بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۳/۱۷ ۱۳:۱۵:۲۷
گمانه‌زنی‌ها درخصوص "استعفای پاپ فرانسیس"
گمانه‌زنی‌ها درخصوص "استعفای پاپ فرانسیس"
شایعاتی مبنی بر احتمال بازنشستگی پاپ فرانسیس از اوایل ماه مه منتشر شده؛ حال پس از اینکه وی اعلام کرد قرار است در مراسمی که توسط پاپی در قرن سیزدهم بنیان گذاشته شده و خود او هم استعفا داده، شرکت کند به این شایعات دامن زده شده است.
ایسنا

به نوشته روزنامه گاردین، در اوایل ماه مه هنگامی که پاپ فرانسیس ۸۵ ساله برای اولین بار با ویلچر در جمع حاضر شد، حدس و گمانه‌زنی‌هایی درخصوص اینکه او احتمالا می‌خواهد مسیر بندیکت شانزدهم، رهبر سابق کاتولیک‌های جهان را طی کند، شروع شد.

این گمانه‌زنی‌ها پس از تصمیم غیرعادی او جهت برگزاری یک مجلس سنای پاپ در تاریخ ۲۷ اوت به منظور انتصاب کاردینال‌های جدید که برخی از آن‌ها برای جانشینی پاپ واجد شرایط خواهند بود، شدت بیشتری گرفت.

رابرت میکنز، سردبیر نسخه انگلیسی زبان یک روزنامه کاتولیک گفت: «برگزاری این مجلس در ماه اوت بسیار عجیب است. هیچ دلیلی ندارد که این مجلس سه ماه زودتر از موعد برگزار شود. من فکر می‌کنم که او چیز دیگری را اعلام خواهد کرد و احتمالا استعفا نخواهد داد اما با این حال احتمال استعفا هم وجود دارد.»

بندیکت شانزدهم به مدت ۸ سال پاپ بود و هنگامی که در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳ اعلام بازنشستگی کرد، جهان را در شوک فرو برد و به اولین پاپ مستعفی در ۶۰۰ سال اخیر تبدیل شد. وی در آن زمان به صراحت اظهار کرد که از قدرت لازم برای تحقق مشقت‌های شغلی که لازمه آن سفرهای بسیار است، برخوردار نیست.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما