اقتصادی
آخرین خبر
۱۴۰۰/۱۲/۱۲ ۱۲:۰۰:۵۲
رکورد ده ساله نفت شکسته شد؛ قیمت از 119 دلار عبور کرد
رکورد ده ساله نفت شکسته شد؛ قیمت از 119 دلار عبور کرد
آخرین خبر

جنگ اوکراین و تهدید آمریکا و اروپا به وضع تحریم علیه صادرات نفت روسیه، قیمت نفت را به بالاترین قیمت یک دهه اخیر رساند و بهای نفت برنت امروز به بالاترین سطح خود در دهه اخیر رسید. گفتی است قیمت هر بشکه 119 دلار به ثبت رسید.

آخرین بار این قیمت 21 بهمن 91 رخ داده بود.
 

مناقشات اوکراین و روسیه باعث شده رشد قیمت نفت لحظه‌ای باشد، قیمت‌ها در لحظه انتشار خبر از ۱۱۷ دلار در هر بشکه عبور کرد.
امروز نفت در بازار‌های جهانی تحت تاثیر تحولات اوکراین و روسیه افزایش قیمت داشت، زیرا سرمایه گذاران با نگرانی از کاهش عرضه در روز‌های آینده، خرید‌های خود را افزایش داده اند. از سوی دیگر شوک تورمی که علائم آن ظاهر شده گرایش به سمت خرید نفت و دیگر کالا‌های اساسی و نیز سهام بازار‌های بورس را بیشترکرده است.
قیمت نفت برنت تنها در روز جاری بیش از ۴ دلار رشد کرد و هر بشکه از این نوع نفت به قیمت ۱۱۷ دلار و ۸ سنت در لحظه انتشار خبر معامله می‌شود.
قیمت نفت وست تگزاس آمریکا هم از این افزایش‌ها عقب نماند و هر بشکه از این نوع نفت با رشد ۳.۸۶ دلار به قیمت بشکه‌ای ۱۱۴ دلار و ۴۶ سنت به فروش می‌رود.
سایر فرآورده‌های نفتی از گازووئیل و بنزین گرفته تا نفت کوره رشد قیمت داشتند.
مناقشات بین اوکراین و روسیه نشانه‌ای از تورم جهانی را بروز داده و سرمایه گذاران خرید‌های خود را نه تنها در مورد طلای سیاه بلکه در سهام بازار‌های جهانی افزایش داده اند که منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

«شان اولیور» رئیس سرمایه گذاری راهبردی در AMP با بیان اینکه سرمایه گذاران از بروز شوک تورمی به شدت نگران هستند، گفت: «روسیه حدود ۳۰ درصد گاز و نفت وارداتی اروپا را تامین می‌کند که حدود ۱۱ درصد کل تولید نفت جهانی است.»
وی می‌گوید: ما در پیش بینی آتی قیمت کالا‌های اساسی بازنگری کرده ایم و به دلیل تحولات اوکراین و روسیه قیمت‌ها را حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بالاتر برآورد کرده ایم.
شرکت‌های نفتی برآورد می‌کنند که پس از تحریم‌های گسترده‌ای که علیه روسیه انجام شده عرضه نفت از سوی این کشور بزرگ تولید کننده به بازار‌های جهانی کمتر شود.
از سوی دیگر سیگنالی که برای ایجاد شوک تورمی در بازار شکل گرفته فدرال رزرو آمریکا را وادار کرده که احتمالا نرخ بهره را در این کشور افزایش دهد.

جرومی پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا روز گذشته اعلام کرد: که احتمالا نرخ بهره را ۲۵ صدم درصد افزایش دهد و اگر تورم بیشتر شود امکان افزایش بیشتر نرخ تورم هم وجود دارد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما