سیاسی
فارس
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۶:۳۱:۰۳
انتقادات صريح ايران از آژانس و تروئيکاي اروپايي: ما بدهکار شما نيستيم
انتقادات صريح ايران از آژانس و تروئيکاي اروپايي: ما بدهکار شما نيستيم
فارس

سفير و نماينده دائم ايران در نشست شوراي حکام آژانس با بيان اين‌که مادامي که تحريم‌ها عليه ايران ادامه دارد، از ايران انتظار خويشتنداري و اقدام سازنده نداشته باشيد، به کشورهاي اروپايي توصيه کرد: عوام فريبي نکنيد، ما بدهکار شما نيستيم.

 

کاظم غريب آبادي سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان‌هاي بين المللي در وين امروز (چهارشنبه) طي سخنراني در نشست فصلي شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي با موضوع بررسي وضعيت اجراي برجام در جمهوري اسلامي ايران، مواضع جمهوري اسلامي را در اين خصوص براي نمايندگان کشور‌هاي عضو تشريح کرد.

وي در اين نشست طي سخناني گفت: آمريکا قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت را از طريق خروج از برجام و اعمال سياست شکست خورده «فشار حداکثري» و از سرگيري تحريم ها، که به طور مستقيم و مخربي بر عادي سازي روابط تجاري و اقتصادي با ايران که مهمترين هدف توافق هسته‌اي مي‌باشد اثر گذاشته است، نقض کرد.

 غريب آبادي ادامه داد: از آنجا که بخش لغو تحريم و تأثيرات آن در برجام، مبناي اساسي رضايت ايران به اين توافق را تشکيل مي‌دهد، نقض‌هاي ايالات متحده آمريکا باعث شد که اين قسمت از توافق، بي اثر و عاري از فايده شود. متاسفانه، به طور مناسبي به اين نگراني‌ها توسط اتحاديه اروپا و سه کشور اروپايي نيز به منظور يافتن راه حل‌هاي عملي جهت جبران نقض توافق رسيدگي نشد.

* ظاهراً اين کشور‌ها قصد دارند جاي قرباني را با قانون شکنان عوض کنند

وي بيان کرد: لازم مي‌دانم اينجا به ويژه از بيانيه‌هاي برخي کشور‌هاي عضو توافق هسته‌اي و کشور‌هاي اروپايي ابراز تأسف جدي و همچنين تعجب کنم. گويي اين کشور‌ها فراموش کرده‌اند که اين ايران بود که به تمامي تعهدات خود تحت اين توافق پايبند بود و از مزاياي آن نيز به خاطر اقدامات قانون شکنانه آمريکا و بي اقدامي اروپايي‌ها، بهره‌مند نشد. ظاهراً اين کشور‌ها قصد دارند جاي قرباني را با قانون شکنان عوض کنند.

 نماينده دائم ايران در آژانس همچنين اظهار داشت: مايه تأسف است که کشور‌هاي اروپايي همچنان حاضر نيستند آمريکا را به خاطر خروج غيرقانوني و يکجانبه از توافق هسته‌اي محکوم کنند و از آن بخواهند تحريم‌هاي خود را عليه ملت ايران بردارد، اما در عوض از ايران مطالبه اجراي تعهدات آن تحت برجام را مي‌کنند.

* مادامي که تحريم‌ها عليه ايران ادامه دارد، از ايران انتظار خويشتنداري و اقدام سازنده نداشته باشيد

وي اضافه کرد: مادامي که تحريم‌ها عليه ايران ادامه دارد، از ايران انتظار خويشتنداري و اقدام سازنده نداشته باشيد. اقدامات و فعاليت‌هاي هسته‌اي ما، از جمله غني سازي در سطوح مختلف و توليد سوخت سيليسايد، برابر حقوق ما تحت معاهده عدم اشاعه صورت مي‌گيرند، جنبه کاملا صلح آميز دارند و از بُعد پادماني نيز تحت نظارت و راستي آزمايي آژانس قرار دارند.

نماينده ايران تصريح کرد: از اين رو، به اين کشور‌ها توصيه مي‌کنم که عوام فريبي نکنيد و به تعهدات عمل نکرده خود در برابر ملت ايران عمل کنيد. ما بدهکار شما نيستيم.

غريب آبادي گفت: همانگونه که توسط رئيس جمهور و وزير امور خارجه کشورمان اعلام شد، ايران خواهان مذاکراتي است که نتيجه محور باشد. مهم است که خروجي اين تلاش‌ها متضمن اين باشد که تمامي تحريم‌ها بطور موثر و قابل راستي آزمايي برداشته شوند و ما دوباره شاهد فجايعي مانند خروج آمريکا از توافق، يا سوءاستفاده از مکانيسم‌هاي مندرج در برجام و نقض تمامي تعهداتش ذيل آن نباشيم.

* ادامه يا توقف ثبت داده‌ها ربطي به تعهدات پادماني ايران ندارد

وي ادامه داد: هنوز مشاهده نشده است که آيا دولت کنوني آمريکا عزم کافي و آمادگي ترک اعتياد خود براي استفاده از اقدامات قهري يکجانبه، احترام به حقوق بين الملل، اجراي تعهدات خود درخصوص لغو تحريم‌ها به روشي کامل و موثر و اتخاذ تصميمات دشوار ضروري براي اين امر را دارد يا نه؟ بسيار مهم است که آمريکا بدون تأخير بيشتر و هرگونه پيش شرط، نقض تعهدات خود تحت توافق هسته‌اي و قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت را متوقف کند.

 نماينده دائم ايران بيان کرد: ادامه يا توقف ثبت داده‌ها ربطي به تعهدات پادماني ايران ندارد. بدون شک، هرگونه تصميمي که قرار باشد توسط ايران در اين خصوص اتخاذ شود، تنها بر پايه ملاحظات سياسي خواهد بود و آژانس نمي‌تواند و نبايد آن را جزو مطالبات خود بداند.

وي همچنين گفت: آژانس عادت کرده صرفاً به فکر بازرسان، تجهيزات و نظارت‌هاي خود باشد و وظايف و مسئوليت‌هاي خود در برابر خرابکاري تروريستي عليه تأسيسات صلح آميز اعضاي خود را ايفاء نمي‌کند. مادامي که آژانس تکليف خود را با اين تناقض‌ها روشن نکند، مشکلات ادامه خواهند داشت.

غريب آبادي تصريح کرد: آژانس بايد موضع روشني در اين خصوص اتخاذ کند.

به گزارش فارس، نشست فصلي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي (IAEA) در «وين» پايتخت اتريش با محور اصلي برنامه هسته‌اي ايران از روز دوشنبه ۲۲ شهريور ماه آغاز به کار کرد و تا روز جمعه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهريور ماه) ادامه خواهد داشت.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما