بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۵/۱۳ ۱۳:۵۸:۲۴
گفت‌و‌گوی وزرای خارجه قطر و آمریکا درباره مذاکرات وین
گفت‌و‌گوی وزرای خارجه قطر و آمریکا درباره مذاکرات وین
در آستانه برگزاری دور جدیدی از مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، وزیر امور خارجه قطر با همتای آمریکایی خود درباره توافق هسته‌ای گفت‌و‌گو کرد.
فارس

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر امروز (پنجشنبه) خبر داد که با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود در کامبوج گفت‌و‌گو کرده است.
وزیر خارجه قطر در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر در این باره نوشت: «از دیدار دوستم وزیر خارجه آمریکا در کامبوج در حاشیه نشست‌های آسه‌آن خرسند شدم.»
بن‌عبدالرحمن اضافه کرد: «ما گفت‌وگوی ثمربخشی درباره راه‌های توسعه روابط دوجانبه داشتم و در نشستمان به آخرین تحولات توافق هسته‌ای و اوضاع افغانستان پرداختیم.»
این در حالی است که هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها ساعاتی پیش وارد شهر وین پایتخت اتریش شد.
گفت‌وگوها بین نمایندگان ایران و دیگر طرف‌ها از امروز (۱۳ مردادماه) در فرمت‌های مختلف برگزار خواهد شد. علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه‌شب، در توئیتی درباره سفرش به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها نوشت: «برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسؤولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث منحوس گذشته ناکام مانده‌اند.»
مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: «آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است. توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسؤولانه عمل کنند.»
پیش از این، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر هیأت مذاکره کننده ایران به ریاست علی باقری به وین خبر داد و اعلام کرده بود: «در این دور از گفت‌وگوها درباره ایده‌های همه طرف‌ها از جمله ایده‌های هفته جاری ایران بحث می‌شود.»
به گفته کنعانی، در این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند. 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما