بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۴/۰۳ ۱۱:۰۷:۱۱
آمریکا ۴۵۰ میلیون دلار کمک امنیتی به اوکراین ارسال می‌کند
آمریکا ۴۵۰ میلیون دلار کمک امنیتی به اوکراین ارسال می‌کند
مقام‌های آمریکایی اعلام کردند، این کشور قصد دارد تا ۴۵۰ میلیون دلار دیگر در قالب کمک امنیتی به اوکراین بدهند که شامل سیستم‌های راکتی دوربرد می‌شود.
ایسنا


به نقل از خبرگزاری رویترز، نیروهای روسیه در شرق اوکراین و با هدف تصرف دونباس پیشروی دارند و کی‌یف بیم آن را دارد که برخی از نیروهایش توسط نیروهای روسی محاصره شوند.

پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد، این بسته کمک امنیتی ۴۵۰ میلیون دلار ارزش دارد و شامل سیستم‌های راکتی توپخانه‌ای متحرک پیشرفته، ۱۸ فروند قایق گشت‌زنی ساحلی و رودخانه‌ای و هزاران خشاب مهمات می‌شود.

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری میلادی، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ۶.۱ میلیارد دلار در قالب کمک‌های امنیتی به اوکراین ارسال کرده است.

جان کربی، هماهنگ کننده شورای امنیت ملی در امور ارتباطات استراتژیک گفت، واشنگتن از نزدیک با کی‌یف به منظور مشخص کردن نوع تسلیحاتی که می‌تواند به اوکراین در تحقق بهتر نیازهایشان در مقابله با روسیه کمک کند، همکاری دارد.

وی در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت: دلیل اینکه ما چنین کاری انجام می‌دهیم این است که به آنچه که در صحنه نبرد اتفاق می‌افتد، واقف هستیم.

اوایل روز پنجشنبه نیز، اوکراین اعلام کرد که نخستین بخش از سیستم‌های راکتی را دریافت کرده و می‌تواند به مقابله با نیروهای روسی در صحنه نبرد بپردازد.

این بسته کمک امنیتی درست پس از آن ارسال شده که بایدن اخیرا اعلام کرد که یک میلیارد دلار تسلیحات به اوکراین می‌دهد که شامل سیستم‌های راکتی ضد کشتی، ‌های توپخانه‌ای، هویتزر و مهمات می‌شود.

جنگ وارد فاز به شدت خشنی شده به طوریکه نیروهای روسی تلاش‌های زیادی را برای تصرف دونباس می‌کنند و دست به حملات توپخانه‌ای شدیدی زده‌اند.

اوکراین همچنین اعلام کرده که به سیستم‌های راکتی برای مقابله بهتر با سیستم‌های راکتی روسیه نیاز دارد.

واشنگتن نیز اعلام کرده که تضمین‌هایی را از کی‌یف دریافت کرده مبنی بر اینکه این تسلیحات دوربرد علیه قلمروی روسیه استفاده نخواهد شد چون بیم آن می‌رود که درگیری‌ها و تنش‌ها بیشتر شود.

مقام‌های آمریکایی همچنین اعلام کرده‌اند، درحالیکه این سیستم‌های راکتی برای نیروهای اوکراینی مهم هستند اما هیچ سلاحی نمی‌تواند به تنهایی روند این جنگ را تغییر دهد.

در این میان، مسکو نیز هشدار داده که اگر غرب تسلیحات و موشک‌های دور بردتری را به اوکراین بدهد به اهدافی در این کشور حمله خواهد کرد که تاکنون دست به حمله علیه آنها نزده است.
 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما