بین الملل
ایرنا
۱۴۰۱/۰۷/۱۱ ۱۱:۲۹:۵۲
منابع صهیونیستی: سند توافق ترسیم مرز آبی با لبنان در سازمان ملل ثبت می شود
منابع صهیونیستی: سند توافق ترسیم مرز آبی با لبنان در سازمان ملل ثبت می شود
منابع صهیونیستی گزارش دادند که توافق احتمالی ترسیم مرزهای آبی بین فلسطین اشغالی و لبنان "الزام آور" خواهدبود و سند آن نزد سازمان ملل ثبت خواهد شد.
ایرنا

شبکه تلویزیونی "اسکای نیوز عربی" به نقل از منابع آگاه در رژیم صهیونیستی گفت: توافق برای تعیین مرزهای آبی با لبنان، یک توافق الزام آور خواهد بود و با ضمانت فرانسه و آامریکا امضا می شود و سند آن نیز نزد سازمان ملل ثبت خواهد شد.

این منابع افزود: "مراجع بین المللی مرزهای دریایی در آب های سرزمینی لبنان را به رسمیت خواهند شناخت."

این منابع مدعی شدند: اسرائیل در قبال اجازه دادن به لبنان برای برداشت گاز از میدان قانا، با تضمین بین المللی غرامت دریافت می کند.

به گفته این منابع صهیونیستی، کابینه رژیم اسرائیل توافق مرز دریایی با لبنان را به رفراندوم نخواهد گذاشت اما به احتمال زیاد، تایید کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را برای این سند خواهد گرفت و امضای توافق طی یک مراسم رسمی با حضور نمایندگان لبنان، ایالات متحده و سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت.

پیش از این روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از یک منبع سیاسی بلندپایه رژیم صهیونیستی نوشت: پیشنهاد آمریکا برای توافق مرز دریایی با لبنان مورد قبول لاپید و گانتس است و پیش بینی می شود که روز پنجشنبه آینده به کابینه برای موافقت با آن ارایه شود.

این درحالی است که پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی باعث حملات سران صهیونیست به یکدیگر شده است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی با حمله به لاپید گفت که او در این پرونده تسلیم سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شده است.

نتانیاهو در توییتی در واکنش به اظهارات اخیر یائیر لاپید نخست وزیر موقت این رژیم درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی نوشت که وی توافق احتمالی در این پرونده را نمی پذیرد.

نتانیاهو افزود که در صورت پیروزی در انتخابات آتی پارلمانی رژیم اسرائیل و به دست گرفتن مجدد قدرت این توافق را لغو خواهد کرد.

به دنبال این اظهارات نتانیاهو، لاپید خطاب به او گفت: نتانیاهو، تو ۱۰ سال است که در تلاش برای دستیابی به توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی با لبنان شکست خورده‌ای، حداقل به منافع امنیتی «اسرائیل» آسیب نرسان و با پیام‌های غیرمسئولانه به حزب الله کمک نکن.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان روز یکشنبه گفت که متن پیشنهادی توافق درباره ترسیم مرزهای آبی بین لبنان و فلسطین اشغالی نیاز به بررسی دارد و بیروت پس از آن، پاسخ نهایی خود را درباره این متن خواهد داد.

سید حسن نصرالله شنبه شب در سخنانی تأکید کرد: ما در برابر یک هفته سرنوشت ساز در مورد ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی قرار داریم و اگر در پرونده ترسیم مرزها به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم، به دلیل وحدت، همکاری و همبستگی ملی مردم لبنان خواهد بود.
نصرالله افزود: اگر این پرونده به نتایج مثبتی ختم شود، افق های درخشانی برای ملت لبنان باز خواهد شد.

بیش از یک دهه قبل اعلام شده بود که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گازی به نسبت بزرگی هستند. در پی این گزارش‌ها اعلام شد که از دو سال قبل رژیم اسرائیل تلاش‌های اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده است.

پس از آن بود که تنش مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی «قانا» و «کاریش» بالا گرفت و ایالات متحده به بهانه میانجیگری مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف وارد عمل شد تا بتواند موانع بر سر اکتشاف و استفاده از انرژی در شرق دریای مدیترانه را رفع کند.

از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی که مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان‌های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود، با هر اقدامی از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند. 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما