بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۸/۰۶ ۲۲:۳۴:۵۸
اردوغان: هفته آینده پیش‌نویس قانون اساسی جدید ارائه می‌شود
اردوغان: هفته آینده پیش‌نویس قانون اساسی جدید ارائه می‌شود
رئیس جمهور ترکیه روز جمعه خبر داد که پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور هفته آینده ارائه خواهد شد.
فارس

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز جمعه گفت یکی از اهداف چشم انداز صد ساله ترکیه، تدوین قانون اساسی جدید برای کشور بوده که محصول اراده ملی است.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به این موضوع که قانون اساسی قدیمی این کشور منقضی شده گفت که برای تغییر آن تلاش خواهیم کرد و پیش نویس قانون اساسی جدید هفته آینده ارائه می‌شود.

وی که در مراسم رونمایی از چشم انداز صد ساله ترکیه صحبت می‌کرد، گفت:‌«میزان درآمد افراد را افزایش داده و عدالت را برای آینده تضمین خواهیم کرد».

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد که این کشور به مسیر دستاوردهای خود طی 100 سال آینده ادامه خواهد داد.

اردوغان گفت: «در مسیر چیره شدن بر تمامی سختی‌هایی که کشورمان با آن مواجه است پیش خواهیم رفت».

وی ادامه داد: «ترکیه با کودتاهای نظامی که در تلاش برای قطع کردن مسیر دموکراسی بوده مواجه بوده اما همچنان در مسیر تقویت دموکراسی در کشورمان حرکت خواهیم کرد».

 اردوغان چند روز پیش نیز در سخنرانی گفته بود که جهان، بزرگ‌‎تر از پنج کشور دارای حق وتو است و ساختار شورای امنیت سازمان ملل باید اصلاح شود.

این مقام ارشد ترکیه‌ای معتقد است که به دلیل اینکه آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه از حق وتو برای منافع خودشان استفاده می‌کنند، دیگر کشورها دارند «بهایی غیرمنصفانه» در نتیجه ساختار شورای امنیت می‌پردازند.

رجب طیب اردوغان افزود: «برای شورای امنیت سازمان ملل که تنها با در نظر گرفتن اولویت‌های پنج عضو دائمی اقدام می‌کند، امکان جلوگیری از درگیری و برقراری صلح، ثبات و امنیت وجود ندارد».

رئیس‌جمهور ترکیه البته در سخنرانی خود به مناسبت تاسیس سازمان ملل اعلام کرد که آنکارا به حمایت خود از سازمان ملل ادامه خواهد داد. او گفت: «ترکیه همچنان حامی و مدافع قوی سازمان ملل، ارزش‌های نمایندگی سازمان ملل و فعالیت‌های سازمان ملل خواهد بود».

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما