سیاسی
نامه نیوز
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۷:۱۰:۴۶
چرا براي برخي اصولگرايان برجام رئيسي با برجام روحاني فرق مي‌کند؟
چرا براي برخي اصولگرايان برجام رئيسي با برجام روحاني فرق مي‌کند؟
نامه نیوز

سياست دوگانه طيف‌هايي از اصولگرايان در قبال برجام اين پرسش مهم را به وجود مي‌آورد که چه طور يک سند واحد در دو دولت مي‌تواند چنين تعابير متفاوتي را از سوي ايشان را به بار بياورد؟

 

مخالفان ديروز برجام، امروز به موافقان آن بدل شده‌اند؛ چنانکه روزگاري آن را سند خيانت مي‌ناميدند و ظريف و روحاني را همسو با آمريکا و اسرائيل قلمداد مي‌کردند و حالا احياي برجام در دولت رئيسي را يک دستاورد احتمالي بزرگ قلمداد مي‌کنند. سياست دوگانه طيف‌هايي از اصولگرايان اين پرسش مهم را به وجود مي‌آورد که چه طور يک سند واحد در دو دولت مي‌تواند چنين تعابير متفاوتي را از سوي ايشان را به بار بياورد؟ و البته اين شبهه که آيا تمام مخالفت‌هاي آنها در زمان دولت حسن روحاني که دولتي نزديک به اصلاح‌طلبان شناخته مي‌شد، سياسي‌کاري بوده است؟

 

به ياد داريم که روزگاري تعدادي از نمايندگان نزديک به جبهه پايداري پشت تريبون مجلس دهم برجام را به آتش کشيدند. اين اتفاق متعاقب خروج آمريکا از برجام بود. مجتبي ذوالنوري در آن قضيه نقش اصلي را داشت. او حتي گفته بود که مجلس آمادگي خروج از NPT را دارد و در بهمن 97 هم محوريت جمع‌آوري امضاء براي استيضاح حسن روحاني با تأکيد بر ناکارآمدي برجام را بر عهده داشت. انتظار آن بود که کريمي قدوسي در دور جديد مذاکرات هسته‌اي که در دولت سيزدهم ادامه مي‌يابد هم از منتقدان برجام باشد اما ناگهان ديده شد که او بر اجراي بي‌کم‌وکاست برجام تأکيد مي‌کند و در گفت‌وگويي با خبرگزاري «ميزان» گفته است: «دولت جديد مدعي ادامه برجام است». او گفته که «برجام في‌نفسه تا زماني که موافقت‌نامه هست مشکلي ندارد و مشکل نگاه به برجام است و امروز طرف‌هاي غربي تلاش مي‌کنند که به برجام برگردند البته ما موافقيم که آمريکايي‌ها به برجام برگردند».

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما