سیاسی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۶/۱۵ ۱۳:۱۴:۱۵
واکنش نمایندگان به اظهارات جهانگیری؛ حداقل بر جای زخم‌ها نمک نپاشید
واکنش نمایندگان به اظهارات جهانگیری؛ حداقل بر جای زخم‌ها نمک نپاشید
اظهارات معاون اول دولت روحانی در گفتگو با نویسنده کتاب «بدون دود و آتش و خون» واکنش برخی نمایندگان مجلس را در پی داشت.
ایسنا

توانگر: توقع داشتند مجلس تماشاچی خرابکاری‌های آقایان باشد
مجتبی توانگر، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس واوراق بهادار در گفت و گو با ایسنا در واکنش به بخشی از اظهارات اخیر منتشر شده از معاون اول دولت روحانی گفت: متاسفانه مسئولان دولت سابق که عملکرد فاجعه‌بارشان به ویژه در سال‌های آخر جای دفاع برای بسیاری از هواداران‌شان باقی نگذاشته است، این روزها فعال شده‌ و سعی دارند با فرافکنی و دادن آدرس های غلط، تصمیمات مخرب‌شان را توجیه کنند؛ اظهارات آقای جهانگیری نیز در همین راستاست. 
وی ادامه داد: جای شگفتی است که همچنان به دنبال سفیدنمایی از تصمیم سیاه ارز رانتی ۴۲۰۰ هستند. جالب این‌جاست، ادعا دارند که دنبال افزایش تدریجی قیمت بودند و آقای لاریجانی مانع شد. اولا اگر واقعا دنبال افزایش قیمت ارز ۴۲۰۰ و تجدیدنظر در تصمیم قبلی خود بودند، حتما می‌توانستند نظر متحد سیاسی خودشان آقای لاریجانی را جلب کنند. البته آقای جهانگیری در همین گفت و گو توضیح می‌دهد که شب تعیین نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان در دولت، آقای روحانی مخالف تعیین قیمت بالای ۴۰۰۰ تومان بود و با اکراه پذیرفت؛ حال چطور ایشان و دولت بعد پذیرفته‌اند که قیمت را بالاتر ببرند هم از آن تناقض‌های جالب حرف‌های آقای جهانگیری است. 
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: کاش دوستان، مسئولیت‌پذیر باشند و تبعات تصمیم خود را بپذیرند. کاش آقای جهانگیری توضیح دهد چرا زمستان ۹۶ و قبل از خروج ترامپ از برجام، با عملکرد آقایان دولت، ذخایر اسکناس ارز بانک مرکزی به گفته ایشان به کمترین حد ممکن رسید. چه مدیریت ارزی و چه نظارتی در مجموعه دولت وجود داشت که قبل از خروج ترامپ و بازگشت تحریم‌ها و با وجود اجرای برجام و ادعای آقایان در زمینه آزادی دسترسی به ارز در دوره برجام، موجب شد ذخایر اسکناسی ارز کشور به شدت کاهش یافته و مردم را در برابر ترامپ خلع سلاح کرده بودند؟
توانگر در واکنش به تصمیمات دولت قبل درباره تعیین نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: قطعا تصمیم اختصاص ارز رانتی ۴۲۰۰، لطمه اساسی به اقتصاد کشور زد. کاش آقایان بپذیرند اختصاص این نوع ارز با نرخ کمتر از نرخ بازار برای همه مصارف، از سفر خارجی گرفته تا غذای سگ و گربه، چقدر غلط بود. البته خود آقایان چند ماه بعد که بخش زیادی از منابع ارزی کشور بابت این تصمیم به باد رفت، مجبور به تجدیدنظر شدند و ارز ۴۲۰۰ را به برخی کالاها محدود کردند. خب اگر به تعبیر آقای جهانگیری آن تصمیم درست بود، چرا چند ماه بعد تجدیدنظر کردند؟ چه کسی پاسخگوی ارز مسافری بود که برخی آژانس‌های مسافرتی با بردن مجانی افراد به سفر خارجی از آن بهره‌مند می‌شدند؟ یعنی رانت آنقدر فراوان بود که برای آژانس مسافرتی باصرفه بود که مسافر را مجانی سفر خارجی ببرد و به جایش از رانت ارز مسافرتی ۴۲۰۰ استفاده کند. 
وی افزود: خوب است آقایان پاسخ دهند که ۷۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰، چقدر در مهار قیمت کالاهای اساسی موثر بود و بابت اثری که تامین این ارز بر رشد نقدینگی و تورم داشت، چه هزینه سنگینی به معیشت مردم و اقتصاد کشور تحمیل کردند. 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین در واکنش به بخشی از اظهارات جهانگیری درباره عملکرد مجلس یازدهم گفت: آن بخش از صحبت‌ها هم عجیب و تاسف بار بود. به عنوان مثال، از جلسات مجلس برای پیگیری فاجعه رخ داده شده در بورس به دخالت تعبیر کردند. واقعا توقع داشتند بعد از اینکه همه دولت‌مردان آقای روحانی، مردم را به بورس فراخواندند و سپس آن سقوط سنگین رقم خورد و صدای اعتراض مردم مال‌باخته بلند شد، مجلس تماشاچی خرابکاری‌های آقایان باشد.
وی افزود: تصمیمات غلط خود آقایان در ماجرای بورس مثل روز روشن است . فراخوان مردم برای سهامدار شدن، همزمان با تشدید خطر حبابی شدن بازار و هشدار اقتصاددانان و نمایندگان مجلس درباره رشد غیرمنطقی بورس و خطر نابود شدن سرمایه سهامداران، رقم خورد اما باز هم آقای جهانگیری آدرس را از پاستور به جای دیگر عوض می‌کند. مجلس در حد امکان و تاحدی توانست جلوی خرابکاری های دولت آقای روحانی را در بودجه ۱۴۰۰ بگیرد ولی آقایان تا روز آخر به ارز ۴۲۰۰ مومن ماندند و از جیب ملت، واردکنندگان خاص و نزدیک خود را سر این سفره چرب نشاندند.
توانگر در پایان بیان کرد: به نظر می‌رسد این طیف علاقه‌ای به درس گرفتن از تصمیمات غلط خود ندارد و ظاهرا آن مثل فوتبال دوستان که می‌گویند «بهترین دفاع، حمله است» را جدی گرفته‌اند. به نظرم اینجا سکوت بیشتر به نفع‌شان است تا شاید ملت فراموش کنند که تصمیمات آنها در ارز ۴۲۰۰، بورس، آبان ۹۸ و مدیریت کرونا چه روزگاری را بر سرشان آورد. «ارز جهانگیری (ارز۴۲۰۰)» به عنوان یک تجربه تلخ و سنگین در تاریخ اقتصادی کشورمان ثبت شد و مردم هیچگاه بلایی را که این رانت عظیم بر سر اقتصاد و معیشت‌شان آورد فراموش نمی‌کنند.
نوری قزلچه: با جهانگیری هم عقیده هستم
غلامرضا نوری قزلچه، رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با ایسنا در واکنش به بخشی از اظهارات اخیر منتشر شده از معاون اول دولت روحانی گفت: درباره اظهارات منتشر شده از آقای جهانگیری هم تنها می‌توانم بگویم که در اکثر موارد با صحبت‌های ایشان هم نظر و هم عقیده هستم. کما این‌که در زمان طرح موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در مجلس نیز مخالفت خود را با دلایل گوناگون و به طرق مختلف بیان کردم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی در جمع بندی گفت: استدلالات و نقطه نظرات آقای جهانگیری به گونه ای است که حق را به ایشان می‌دهم.
نوری قزلچه که از او به عنوان نماینده نزدیک به علی لاریجانی رییس سه دوره قبلی مجلس شورای اسلامی یاد می شود، در واکنش به اینکه جهانگیری ثابت ماندن نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان پیشنهاد لاریجانی بیان کرده، گفت: در این باره اطلاع دقیقی ندارم ولی به هر حال آن زمان برای تصمیم گیری آقای لاریجانی به عنوان رییس مجلس و آقای روحانی به عنوان رییس جمهوری حضور داشتند. 
نظام الدین موسوی: معاون اول سابق حداقل برجای زخم ها نمک نپاشد
سید نظام‌الدین موسوی نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در همین رابطه در توئیتی نوشت:
‏آقای جهانگیری گفته اند: مجلس یازدهم برای اقتصاد، غیر از شوک هیچ چیز نداشت.
من اگر جای معاون اول سابق بودم حالا که باوجود پرونده های سیاهی چون فاجعه شوک بنزینی آبان۹۸ و رسوایی دلار جهانگیری به هر دلیل محاکمه نشده ام؛ حداقل سالیانی زبان در کام می گرفتم تا نمکی بر جای آن زخم ها نپاشم.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما