سیاسی
ایرنا
۱۴۰۰/۰۵/۰۶ ۱۲:۱۸:۱۰
قالیباف: تراز جنگ‌ها از نظامی و امنیتی به اقتصادی و اجتماعی تغییر کرده است
قالیباف: تراز جنگ‌ها از نظامی و امنیتی به اقتصادی و اجتماعی تغییر کرده است
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروزه تراز جنگ‌ها تغییر کرده و شاهد رویه‌های جدید جنگ یعنی عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی که هزینه کمتر اما اثرگذاری بیشتر برای دشمن دارد هستیم.
ایرنا

محمدباقر قالیباف در ابتدای دیدار با اعضای سفارت جمهوری اسلامی در دمشق با بیان اینکه حین عبور از سالن‌ها و اتاق‌های سفارت، خاطرات ۳ دهه از حضور تعداد زیادی از مجاهدان و رزمندگان برای من زنده شد، گفت: ما وارث مجاهدت‌های عظیم و با اخلاصی در مجموعه جمهوری اسلامی و توسط افراد مختلف هستیم که شرایط امروز و قدرت امروز نظام را در حوزه امنیتی و نظامی رقم زده است.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه در این ۳ دهه گذشته در منطقه رخ داده نشان دهنده آن است که سنت‌های الهی پابرجا هستند و اگر ما به آن باور داشته باشیم و با خدا بمانیم، خداوند در لحظه‌ای که همه امیدها کم شده و شکست نزدیک است پیروزی را رقم می‌زند، درست مانند آنچه در سوریه رقم خورد.
قالیباف خاطرنشان کرد: شرایط کشور به نحوی است که برای تحولات آینده و حل مشکلات و معضلاتی که مردم با آن مواجه هستند، به تدبیر، تلاش و عقلانیت انقلابی و نیز حرکت مبتنی بر نتیجه محوری نیاز داریم.
وی با اشاره به قدرت موثر نظامی و امنیتی و نفوذ پرقدرت کشورمان در شعاع ۲ هزار کیلومتری از مرزهای ایران تاکید کرد: این قدرت نظامی و امنیتی که حاصل رشادت‌ها و مجاهدت‌های انسان‌های شایسته است ۲ هزار کیلومتر دورتر از مرزها گفتمان،  اسلام و انقلاب اسلامی را جلو برده است اما متاسفانه در همین شرایط شاهد هستیم که در حوزه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی حتی به اندازه یک خمپاره ۶۰ اثر نداریم.
رییس مجلس شورای اسلامی در تحلیلی درباره تحولات نظامی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی در منطقه غرب آسیا تصریح کرد: این تحولات به خوبی نشان می‌دهد که رویه جنگ‌ها به سمت جنگ‌هایی با هزینه کمتر اما اثرگذاری بیشتر تغییر کرده است.
قالیباف اضافه کرد: براساس این تحولات می‌توان گفت که تراز جنگ‌ها تغییر کرده و به جنگ‌های نامتقارن در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده و این تراز و عرصه، میدان و فرصت اثرگذاری ما به عنوان گفتمان انقلاب اسلامی است.
وی تاکید کرد: امروز عرصه رویارویی دشمن، عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی است و لذا ضرورت دارد اکنون که قدرت نظامی را اینجا به دشمن تحمیل کرده‌ایم، همین جا برای استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی بی‌نظیری که وجود دارد نیز برنامه‌ریزی جدی انجام شود و با دخالت دادن مردم و سپردن کار به بخش خصوصی برای تولید ثروت و ایجاد قدرت اقتصادی و نیز ارتباط گرفتن با مردم و ایجاد قدرت اجتماعی و فرهنگی اقدامات اساسی مانند آنچه در حوزه نظامی و امنیتی انجام شد، صورت گیرد.
رییس مجلس در همین زمینه با اشاره به رشادت‌های سردار سلیمانی در منطقه و تولید قدرت برای ایران گفت: هنر حاج قاسم این بود که با مردم ارتباط می‌گرفت، بین مردم بود و مردم را از قشرهای مختلف گرد گفتمان مقاومت جمع می‌کرد و این همان استراتژی و الگوی امام خمینی (ره) بود؛ همین الگو اکنون باید در تراز جدید جنگ‌ها که اقتصادی و اجتماعی است به‌کار گرفته شود تا بتوانیم همپای قدرت نظامی و امنیتی، قدرت اقتصادی و اجتماعی نیز ایجاد و در عرصه‌های جدید با دشمن مقابله کنیم.
قالیباف با بیان اینکه برای رسیدن به این هدف نباید فراموش کنیم که در حوزه اجتماعی و فرهنگی با انسان‌ها سر و کار داریم نه با پول گفت: در این بخش‌ها حتی اگر اقتصاد را سر وسامان می‌دهیم و از مسائل اقتصادی حرف می‌زنیم یادمان باشد که باید خروجی آن این باشد که مطابق گفتمان متعالی اسلام، انسان‌ها ساخته شوند.
وی تاکید کرد: آنچه باید به آن توجه کنیم این است که تولید ثروت، قدرت، معرفت و منزلت باید با هم اتفاق بیفتد و نباید به نحوی امور جلو برود که به ثروت یا قدرت توجه شود اما به معرفت و منزلت انسان‌ها بی‌توجه باشیم.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما