماه ۱.۳ درصد رشد داشت.

با افزایش قیمت مسکن در این دوره تعداد معاملات در دوره مذکور نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد کم شده است.

همچنین بیشترین سهم معاملات در تیرماه سال جاری مربوط به خانه‌های بالای پنج سال عمر است یعنی بیش از ۳۳.۵ درصد معاملات و خانه‌هایی با بیش از ۲۰ سال عمر کمترین متقاضی را در شهر تهران دارد.

برابر این گزارش از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، بیشترین تعدادمعاملات به ترتیب مربوط به منطقه پنج (با ۱۴.۴ درصد)، منطقه ۱۰ (با ۱۰.۴ درصد) و منطقه ۲ (با ۹.۶ درصد) است.

تحولات قیمت مسکن

برابر آخرین داده‌های مرکز آمار، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران ۳۰ میلیون و ۴۰ هزار تومان است که در مقایسه با خرداد ۱.۳ درصد و نسبت به تیر ۹۹ نیز ۴۳.۷ درصد افزایش بها داشته است.

متوسط قیمت مسکن در تیرماه سال گذشته ۲۰ میلیون و ۹۰۹هزار تومان بود.

کاهش ۶۳ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در تیر ۱۴۰۰

بیشترین متوسط قیمت مسکن مربوط به منطقه یک با ۶۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و کمترین آن مربوط به منطقه ۱۸ با ۱۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان است.

در دوره مذکور ۱۵.۴ درصد معاملات برای خانه‌های با متراژ ۵۰ تا ۶۰ مترمربع بود که بیشترین میزان را داشت. همچنین بیشترین تقاضا برای خرید خانه‌های با قیمت هر مترمربع ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان بوده است.

برابر داده‌های آماری بانک مرکزی ۵۱ درصد معاملات برای خانه‌های باقیمت ۲ میلیارد تومان بوده است.

اجاره بهای مسکن در تهران ۳۴.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشت.

کاهش ۶۳ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در تیر ۱۴۰۰

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما