سیاسی
صداوسیما
۱۴۰۱/۰۹/۲۲ ۰۹:۵۳:۰۴
حضور هیئت 70 نفره چینی در تهران؛ معاون نخست‌وزیر چین با مخبر دیدار کرد
حضور هیئت 70 نفره چینی در تهران؛ معاون نخست‌وزیر چین با مخبر دیدار کرد
هیئت عالی‌رتبه سیاسی و تجاری چینی به تهران آمد تا ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مشترک در ایران انجام شود.
صداوسیما

هو چون هُوا، معاون نخست‌وزیر چین به‌‍ منظور توسعه روابط و فعال‌سازی همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین، به همراه یک هیئت عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی، تجاری و فنی، روز دوشنبه وارد تهران شد.

این هیئت هفتاد نفره که برای انجام مذاکرات فنی و کارشناسی با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شده است، از روز دوشنبه ملاقات‌های خود را در کمیته‌های متعدد و بر اساس موضوعات قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین برگزار کرد.

در پی این ماجرا نشست «همکاری‌های جامع ایران و چین» از صبح امروز - سه شنبه - با حضور معاون اول رییس جمهور ایران و معاون نخست وزیر چین در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد آغاز شده است.نشست «برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین» با حضور مقام های بلندپایه و هیات های سیاسی و اقتصادی دو طرف در مجموعه سعدآباد برگزار شده است که محور اصلی آن راهکار افزایش روند اجرای برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین است.

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور و هو چون هوآ معاون نخست وزیر چین ریاست دو هیات ایرانی و چینی را در این نشست بر عهده دارند.

به گفته محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور، هیات عالی رتبه چین به ریاست هو چون هوآ معاون نخست وزیر این کشور با سفر به ایران و در نشست با هیات بلندپایه ایرانی به ریاست محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور ساز و کارهای پیشبرد روابط دوجانبه ایران و چین را مورد بررسی قرار می دهند.

وی بررسی راهکارهای تقویت روند اجرای برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین را هم یکی از اهداف اصلی این نشست عنوان کرد و اظهار داشت: تعهد به منافع بنیادین دو کشور و احترام به اصول حقوق بین الملل از جمله احترام به تمامیت ارضی مورد تاکید ویژه جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس است.

نتیجه گفتگو‌ها و توافقات طرفین، آغاز عملیات اجرایی شدن ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مشترک و توسعه همکاری صنعتی بین طرفین بوده که این مهم، گام بلندی برای اجرایی شدن همکاری‌های راهبردی و توسعه‌ای در روابط دو کشور است.
 
در این مذاکرات، همچنین برخی از معدود طرح‌های تأمین مالی که در زمان دولت قبل معطل مانده بود، تعیین تکلیف شد و دوباره به جریان افتاد.
 
حوزه‌های مختلف، نظیر سرمایه‌گذاری و انتقال فناوری در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی، مخابرات، میکروالکترونیک، نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین ترانزیت (خطوط شرقی به غرب و شمال-جنوب) از اصلی‌ترین محور‌های گفتگوی طرفین بوده است.
 
همچنین، طرفین با ایجاد کارگروه مشترک نسبت به طراحی ساز و کار‌های لازم برای توسعه تجارت در شرایط تحریم‌های اعمالی غرب، اقدام کردند.
 
با سفر این هیئت عالی‌رتبه و عزم دولت سیزدهم، می‌توان گفت دو کشور وارد مرحله جدیدی از تعاملات اقتصادی، تجاری و صنعتی شده‌اند.
 
توسعه روابط تجاری با جمهوری خلق چین به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان و همچنین تبدیل ایران به شاهراه و کانون ترانزیت در منطقه غرب آسیا، مزیت‌های تجاری و اجتماعی فراوانی برای کشور رقم می‌زند و موجب رشد اقتصادی ایران خواهد شد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما