ورزشی
ایرنا
۱۴۰۱/۰۴/۲۱ ۱۵:۲۱:۰۸
احدی: حضور بانوان در ورزشگاه‌ها حق طبیعی آنان است
احدی: حضور بانوان در ورزشگاه‌ها حق طبیعی آنان است
مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه سالم سازی فضای ورزشگاه‌ها اولویت است گفت: حضور بانوان در ورزشگاه‌ها حق طبیعی آن‌هاست، اما باید شرایط و مقدمات لازم را فراهم کنیم تا به‌زودی شاهد حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها باشیم.
ایرنا

نشست خبری «جشنواره ولایت» با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین علی احدی مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان برگزار شد. وی در این نشست با اشاره به اهداف جشنواره ولایت اظهار کرد: ورزش خود یک مقوله فرهنگی و یک کُنش فرهنگ ساز است و ابزار مهم فرهنگی به حساب می‌آید. این ویژگیِ ورزش موجب شده تا در همه جای دنیا موضوع فرهنگ در ورزش اولویت داشته باشد و از ورزش برای رفع بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها کمک گرفتند. در ایران مساله فرهنگ در ورزش به صورت کامل در اولویت قرار نگرفت.
وی ادامه داد: واقعیت غالب ورزش ما اخلاق مداری است مشکل ما در مسایل فرهنگی، ورزش نیست بلکه رفتار فرهنگی ورزشکاران باید بازتاب داده شود، بسیاری ورزشکاران کارهای ویژه فرهنگی انجام می‌دهند با این وجود مساله فرهنگ در ورزش مظلوم است. باید این مساله برای مردم اولویت‌دار شود.
مدیرکل وزارت ورزش این را هم عنوان کرد: تنها به عنوان فرهنگی در باشگاه‌ها نباید بسنده کرد و این موضوع به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد و اکنون به اولویت وزارت ورزش تبدیل شده است. باشگاه‌ها، هواداران، مدیران ورزشی و بازیکنان، جامعه هدف ما در برنامه‌ریزی فرهنگی هستند و باید بحث فرهنگی تقویت شود. نباید مساله پهلوانی در کنار قهرمانی به حاشیه برود. جشنواره رسم پهلوانی را راه‌اندازی کردیم تا فرهنگ پهلوانی تقویت شود. با این اتفاق برای نخستین بار در سطح ملی رسم جوانمردی پایه‌ریزی شد. نباید پهلوانان ما در جامعه ناشناخته باشند.
وی تصریح کرد: با توسعه رسم جوانمردی شبکه پهلوانان راه‌اندازی خواهد شد و از ظرفیت آنان در کنش‌های اجتماعی استفاده خواهیم کرد. این کار برای شروع خوب بود و نباید اخلاق را فدای قهرمانی کنیم. رویدادهای کلانی در سطح کشور داریم. بزرگترین جشن نیمه شعبان در ورزشگاه آزادی و در شهرآورد تهران برگزار شد و این نشانه ظرفیت ورزش است.
مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه نباید از ظرفیت ورزش در بخش فرهنگی غافل شویم افزود: رویدادهای ورزشی با حضور هواداران زیادی برگزار خواهد شد و می‌توان برنامه‌های فرهنگی زیادی در حاشیه آن انجام داد. باشگاه‌ها باید مسوول فرهنگی داشته باشند چرا که در کیفیت تیم کمک خواهد کرد. دوره‌های آموزشی برای اصحاب رسانه داریم تا در موضوع فرهنگ در ورزش کمک کار باشند.
احدی ادامه داد: لیدرها دیگر جامع هدف ما برای آموزش هستند تا سکوها سالم و اخلاقی باشد. همچنین مسوولین فرهنگی باشگاه‌ها نیز باید آموزش لازم را ببینند. کار کردن فرهنگی با چهره‌های شناخته شده سخت است و باید آموزش لازم را در این زمینه انجام دهیم. فعالیت فرهنگی پیچیده است و اگر سطحی انجام شود راه به جایی نخواهد برد.
مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری جشنواره ولایی گفت: استقبال خوبی از این جشنواره شد و اتفاقات مهمی در آن رقم خورد. غنی‌سازی اوقات فراعت، مشاوره و ترویج نشاط از مهمترین برنامه جشنواره ولایی است. همچنین در این جشنواره از شناخته شده‌ترین سید ورزشکار تجلیل و تکریم خواهد شد. در راهبرد فرهنگی به دنبال کار نمادین نیستیم بلکه جامعه پذیری اولویت ما است. مساله فرهنگی به اولویت ما تبدیل خواهد شد.
احدی در خصوص ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت: حضور بانوان در ورزشگاه‌ها حق طبیعی آن‌هاست، اما باید شرایط و مقدمات لازم را فراهم کنیم تا به‌زودی شاهد حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها باشیم.
وی گفت: برخی ناهنجاری در ورزشگاه علت‌های فراوانی دارد و باید شناسایی شود. تماشاگران، مربیان و بازیکنان نقش مهمی در کنترل هیجان دارند و باید آموزش ببینند. برخی مواقع بازیکنان و مربیان، تماشاگران را تحریک می‌کنند و باید تبعات این برخورد را ببیند. همچنین ما باید حضور نوجوانان و جوانان را در ورزشگاه‌ها تسهیل کنیم تا هیجان خود را تخلیه کنند.
مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان همچنین گفت: باید مساله اخلاق بر قهرمانی ترجیح داده شود تا تکرار یک رفتار به کار عادی تبدیل نشود. اگر قرار باشد قهرمانی اولویت باشد و اخلاق در حاشیه قرار گیرد ما شاهد تکرار رفتار خواهیم بود. مطالبه جدی ما برخورد جدی با هنجارشکنان ورزشی است و باید در قرارداد الزام فرهنگی داشته باشیم.
احدی یادآور شد: برای حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کارگروه‌های مختلف تشکیل شده است. در جلسات مختلف مباحث فرهنگی را مورد بررسی قرار دادیم و مباحث مختلف و آموزش لیدرها در دستور کار قرار گرفته است و در ۲ بخش داخلی و خارجی مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت. کار فرهنگی در جام جهانی یک اولویت مهم است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما