سیاسی
صداوسیما
۱۴۰۰/۱۲/۰۳ ۱۲:۱۵:۰۳
رئیسی: گاز طبیعی شکل دهنده آینده انرژی جهان است
رئیسی: گاز طبیعی شکل دهنده آینده انرژی جهان است
رئیس‌جمهور کشورمان در نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز در قطر گفت: گاز طبیعی شکل دهنده آینده انرژی جهان است و منبع انرژی مهمی برای جامعه به حساب می‌آید.
صداوسیما

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز (سه شنبه) طی سخنانی در ششمین نشست مجمع سران کشور‌های صادرکننده گاز که به میزبانی قطر در حال برگزاری است، گفت: از دولت دوست و ملت قطر به خاطر برگزاری این نشست و میهمان‌نوازی گرم از هیأت جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاری می‌کنم. از دبیرکل مجمع کشور‌های صادرکننده گاز و همکاران آن‌ها نیز قدردانی می‌کنیم و امیدواریم از طریق این مجمع بتوانیم اهداف خودمان را در حوزه مربوطه محقق کنیم و بتوانیم گاز طبیعی را حفظ کنیم که جزو سرمایه‌های ملی است.

وی ادامه داد: ما در این مجمع با دولت‌هایی که حضور دارند همبستگی خوبی داریم و برای تحقق اهدافی که سال ۲۰۰۱ در تهران بنا گذاشته شد تلاش خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما بعنوان کشور‌های دارای ذخایر عظیم و صادرکننده گاز طبیعی باید پیام‌مان را به صورت شفاف به جهان اعلام کنیم، هدف از این مجمع حمایت از حقوق حاکمیت کشور‌های عضو و همکاری بیشتر برای اکتشافات گاز طبیعی است.

وی ادامه داد: این مجمع فرصت خوبی برای هم‌افزایی به ما می‌دهد و ما به عنوان کشور‌های دارای ذخایر عظیم گاز طبیعی لازم است برای این هم‌افزایی تلاش کنیم.

رئیسی اضافه کرد:‌ گاز طبیعی منبع بسیار مهمی برای کشور‌ها است و یک سوخت پاک و ایمن است و در ده‌های آینده به سهولت می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: در شرایطی که جهان با آن به دلیل شیوع کرونا روبه‌رو است پیشنهاد می‌کنم که گاز طبیعی در خدمت اقتصاد جهانی در مرحله پس از کرونا باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما به‌عنوان کشور‌های دارای ذخایر عظیم و صادر کننده گاز، در راستای ارتقای امنیت تقاضای گازطبیعی، با پیگیری اهداف و رسالت مجمع کشور‌های صادرکننده گاز، می‌توانیم پیامی شفاف را برای تضمین و تامین پایدار انرژی در کوتاه‌مدت و بلندمدت به جهان اعلام کنیم.

وی گفت: پس از گذشت بیش از یک دهه از زمان برگزاری اولین اجلاس سران این مجمع اکنون در سال ۲۰۱۱ که با شعار «گازطبیعی پاسخی به چالش‌های توسعه پایدار در قرن ۲۱» در دوحه برگزار شد، جهان اکنون بیش از گذشته نیازمند تلاش جمعی کشور‌های عضوِ مجمع، برای تحقق این شعار است.

رئیسی یادآور شد: اجلاس ششم، نخستین نشست سران پس از شروع پاندمی کوید-۱۹ می‌باشد و شعار آن یعنی «گاز طبیعی: شکل دهنده آینده انرژی» خود پیام سازنده و مثبتی به جامعه دارد؛ مبنی بر اینکه در شرایط موجود بازار‌های انرژی و در مسیر دشوار جهان در بازیابی اقتصادی پس از کرونا، گاز طبیعی یک عامل کمک‌کننده خواهد بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک، ایمن و با منابع غنی قابل استحصال، برای دهه‌های آینده سهم قابل توجهی از ترکیب انرژی مصرفی جهان را به خود اختصاص خواهد داد و مزیت‌های اقتصادی، فنی و زیست محیطیِ خود را در مقایسه با سایر سوخت‌ها حفظ خواهد کرد.

وی تصریح کرد: روند رو به رشدِ برقی‌شدن در دهه‌های پیش رو، و نقش گاز طبیعی به عنوان مهمترین نهاده تولید برق، این چشم‌انداز را تقویت می‌کند. از این منظر، رویکرد ما به‌عنوان اعضای مجمع کشور‌های صادرکننده گاز، برای عرضه بیشتر گاز طبیعی به بازار جهانی، رویکردی با جنبه‌های انسان‌دوستانه است.

ششمین نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (GECF)، صبح امروز با حضور رئیس جمهور کشورمان، روسا و نمایندگان کشور‌های عضو و با سخنرانی امیر قطر، با محوریت "امنیت انرژی در جهان" رسما آغاز به کار کرد.

در این نشست رؤسای‌جمهوری، نخست وزیران و وزرای انرژی ایران، الجزایر، مصر، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ونزوئلا، ترینیداد و توباگو و اعضای ناظر شامل آذربایجان، عراق، مالزی، نروژ، پرو و امارات متحده عربی حضور دارند.

کشور‌های عضو این مجمع در مجموع ۴۵ درصد از سهم تجارت جهانی گاز و ۶۵ درصد از ذخایر اثبات شده جهانی گاز را در اختیار دارند.

مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (GECF) اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۰ در تهران تاسیس شد. از زمان تأسیس این مجمع تاکنون ۲۳ نشست در سطح وزیران و پنج نشست در سطح سران برگزار شده است.

ایران یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر اثبات‌شده گاز طبیعی جهان است که با داشتن ۳۳۸ هزار کیلومتر شبکه داخلی گازرسانی، از کشور‌های پیشرو در این زمینه به حساب می‌آید و با توجه به موقعیت جغرافیایی و زیرساخت‌های موجود می‌تواند مطلوب‌ترین گزینه برای انتقال گاز به شرق و غرب باشد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما