اقتصادی
ایلنا
۱۴۰۱/۰۹/۲۱ ۱۴:۲۴:۳۶
زمان قطعی واردات خودرو به کشور اعلام شد
زمان قطعی واردات خودرو به کشور اعلام شد
وزیر صمت اظهار داشت: 400 مجموعه و شرکت درخواست واردات خودرو داشتند که در فرآیند غربال و ارزیابی‌ها 27 شرکت مجاز به واردات خودروهای خارجی شناخته شده و ثبت سفارش را انجام دادند.
ایلنا

رضا فاطمی امین در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه وزارت صمت با بانک مرکزی برای تطبیق نقشه راه تجاری و ارزی کشور در جمع خبرنگاران درباره واردات خودروهای خارجی اظهار داشت: تمام هماهنگی‌ها با دستگاه‌های مختلف برای بحث واردات خودرو انجام شده و هفته آینده اولین خودروهای خارجی وارد کشور خواهند شد و در گمرکات مستقر و مسیر ترخیص را طی می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه در اولین محموله چه تعداد خودرو وارد کشور خواهد شد تاکید کرد: تمام ثبت سفارش‌ها کامل شده و باید به این موضوع توجه شود که 4 سال مسیر واردات خودروهای خارجی متوقف بود و امروز با تعیین ضوابط اجرایی از جمله انتقال فناوری این مسیر باز شده و پرونده ممنوعیت خودروهای خارجی بسته شد. این که چه تعداد خودرو خارجی وارد می‌شود بستگی به اقدامات شرکت‌های مجاز برای واردات خودرو دارد.

وزیر صمت ادامه داد: 400 مجموعه و شرکت درخواست واردات خودرو داشتند که در فرآیند غربال و ارزیابی‌ها 27 شرکت مجاز به واردات خودروهای خارجی شناخته شده و ثبت سفارش را انجام دادند.

فاطمی امین درباره واردات خودروهای اقتصادی گفت: هرچند که اولویت وزارت صمت با واردات خودروهای اقتصادی است اما در مرحله اول زمان واردات برای ما حائز اهمیت است و فعلا بر روی قید اقتصادی بودن خودروهای خارجی تاکید نداریم و اقدامات برای واردات خودروهای کمتر از 20 هزار دلار شروع شده است.

فاطمی‌امین درباره تامین ارز واردات خودرو اظهار داشت: با هماهنگی بانک مرکزی درباره تامین ارز خودرو تا سقف یک میلیارد یورو تصمیم گرفته‌شد و مشکلی در تامین ارز واردات خودرو  وجود ندارد.

وی گفت: خوشبختانه امروز منابع ارزی بیش از مصارف آن است و حتی با احتساب قاچاق ارز توان پوشش بیش از نیاز را داریم و در بحث تراز در سطح کلان چالشی نیست و با کمبود ارزی برای واردات کشور مواجه نیستیم.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما