سیاسی
فارس
۱۴۰۱/۰۷/۱۳ ۲۰:۰۹:۳۹
هشدار امیرعبداللهیان به بورل
هشدار امیرعبداللهیان به بورل
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با بورل هشدار داد اگر اتحادیه اروپا اقدام سیاسی شتاب زده‌ای کند، پاسخ متقابل داده خواهد شد.
فارس

در این گفتگو در مورد آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریمها، روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و تحولات اخیر در ایران تبادل نظر شد.
امیرعیداللهیان در این گفتگو با اشاره به اینکه در مورد همکاریهای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا توافقات خوبی بعمل آمده است، ضمن تشکر از تلاش سازنده بورل و مورا، در خصوص گفتگوهای مربوط به رفع تحریم‌ها اظهار داشت: در نیویورک بصورت فعال، رفت و برگشت پیام غیرمستقیم بین ایران و آمریکا انجام شد و در مجموع در نیویورک و وین گفتگوهای رو به پیشرفتی داشته‌ایم.

به گزارش فارس، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی اخیرا برای شرکت در نشست آژانس به وین سفر و گفت‌وگوهایی با گروسی مدیرکل آژانس داشت. 

امیرعبداللهیان در مورد تحولات داخلی کشورمان نیز اظهار داشت: ما وفق قوانین داخلی خود موضوع درگذشت خانم مهسا امینی را با جدیت دنبال می‌کنیم تا ابعاد موضوع روشن شود. دستگاه قضایی با قاطعیت این موضوع را در دستورکار دارد. بزودی گزارش علمی و فنی دقیق پزشکی قانونی منتشر خواهد شد. 

وزیر امور خارجه کشورمان افزود:ما مطالبات مسالمت آمیز را حق مردم میدانیم و همواره به آن توجه می کنیم، اما صف آنها از اغتشاشگرانی که  آمبولانسها را به آتش می کشند، بانک و اماکن عمومی را تخریب می‌کنند و با سلاح سرد و گرم به مردم و پلیس حمله می‌کنند و یا به اقدامات تروریستی مبادرت می ورزند، کاملا جداست و لذا با آشوبگران و تروریست‌ها مطابق با قانون برخورد قاطعی خواهیم کرد. 

امیرعبداللهیان هشدار داد اگر اتحادیه اروپا بر اساس اتهامات بی اساس و در جهت ترغیب آشوبگران و تروریستهایی که جان و مال مردم ایران را هدف قرار داده‌اند اقدام سیاسی شتاب زده‌ای کند، بداند پاسخ متقابل می‌دهیم.

جوزپ بورل نیز در پاسخ از پیشرفت های صورت گرفته در مذاکرات رفع تحریم‌ها ابراز خرسندی و بر اهمیت ادامه تلاشها برای رسیدن به توافق تاکید کرد. 

وی افزود: ما در اتحادیه اروپا آماده هرگونه همکاری برای نیل به توافق هستیم. 

بورل توافقات اخیر بین ایران و آژانس را امیدوار کننده و گام مهمی در مسیر توافق وین خواند. 

مقام اتحادیه اروپا همچنین اظهار داشت: می‌پذیرم که آشوب و تروریسم موضوعی است که با اعتراضات مسالمت آمیز که باید پاسخ مناسبی به آن داده شود، تفاوت دارد. 

درصدد نیستیم روابط اتحادیه اروپا با ایران دچار مشکل شود 
این مقام اتحادیه اروپا همچنین اظهار داشت: می‌پذیرم که آشوب و تروریسم موضوعی است که با اعتراضات مسالمت آمیز که باید پاسخ مناسبی به آن داده شود، تفاوت دارد. 

بورل افزود: درصدد نیستیم روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران دچار مشکل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایتالیایی تصریح کرد: اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتابزده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام موثر و متقابل ایران باشد.

لازم به ذکر است اتحادیه اروپا که در مقابل تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران سکوت پیشه کرده، این روزها با نقض اصل حاکمیت ملی ایران، با صدور بیانیه‌های مداخله‌جویانه درباره اوضاع داخلی ایران نظر داده و ایران را تهدید به تحریم کرده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما