سیاسی
خراسان
۱۴۰۰/۰۹/۰۷ ۰۹:۰۵:۰۴
تازه‌ترین شنیده‌ها از ترکیب تیم مذاکره کننده ایران
تازه‌ترین شنیده‌ها از ترکیب تیم مذاکره کننده ایران
شنیده های خراسان حاکی است تعداد تیم مذاکره کننده کشورمان40 نفر است وعلی باقری به همراه 4 معاون وزیر دیگر وارد وین شدند.
خراسان

شمارش معکوس برای دور جدید مذاکرات وین آغاز شده و با ورود علی باقری رئیس‌ هیئت مذاکره کننده ایران به وین پایتخت اتریش حالا همه نگاه ها به هتل کوبورگ است . جایی که علاوه بر هیئت های ایران و کشورهای 1+4، آن چنان که رابر مالی آمریکایی مدعی شده ، هیئت این کشور نیز آن جا ساکن شده و تیم های مذاکراتی ظرف روز گذشته و امروز ملاقات های پیش از مذاکرات اصلی را شروع می کنند . مذاکرات اصلی قرار است روز 8آذر استارت بخورد و این یعنی پرونده برجام بعد از 161روز دوباره گرد گیری می شود تا شاید بن بست ایجاد شده در روز 30خرداد ماه باز شود. همچنین از وین خبر می رسد ایران تیمی 40نفره را برای مذاکرات جدید بسیج کرده و شنیده ها حاکی است این بار تهران علاوه بر باقری معاون سیاسی وزیر خارجه که رئیس تیم مذاکراتی هم به حساب می آید ،4 معاون وزیر دیگر شامل غلامرضا پناهی معاون ارزی بانک مرکزی، مهدی صفری معاون اقتصادی وزارت خارجه، محمدهادی سبحانیان معاون بین‌الملل وزارت اقتصاد و رضا نجفی معاون حقوقی وزارت خارجه در تیم مذاکراتی ما حاضر خواهند شد. نماینده روسیه در مذاکرات وین نیز گفت:  ترکیب هیئت ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها در گفت‌وگوهای وین چشمگیر است. من معتقدم که این باید به عنوان دلیلی بر نیت جدی ایران تفسیر شود.
ابتکار عمل با ترکیب جدید تیم کارشناسی 
ایرنا نیز نوشت: دو ماه پیش دستگاه‌های درگیر با تحریم، نامه‌ای از وزارت امور خارجه دریافت کردند. در این نامه خواسته شده بود برای تقویت تیم مذاکره کننده کارشناسانی معرفی کنند که واجد سه خصوصیت باشند؛ به موضوعات حوزه کاری خود اشراف داشته باشند، پیچیدگی‌ها و ظرایف تحریم را بشناسند و با حقوق بین الملل آشنایی داشته باشند.این نامه را تمام دستگاه‌هایی که به نوعی درگیر تحریم‌های ظالمانه بودند، از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی بانک مرکزی وزارت صمت، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی دریافت کردند.موضوع مهم این که با هدف استفاده از تجارب تیم سابق، تصمیم بر این شد که ترکیب کارشناسان تیم مذاکره کننده در وزارت امور خارجه تغییر نکند و حتی بر تعداد آن ها افزوده شود.در همه دوره‌های مذاکرات هسته‌ای، تعداد کارشناسان تیم مقابل چندین برابر تیم ایران بود و ترکیبی از کارشناسان مرتبط با تحریم‌ها را در برمی‌گرفت. حالا این بار ایران تصمیم گرفته از همه ظرفیت‌های خود برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه استفاده کند.واقعیت این است که مذاکرات برای رفع تحریم‌های ایران فرایند بسیار پیچیده و چند بعدی دارد. ‌از این رو طبیعی است که نمایندگان دستگاه‌های مختلف اعم از حوزه‌های بانکی، انرژی و ‌حمل و نقل، در تیم مذاکره کننده حضور داشته باشند.   یکی از موضوعاتی که در دوره های گذشته درباره ترکیب مذاکره کنندگان ایرانی در مقایسه با تیم طرف‌های مقابل مطرح می‌شد این بود که ترکیب تیم مقابل دست کم سه برابر تیم ایران بود و همین امر باعث می شد  تیم ایرانی با مشکلاتی مواجه شود، اما حالا ایران با تیم کامل در مذاکرات حضور یافته که این امر نشان دهنده اهتمام تهران بر جدیت در مذاکرات و پرهیز از فرسایشی شدن آن است. اگر طرف‌های مقابل هم واقعا قصد و اراده جدی برای دستیابی به توافق داشته باشند و به دنبال برطرف شدن دغدغه‌های خود هستند بهتر است با حسن نیت در میز مذاکرات حاضر شوند و گام‌های عملی و جدی برای حصول نتیجه بردارند.
امیرعبداللهیان: همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است
امادر آستانه شروع مذاکرات ، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین طی روزهای آینده گفت: امیدواریم در مسیر گفت‌وگوهای وین بتوانیم گام های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی داشته باشیم. وی با بیان این که در طول صد روز گذشته بحث برجام، مذاکرات وین و تعامل و همکاری در راستای حقوق و منافع ملت ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت جدی مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته است، گفت: از هفته جاری گفت‌وگوهای وین را کلید خواهیم زد. ما همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم. البته در صورتی که طرف های مقابل نیز به تعهدات کامل شان برگردند. ما به صراحت مواضع و مطالبات خودمان را در گفت وگوهایی که داشته ایم اعلام کرده ایم. در سوی مقابل رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که به تازگی به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده بود به رادیو NPR گفت : من نمی‌گویم که کشورهای منطقه عاشق برجام هستند اما اکنون این حقیقت را دریافته اند که جایگزین برجام این است که هیچ توافقی وجود نداشته باشد یا این که آمریکا جزئی از آن نباشد، بدان معناست که ایران تعهدات هسته ای اش را کنار بگذارد و این به معنی توسعه برنامه هسته ای این کشور و رفتار تهاجمی تر ایران در منطقه است. بنابراین، من فکر می کنم که تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس معتقدند که بازگشت به برجام یک ضرورت است.این مقام ارشد آمریکایی درباره چگونگی انجام دور جدید مذاکرات وین نیز گفت: ما در یک هتل اقامت خواهیم داشت و باید صبر کنیم ببینیم   دیگران که با ایران بر سر میز (مذاکره) صحبت می کنند چه چیزی (به ما) گزارش می دهند. البته نباید این گونه باشد زیرا ما بارها به ایران گفته ایم که اگر خواهان رسیدن هرچه سریع تر به نتیجه هستید بهتر است که رو در روی ما بنشینید.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما