سیاسی
ایسنا
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۱۳:۴۰:۴۲
واکنش سخنگوی دولت به انتشار اظهارات منتسب به مخبر درباره بازنشستگان
واکنش سخنگوی دولت به انتشار اظهارات منتسب به مخبر درباره بازنشستگان
ایسنا

 سخنگوی دولت در واکنش به انتشار اظهارات منتسب به معاون اول رئیس جمهوری درباره بازنشستگان، گفت: این اظهارات به هیچ‌وجه هیچ تناسبی با اظهار نظرهای آقای مخبر،  در جلسه هیات دولت و  در هیچ جلسه‌ دیگری ندارد. این شایعه را من هم دیدم. برخی اوقات برخی شایعات در فضای مجازی یا برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود که حتی نقل‌کننده آن شایعات هم مشخص نیست. از همکاران رسانه‌ای خواهش می‌کنم اخبار را از مراجع رسمی دولت جویا شوند. به هیچ وجه در هیچ یک از جلسات هیچ مبحثی که حتی نزدیک به این مضمون باشد هم مطرح نشده است.
 
سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران آخرین مصوبات و تصمیمات جلسه امروز هیات دولت را تشریح کرد.

مهمترین تصمیمات دولت؛ از اینترنت رایگان تا ویزای عراق در عرفه و اربعین

 

تاخیر در اعطای وام زوجین توسط بانک‌ها تخلف است
علی بهادری جهرمی در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت اظهار کرد: امروز خبر خوش تسهیل و تسریع اعطای وام ازدواج را پس از دستور رئیس جمهوری در انتهای هفته گذشته داشتیم. ظرف ۴۸ ساعت بخشنامه‌ مربوطه صادر شد و طبق بخشنامه بانک مرکزی همه بانک‌ها مکلفند نهایتاً ده روز بعد از تکمیل مدارک لازم از سوی زوجین تازه ازدواج کرده، وام ازدواج را پرداخت کرده باشند. هرگونه تاخیر در این زمان تخلف است و مراجع ثبت شکایت هم از سوی بانک مرکزی اعلام شده‌اند و البته ان‌شاءالله سقف زمانی از سوی شعب رعایت شود تا کار به شکایت و نظارت بانک مرکزی نرسد.

در این ایام عید و شادکامی و دو سه هفته آتی خبرهای خوش افتتاح خواهیم داشت
وی افزود: خبرهای خوشی در زمینه برخی افتتاح‌ها در زمینه مراکز بهداشتی و درمانی داشتیم، از جمله در برخی استان‌های محروم که البته این اخبار خوش افتتاح هنوز تمام نشده و در این ایام عید و شادکامی و دو سه هفته آتی خبرهای خوش افتتاح پروژه‌های دیگری از جمله پروژه‌های بیمارستانی را خواهیم داشت.

تخصیص سهمیه اینترنت به دهک‌های پایین جامعه
بهادری جهرمی یادآور شد: خبر خوشی که امروز وزارت ارتباطات منتشر کرد در حوزه تخصیص سهمیه اینترنت به دهک‌های پایین جامعه است که این بزرگواران با مراجعه به سامانه وزارت ارتباطات در این زمینه می‌توانند از آن استفاده کنند. وی همچنین در توضیح بیشتر درباره اقدام وزارت ارتباطات برای سهیمه اینترنت، اظهار کرد: همین امروز اطلاعیه آن را وزارت ارتباطات اعلام کرد که سه دهک پایین جامعه می‌توانند سهیمه خود را با مراجعه به سامانه مربوطه درخواست کنند که سهمیه نسبتاً متعارفی برای این عزیزان در نظر گرفته شده که می‌توانند آن را دریافت کنند.

توضیح درباره قرارداد سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت نفت
سخنگوی دولت همچنین یادآور شد: واقعه خوبی که دیروز رخ داد انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت نفت با شیوه جدید دولت با مشارکت بانک‌ها و مجموعه‌های اقتصادی است که کمک می‌کند به هدایت نقدینگی موجود در کشور و هم به تحقق رشد اقتصادی کمک می‌کند. این دومین پروژه کلان از مدل جدید سرمایه‌گذاری دولت بود، قبلاً هم یک سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیارد دلاری حدود سه ساله با مشارکت بخشی از فعالان حوزه صنعت و معدن انجام شده بود و روز گذشته هم در حوزه نفت مشابه همان، در حدود ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده که یعنی بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری که با هدایت و حمایت و مدیریت دولت به منظور ساماندهی فعالیت اقتصادی پیشرانان اقتصادی و هدایت آنان به حوزه‌های مولد است.

بهادری جهرمی همچنین تاکید کرد: در هفته جاری اولین مصوبه کارگروه اقتصاد دیجیتال ابلاغ شد که به منظور حمایت از کسب و کارهای حوزه فضای مجازی است تا بتواند مسیر را برای شاغلان این حوزه هموار کند. ان‌شاءالله کمک جدی به اشتغال‌آفرینی به ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتال خواهد بود.

لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه سال جاری امروز در دولت به تصویب رسید
وی با اشاره به مصوبات امروز هیات دولت تاکید کرد: لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه سال جاری امروز در دولت به تصویب رسید و اصلاحات اندکی بنا شد در کارگروهی انجام شود تا برای مجلس ارسال شود. برخی از مواد قانون بودجه آثار تورمی دارند که احساس می‌شد باید تدابیری برای آن اندیشید که دولت در این لایحه برای برخی از مفاد قانون بودجه که آثار تورمی دارد، درخواست اصلاح به مجلس ارسال خواهد کرد.

بهادری جهرمی افزود: همچنین در حوزه نظام پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت نیز پیش از این دولت افزایش پلکانی حقوق و مزایای کارکنان دولت به نفع کسانی که دریافتی کمتری دارند و با افزایش ۳۰ درصدی پیشنهاد کرده بود تا به تدریج برای کسانی که حقوق بالاتری می‌گیرند این درصد کاهش پیدا کند، اما مجلس این پیشنهاد دولت را نپذیرفته بود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: طبیعتاً با وضعیت فعلی قانون بودجه از مسیری که دولت داشت به سمت اصلاح نظام پرداخت حقوق و مزایا به شکلی که عادلانه‌تر پرداخت انجام شود، محقق نشده بود و یکی از بندهای اصلاحی در لایحه ارسالی این اجازه را به شورای حقوق و دستمزد و هیات وزیران اعطا می‌کند که آن مجموعه‌ها کارمندانی که حقوق پایین‌تری نسبت به سایر بخش‌ها دارند، دولت امکان افزایش حقوق آن بخشها را داشته باشد و امیدواریم این موارد اصلاحی دولت با موافقت مجلس همراه شود.

بهادری جهرمی افزود: همچنین اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت از دیگر مصوبات امروز بود که یکی از نقاط ضروری برای اصلاح ساختار بودجه کشور است که سال‌ها از سوی مراکز نظارتی و حقوقدانان پیگیری می‌شد؛ چرا که هم به تحقق شفافیت مالی و بودجه‌ای کمک می‌کند و هم افزایش انضباط مالی را به همراه دارد که هم آیین‌نامه و هم نمونه قراردادی که وزارت نفت به نمایندگی از دولت با شرکت ملی نفت منعقد می‌کند امروز هر دو متن به تصویب هیات وزیران رسید.

واکنش به انتشار اظهارات منتسب به معاون اول رئیس جمهوری درباره بازنشستگان
سخنگوی دولت در واکنش به انتشار اظهارات منتسب به معاون اول رئیس جمهوری درباره بازنشستگان، تصریح کرد: این اظهارات به هیچ‌وجه هیچ تناسبی با اظهار نظرهای آقای مخبر،  در جلسه هیات دولت و  در هیچ جلسه‌ دیگری ندارد. این شایعه را من هم دیدم. برخی اوقات برخی شایعات در فضای مجازی یا برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود که حتی نقل‌کننده آن شایعات هم مشخص نیست. از همکاران رسانه‌ای خواهش می‌کنم اخبار را از مراجع رسمی دولت جویا شوند. به هیچ وجه در هیچ یک از جلسات هیچ مبحثی که حتی نزدیک به این مضمون باشد هم مطرح نشده است.

بهادری جهرمی یادآور شد: اتفاقا دقیقا برعکس، پیرو ماموریتی که رییس جمهوری به معاون اول دادند تا حمایت حداکثری از جامعه بازنشستگان محترم انجام دهند هم رییس جمهوری حساسیت ویژه‌ای در حمایت حداکثری ممکن از بازنشستگان داشتند و هم معاون اول نیز تمام تلاش خود را برای اندیشیدن راهکارها و تدابیر قانونی در ظرف منابع مالی موجود انجام دادند تا بتوان حمایت حداکثری را از بازنشستگان محترم به عمل آورد.

پاسخ به پرسشی درباره مدیریت مصرف برق
وی در پاسخ به پرسشی درباره مدیریت مصرف برق اظهار کرد: نحوه مدیریت در مرحله اول کنترل و محدود کردن مصرف در خود دولت بود تا امکان این باشد که برق در منازل استفاده شود که شیوه‌نامه‌هایی برای مصرف برق و تغییر ساعات کاری در ادارات ابلاغ شد. مرحله دوم برنامه مدیریت‌شده در حوزه کشاورزی و صنایع با توافق خود جامعه کشاورزی و صنایع بود. مدیریت مصرف به گونه‌ای است که میزان قطعی مصرف صنایع هم چیزی حدود یک پنجم یا یک ششم سال گذشته باشد تا با تغییر شیفت کاری این صنایع، خروجی قابل‌قبول خود را داشته باشند.

بهادری جهرمی یادآور شد: اثر این مدیریت امروز در تابلوی بورس مشخص است که همان صنایع پرمصرف با مشکل آنچنانی در حوزه اقتصادی و سودآوری مواجه نشدند، هرچند طبیعتاً در دوره اوج مصرف امکان ارائه خدمات مثل سایر دوره‌ها نیست.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما