ورزشی
فارس
۱۴۰۱/۰۹/۱۷ ۱۰:۲۰:۳۴
ایران چگونه به جام‌جهانی 2026 می‌‎رسد؟
ایران چگونه به جام‌جهانی 2026 می‌‎رسد؟
مسیر صعود تیم ملی فوتبال ایران به رقابت های جام جهانی 2026 مشخص شد.
فارس

مسیر صعود تیم های آسیایی به جام جهانی 2026 اعلام شد و به این ترتیب تیم های قاره کهن با راه رسیدن به این دوره از رقابت‌ها بیش از پیش آشنا شدند.
راه صعود تیم های آسیایی به این شرح است که در مرحله اول 22 تیم که در رتبه 26 تا 47 رنکینگ قرار دارند به صورت رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند و به مرحله بعد صعود می‌کنند. 
در مرحله دوم تیم‌های رتبه یک تا 25 به علاوه 11 تیم مرحله اول در 9 گروه 4تیمی به صورت رفت و برگشت بازی کرده و دو تیم اول هر گروه به مرحله بعد صعود خواهند کرد. نکته مهم این است که این 18 تیم مجوز حضور در جام ملت‌های 2027 را هم کسب کرده‌اند.
در مرحله سوم، تیم‌ها به 3 گروه 6 تیمی تقسیم شده و به صورت رفت و برگشت بازی می‌کنند، تیم‌های اول و دوم گروه‌ها به صورت مستقیم به جام جهانی می‌روند.
این مسیر مرحله چهارم یا پلی آف هم خواهد داشت. به این صورت که تیم‌های سوم و چهارم گروه‌های مرحله قبل در دو گروه 3 تیمی با هم دیدار می‌کنند دو تیم برتر با 6 تیم برتر به جام جهانی می‌روند. تیم‌های دوم نیز با هم بازی می‌کنند و برنده این دیدار به عنوان نماینده آسیا برای انجام دیدار پلی‌آف بین قاره‌ای معرفی می‌شود. به این ترتیب سهمیه 8+1 آسیا تکمیل می‌شود.
جام جهانی 2026 قرار است با حضور 48 تیم و در سه کشور کانادا، آمریکا و مکزیک برگزار شود. طبق اعلام فیفا 16 سهمیه مستقیم برای قاره اروپا، 9 سهمیه مستقیم برای قاره آفریقا، 8 سهمیه مستقیم برای قاره آسیا، 6 سهمیه مستقیم برای آمریکای شمالی و مرکزی، 6 سهمیه مستقیم برای آمریکای جنوبی، یک سهمیه مستقیم برای اقیانوسیه و 2 سهمیه پلی آف از بین قاره های آمریکا، آسیا و آفریقا درنظر گرفته شده است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما