بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۲/۲۹ ۱۰:۵۵:۱۱
سفیر روسیه: اقدامات احمقانه غرب منجر به بحران جهانی غذا می‌شود
سفیر روسیه: اقدامات احمقانه غرب منجر به بحران جهانی غذا می‌شود
«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا روز چهارشنبه گفت تحرکات احمقانه اقتصاد کلان کشورهای غربی امنیت غذایی جهانی را از بین برده و مشکلات در این زمینه مدت‌ها قبل از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین آغاز شده است.
فارس

آنتونوف گفت: اقدامات کلان اقتصادی نابخردانه غرب جمعی که پیامدهای همه‌گیری کرونا به آن دامن زده، چند سالی می‌شد که امنیت غذایی را از بین برده بود. به عبارت دیگر، مشکلات مدت‌ها قبل از آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین پدیدار شد.

به گفته وی، «بحران غذایی پس از موجی از تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ضد روسیه که اعتبار دولت‌های غربی را به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن اقداماتشان تضعیف کرد و همچنین زنجیره‌های تامین را شکست و جریان‌های مالی بین‌المللی را قطع کرد، تشدید شد».

این دیپلمات روس در ادامه با اشاره به اینکه اظهارات کشورهای غربی مبنی بر اینکه ممنوعیت آن‌ها شامل عرضه مواد غذایی و کودها نمی شود فریب است، گفت: زیرا تحریم‌ها در حوزه‌های مالی و حمل و نقل به طور مستقیم بر وضعیت بازارهای جهانی مواد غذایی تاثیر می‌گذارد.

وی سپس تاکید کرد: روسیه به تعهدات خود در قراردادهای بین‌المللی در خصوص صادرات محصولات کشاورزی، کود، انرژی و سایر اقلام مهم پایبند است.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد پیش‌تر در روز چهارشنبه گفت که جامعه جهانی بدون کودهای روسیه و بلاروس و همچنین بدون غلات اوکراین قادر نخواهد بود مسئله بحران غذایی را به طور کامل حل کند. وی تاکید کرد: محصولات و کودهای روسیه باید دسترسی کامل و نامحدود به بازارهای جهانی داشته باشند.

وی همچنین گفته بود که در مجموع، ۱.۷ میلیارد نفر تحت تاثیر اختلالات ایجاد شده در تامین مواد غذایی، انرژیی و حوزه‌های مالی رنج می‌برند. گوترش تصریح کرد: ۳۶ کشور که برخی از آن‌ها فقیرترین و آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان هستند، برای بیش از نیمی از گندم وارداتی خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. افزایش قیمت‌ها که از قبل وجود داشت با بدتر شدن وضعیت اوکراین و روسیه، تشدید شده است.

روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) به درخواست کمک جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک در منطقه دونباس اوکراین برای دفاع در مقابل حملات کی‌یف، عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد و هدف آن‌ را خلع سلاح و نازی‌زدایی این کشور اعلام کرده است. 

در حالی آتش درگیری‌ها در اوکراین ادامه دارد که کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده و آمریکا با عرضه تسلیحات سنگین و تشدید تحریم‌ها علیه روسیه به این تحریم‌ها دامن می‌زنند. آمریکا و انگلیس پیشتاز کشورهای تحریک‌کننده اوکراین برای ادامه جنگ با روسیه هستند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما