بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۴/۲۰ ۱۳:۱۰:۰۶
کارکنان کاخ سفید چقدر می‌گیرند؟
کارکنان کاخ سفید چقدر می‌گیرند؟
اوایل ماه جاری میلادی، کاخ سفید گزارش سالانه خود را با موضوع افشای حقوق کارکنان کاخ سفید به کنگره آمریکا داد.
ایسنا

در این گزارش با استناد به حقوق بیش از ۴۷۰ نفر  از مقامات کاخ سفید دولت بایدن آمده است که مجموع حقوق دریافتی سالانه آنها معادل ۴۶،۷۵۹،۷۲۷ دلار بوده است. کاخ سفید تحت رهبری بایدن، در مجموع بیش از ۶۰۰ دستیار دارد. حدود نیمی از کارمندان فعلی کاخ سفید ۱۰۰،۰۰۰ دلار یا بیشتر و نیمی دیگر ۹۰،۰۰۰ دلار یا کمتر از آن در سال درآمد دارند.

۱۶ کارمند کاخ سفید در دولت بایدن سالانه معادل صفر دلار درآمد دارند که شامل مشاوران ارشد کاخ سفید در حوزه‌های سیاست‌گذاری در امور مهاجرت، سیاست اقتصادی، سلامت عمومی و دموکراسی و حق رای و غیره می‌شوند.

برخی از سمت‌ها در کاخ سفید به این دلیل حقوق دریافت نمی‌کنند چون آنها به عنوان نیروهای اعزامی نهادهای دیگری که ماموریت همکاری با کاخ سفید را داشته و از آن نهادها حقوق دریافت می‌کنند  در نظر گرفته می‌شوند.

پنج نفر در کاخ سفید تحت رهبری ترامپ سالانه صفر دلار درآمد داشتند، از جمله ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر که هر دو به عنوان مشاوران ارشد این رئیس جمهور سابق آمریکا خدمت می‌کردند.

دستمزدهای مقامات کاخ سفید بسته به عوامل مختلفی از جمله تعداد پست‌های موجود، تورم و اولویت‌های یک رئیس جمهور می‌تواند از دولتی به دولت دیگر تغییر کند.

از زمان دولت جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا، حقوق ریاست جمهوری ۴۰۰،۰۰۰ دلار در سال بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا این حقوق خود را به سازمان‌های مختلف فدرال اهدا کرد.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور فعلی آمریکا، ۲۳۵،۱۰۰ دلار در سال دستمزد می‌گیرد و این حقوق فدرال تعیین شده بر اساس احکام فدرال برای سمت او است. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در دوران تصدی خود با ۱.۹ درصد افزایش حقوق نسبت به قبل معادل ۲۳۰،۷۰۰ دلار را به عنوان معاون رئیس جمهور دریافت می‌کرد.

بر اساس این گزارش، ۲۷ کارمند پردرآمد کاخ سفید تحت رهبری بایدن همگی بیش از ۱۸۰ هزار دلار درآمد دارند. در رده اول ۱۰ مقام با بالاترین دستمزد، فرانسیس کالینز، مشاور علمی موقت رئیس جمهور ‌آمریکا با حقوق  ۳۰۰،۰۰۰ دلار در سال قرار دارد. در مقایسه، پردرآمدترین کارمند ترامپ، جان چوارتاکی، مشاور ارشد رئیس دفتر وقت کاخ سفید در امور استراتژی و تعامل با ذی نفعان بود که سالانه ۲۳۹،۵۹۵ دلار درآمد داشت.

دومین کارمند پردرآمد در کاخ سفید بایدن، لویزا پایونسکی، مشاور ارشد سیاستگذاری حمل و نقل با حقوق ۱۹۱،۳۰۰ دلار در سال دارد. پس از او استفانی سایکس، مدیر امور بین دولتی در حوزه اجرای زیرساخت ها با ۱۸۳۱۰۰ دلار در سال قرار دارد.

کارین ژان پیر، سخنگوی فعلی کاخ سفید، که در ماه مه جانشین جن ساکی در این سمت شد، سالانه ۱۸۰ هزار دلار درآمد دارد. با این حال، سارا هاکبی سندرز، دبیر مطبوعاتی سابق کاخ سفید تحت رهبری ترامپ، سالانه ۱۸۳،۰۰۰ دلار درآمد داشت.

ران کلین، رئیس دفتر بایدن هم، سالانه ۱۸۰ هزار دلار درآمد دارد، در حالی که میک مولوینی، رئیس دفتر دولت سابق ترامپ، ۲۰۳ هزار و ۵۰۰ دلار درآمد سالانه داشت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن بر طبق این گزارش سالانه ۱۸۰ هزار دلار حقوق می‌گیرد، در حالی که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، ۱۸۳ هزار دلار در سال دستمزد می‌گرفت.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما