اجتماعی
باشگاه خبرنگاران جوان
۱۴۰۰/۱۰/۱۲ ۱۳:۰۵:۳۹
واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ ساله‌ها در انتظار تصمیم گیری ستاد
واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ ساله‌ها در انتظار تصمیم گیری ستاد
دبیر کمیته علمی کرونا گفت: در جلسه کمیته علمی امروز مصوب شد تا درباره واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۱ سال تصمیم گیری شود.
باشگاه خبرنگاران جوان

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کرونا در حاشیه جلسه کمیته علمی کرونا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ابتلا به امیکرون در کشور گفت: بیش از ۱۵۰ مورد ابتلا به امیکرون در استان‌های کشور شناسایی شده اند اما به دلیل واکسیناسیون گسترده ای که انجام شده، جای خوشبختی است که نسبت به کشور‌های دیگر از نظر واکسیناسیون، به زمان فعلی نزدیک‌تر بودیم.

او افزود: با توجه به درصد بالای واکسیناسیون جامعه و تزریق دز سوم، انتظار نداریم امیکرون مثل سایر کشور‌ها در ایران به سرعت درگیری ایجاد کند. این به علت واکسیناسیون و مدت زمان کوتاهی است که از تزریق دز دوم گذشته است بنابراین سرعت گسترش امیکرون در ایران مانند سایر کشور‌ها نبوده است.

دبیر کمیته علمی کرونا گفت: با وجود این ممکن است تنها دو دوز کافی نباشد؛ بنابراین ما اقدام به تشویق مردم به تزریق دوز سوم می‌کنیم.  افراد زیر ۱۸ سال هم باید واکسینه شوند.

جماعتی درباره سرعت سرایت امیکرون گفت: با توجه به اینکه در اکثر کشورها مبتلایان، بیماری مختصر و متوسطی داشتند و بیماری شدید با درگیری ریوی بالا وجود نداشته و بستری زیاد نبوده است، شاید ضرورت انجام تست در حد وسیع با توجه به شرایطی که در کشور ما وجود دارد (اکثر کیس‌های ما به صورت خفیف بوده است) مشهود نباشد.

او درباره واکسیناسیون گروه سنی زیر ۱۲ سال، گفت: در جلسه کمیته علمی امروز مصوب شد تا درباره واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۱ سال تصمیم گیری شود. کمیته علمی قوی برای انتخاب نوع واکسن وجود دارد. آنها تمام یافته‌ها را دنبال می‌کنند و هر واکسنی که به وسیله سازمان غذا و دارو تایید شود از نظر ما هم مورد تایید است.

این مقام مسئول ادامه داد: سازمان غذا و دارو زمانی مجوز می‌دهد که مطالعات کافی در آن رده سنی بر اساس کارایی واکسن و عدم عوارض جدی وجود داشته باشد. بر اساس اطلاعات فعلی واکسن سینوفارم و پاستوکووک برای واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ سال مورد تایید است. تزریق واکسن به کودکان بر اساس مطالعات نسبت به بالغین نیاز به دز کمتری دارد.

جماعتی درباره تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص امیکرون گفت: تعداد آزمایشگاه مطرح نیست، چون از روز اولی که امیکرون در دنیا شناسایی شد در ایران انستیتو پاستور کیت تشخیصی این سویه را ساخت و در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار داد. 
 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما