بین الملل
فارس
۱۴۰۱/۰۴/۱۸ ۰۷:۵۶:۳۶
گفت‌وگوی وزیر خارجه عربستان با بورل درباره برجام
گفت‌وگوی وزیر خارجه عربستان با بورل درباره برجام
خبرگزاری رسمی عربستان سعودی از گفت‌وگوی وزیر خارجه این کشور با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برجام خبر داد.
فارس

«فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز جمعه در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ با «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گزارش داد در جریان این دیدار دو طرف درباره روابط میان عربستان سعودی و اتحادیه اروپا و روش‌های ارتقاء همکاری در حوزه‌های مختلف رایزنی کردند.

مطابق این گزارش، فیصل بن فرحان و جوزپ بورل درباره برنامه هسته‌ای ایران و گفت‌وگوهای بین‌المللی بر سر آن هم نیز به تبادل نظر پرداختند.

مذاکرات دوحه روزهای هفتم و هشتم تیرماه برگزار شد. ایران و آمریکا در این مذاکرات دو روزه به صورت غیرمستقیم و با وساطت «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کردند.

آمریکا بعد از اتمام این مذاکرات مدعی شد که طرح پاره‌ای مطالبات فراتر از برجام عامل به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوها بوده است. ایران، نتیجه‌بخش نبودن گفت‌وگوها را رد کرده است.

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود.  این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران منجر شده بود.

جمهوری اسلامی ایران دو مقوله «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها» و «اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام» را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما