اقتصادی
فارس
۱۴۰۱/۰۲/۰۹ ۱۱:۵۷:۳۱
بغداد: درباره تأمین مجدد گاز، با ایران به توافق رسیدیم
بغداد: درباره تأمین مجدد گاز، با ایران به توافق رسیدیم
وزیر برق عراق خبر داد که بغداد با جمهوری اسلامی ایران، بر سر تأمین مجدد گاز به توافق رسیده است.
فارس


کریم به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که این توافق در جریان سفیر اخیر خود به تهران حاصل شده است و بر اساس آن، عراق نیز بدهی‌های خود را پرداخت خواهد کرد.

وی در این زمینه تأکید کرد، در این سفر توافق شد که گاز عراق در تابستان تأمین شود و «آنان متعهد شدند که نیروگاه‌ها و واحدهای تولیدی برق را تجهیز کنند».

وزیر برق عراق ادامه داد: «بغداد در ازای وارد کردن گاز [از ایران]، به تهران بدهکار است و برای پرداخت آن توافق شد. انتظار داریم در تابستان و زمستان آینده تجهیز به خوبی صورت گیرد».

کریم همچنین گفت: «در سطح جهان، برای تامین گاز، کمبود وجود دارد و به کالایی بسیار حیاتی تبدیل شده است. دستیابی عراق به [گاز]، یک دستاورد است. پیش‌بینی می‌کنیم که تامین برق شهروندان در تابستان خوب باشد

وی در پایان تصریح کرد: «مقدار کلی تولید شده انرژی در عراق خوب است، اما مصرف، بسیار بالاست. مقدار مورد نیاز، [گاز برای عراق]، از سال ۲۰۰۳ تا به امروز، بیش از ۶۰۰ درصد افزایش یافته است».

چند روز پیش، خبرگزاری رسمی دولت عراق (واع) به نقل از «احمد موسی» سخنگوی وزارت برق این کشور خبر داد: «مصطفی الکاظمی، نخست وزیر، دستورالعمل هایی برای رسیدگی به پرونده برق صادر کرده و به این وزارتخانه و شورای انرژی وزیران دستور داده است تا پرونده گاز مربوط به طرف ایرانی را حل کند.»

سخنگوی وزارت برق عراق با اشاره به اینکه صادرات گاز ایران به مناطق مرکزی این کشور به ۱۳۳ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد و این رقم پاسخگوی نیاز زمان‌های اوج مصرف در عراق نیست، اضافه کرده بود: «نشست‌های دوره‌ای با طرف ایرانی برای حل موضوع گاز پس از پرداخت هزینه (آن) انجام می شود.»

احمد موسی همچنین بر لزوم پایبندی طرف‌های عراقی و ایرانی به مفاد قرارداد امضاء شده به‌ویژه پس از تصمیم هیأت وزیران مبنی بر پرداخت کامل بدهی گازی از طریق صندوق اعتباری در بانک تجارت عراق (TBI) تاکید کرده بود.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما