سیاسی
فارس
۱۴۰۰/۱۲/۲۲ ۰۸:۳۶:۲۸
وزیر خارجه قطر برای گفت‌وگو درباره ایران به روسیه می‌رود
وزیر خارجه قطر برای گفت‌وگو درباره ایران به روسیه می‌رود
وبگاه خبری-تحلیلی بلومبرگ گزارش کرده است که «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر امروز (یکشنبه) عازم روسیه می‌شود تا با همتای خود درباره مسئله ایران گفت‌وگو کند.
فارس

طبق این گزارش آل ثانی قرار است در این دیدار با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارج روسیه در ارتباط با مذاکرات وین که چند روزی است وقفه‌ای در آن ایجاد شده است، گفت‌وگو کند و آن طور که یک منبع آگاه گفته است، ممکن است دیداری هم با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در این زمینه داشته باشد.

بلومبرگ می‌گوید که این دیدار در حالی انجام می‌گیرد که قطر برای احیای مذاکرات وین درباره لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند.

گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد که آل ثانی به طور جداگانه با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز شنبه گفت‌وگوی تلفنی انجام داد اما وزارت خارجه آمریکا به درخواست بلومبرگ برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ نداده است.

طبق گزارش بلومبرگ، آل ثانی همچنین قصد دارد قبل از سفر به مسکو با «دیمیتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین درباره تحولات این کشور گفت‌وگو کند. این سفر در پی سفر این هفته او به فرانسه و آلمان انجام شد، جایی که او در مورد توافق ایران موسوم به برجام و جنگ در اوکراین با همتایان خود در آنجا گفت‌وگو کرد.

پیش از این روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» مدعی شده بود که قطر به درخواست واشنگتن و تهران به عنوان یک واسطه عمل کرده و مذاکرات در پایتخت اتریش را تکمیل می‌کند تا بین دشمنان دیرینه اعتمادسازی کند.

طبق این گزارش، دوحه پیام‌هایی را بین بازیگران اصلی منتقل کرده و برای رفع نگرانی‌های ایران، از جمله موارد مربوط به درخواست این کشور مبنی بر ارائه تضمین از سوی دولت بایدن در این خصوص که هیچ دولت آینده ایالات متحده نمی‌تواند به‌طور یکجانبه از توافق، مانند ترامپ خارج شود، تلاش کرده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما