ورزشی
تسنیم
۱۴۰۱/۰۶/۱۸ ۰۰:۳۵:۲۱
بلاتکلیفی برای تکواندو ایران بد است
بلاتکلیفی برای تکواندو ایران بد است
سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو پاکستان تأکید کرد، در فاصله کمتر از دو ماه تا مسابقات جهانی برای تکواندوی ایران بد است که ترکیب تیم ملی و سرمربی‌اش نامشخص باشد.
تسنیم

یوسف کرمی درباره شرایط تیم ملی تکواندو پاکستان اظهار داشت: تیم ما بهتر از قبل شده است، اما متأسفانه بحث روحی و روانی و عدم خودباوری به بچه‌های ما آسیب می‌زند. در مسابقات کشورهای اسلامی می‌توانستیم حداقل دو مدال کسب کنیم، اما در آستانه کسب مدال  و در حالی که توانایی برنده شدن داشتیم، بازی‌ها را واگذار کردیم. تمام تلاشم این است که خودباوری و اعتمادبه‌نفس را به تیم تزریق کنم و در این راه تمام تلاش خود را انجام می‌دهم.
سرمربی تیم ملی پاکستان راجع به برنامه‌های این تیم گفت: 20 روز دیگر به تورنمنت نپال می‌رویم و از آنجا مستقیم به ایران خواهیم آمد و اردوی 20 روزه‌ای را در کرج برگزار می‌کنیم. بعد از آن نیز تورنمنتی در پاکستان خواهیم داشت و در نهایت نفراتی را که توانایی بالاتری داشته باشند، برای قهرمانی جهان مکزیک انتخاب خواهم کرد. قابلیت اعزام تیم کامل به مسابقات جهانی را داریم، اما برخی اوزان ما در حد حضور در مسابقات جهانی نیستند.
بلاتکلیفی برای تکواندو ایران بد است
وی در مورد نامشخص بودن سرمربی تیم ملی تکواندو ایران برای حضور در مسابقات جهانی گفت: این اتفاق خوبی نیست که در فاصله کمتر از دو ماه به مسابقات جهانی هنوز ترکیب تیم ملی مشخص نیست. این در حالی است که در سال‌های گذشته سه ماه مانده به مسابقات نه تنها کادر فنی تیم‌مان مشخص بود، بلکه ترکیب تیم نیز انتخاب شده بود. این بلاتکلیفی برای تکواندوی ایران خیلی بد است و امیدوارم هر چه زودتر از این بلاتکلیفی در بیاییم، چرا که هیچکس نمی‌داند چه کاره است و بازیکنان نیز سردرگم هستند. به‌عنوان عضو کمیته فنی نمی‌دانم چه اتفاقی خواهد افتاد و در این زمینه نیز هیچ جلسه‌ای نداشتیم و صحبتی نیز نشده است.
کرمی در پاسخ به این سؤال که به‌عنوان عضو کمیته فنی پیگیر شرایط تیم ملی نشده است، گفت: تشکیل کمیته فنی بر عهده رئیس فدراسیون است و هادی ساعی باید کمیته را تشکیل بدهد تا ما نظرات خود را بگوییم. 15 روز در ایران بودم، اما فرصت نشد هادی ساعی را ببینم و او درگیر کارهای فدراسیون بود. اصغر رحیمی نیز به‌عنوان مدیر فنی تیم ملی حضور دارد و به نظر من باید خیلی زودتر تکلیف تیم ملی را مشخص کنیم. برای تکواندو ایران با توجه به موقعیت بالا در تکواندو دنیا این وضعیت خوب نیست.
انتظارات خانواده تکواندو با حضور چهره‌های شناخته شده بالا است
کاپیتان سابق تیم ملی تکواندو در پاسخ به این پرسش که در گذشته انتقاداتی به حضور برخی افراد در کنار پولادگر وجود داشت، اما در حال حاضر با وجود حضور چهره‌های شناخته شده در کنار ساعی اما همچنان نگرانی‌هایی بابت انتخاب سرمربی و ترکیب تیم ملی وجود دارد، گفت: واقعاً به این سؤال سخت می‌شود جواب داد. در حال حاضر انتظار خانواده تکواندو به خاطر حضور افرادی که هر کدام به تنهایی افتخارات زیادی دارند بسیار بالاست و باید از این پتانسیل استفاده کنیم. همیشه گفته می‌شد که بهترین منابع انسانی را داریم و باید از وجود این عزیزان استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر با حضور ساعی فرصت فراهم شده است که از همه اعضای مجموعه همفکری و نظر گرفته شود. حتی می‌شود نظرات را گرفت و آنهایی که قابلیت استفاده دارند را استفاده کرد و نظراتی را که کارایی ندارند هم استفاده نکرد. گرفتن نظرات هیچ ایرادی ندارد، اما فکر می‌کنم از زمانی که کادرفنی تشکیل شده فقط یک جلسه در کمیته فنی درباره قهرمانی آسیا برگزار شد، اما با وجود نیاز به بررسی عملکرد و مسائل دیگر متأسفانه دیگر جلسه‌ای نداشتیم و دلیل آن را نمی‌دانم.
نتایج کشورهای اسلامی خوب بود، اما نباید گول آن را خورد
کرمی در خصوص ارزیابی‌اش برای انتخاب سرمربی از بین مقانلو و بسحاق با توجه به عملکرد آنها در رویدادهای چند ماه گذشته، گفت: اصلاً در عرض چند ماه نمی‌توانیم عملکرد یک مربی را بسنجیم. به عنوان سرمربی پاکستان در چند ماه ابتدایی فقط به دنبال آزمون و خطای بازیکنان بودم و از روزهای گذشته تازه هشدار دادم که دیگر جای اشتباه وجود ندارد. نمی‌توانیم با یک یا دو میدان عملکرد مربیان خود را بسنجیم. در کشورهای اسلامی نتیجه خوبی گرفتیم و کسب 4 مدال طلا عالی بود، اما باید ببینیم چه کسانی را بردیم و با چه رقبایی پا زدیم و نباید گول این نتیجه را بخوریم.
دارنده مدال برنز المپیک 2004 آتن عنوان کرد: یکسری بازیکنان ما خیلی خوب بودند، اما با یک یا دو بازیکن نمی‌توانیم به قهرمانی جهان برویم و  باید در 8 وزن بازیکن خوب داشته باشیم. نمی‌توانیم به امید حضور 2 بازیکن به قهرمانی جهان برویم. در چند ماه نمی‌توانیم عملکرد مربی را سنجید و باید به عقب بازگردیم و نتایج مربیان را در گذشته بسنجیم و خصوصیات و نکات فنی آنها را بررسی کنیم. از نظر من این سبک گزینه خوبی برای انتخاب مربی نیست.
کسب 4 سهمیه قاره‌ای خوب است
وی در واکنش به صحبت‌های ساعی مبنی بر اینکه بعد از مسابقات جهانی مسیر کسب سهمیه المپیک پاریس برای ما مشخص خواهد بود که از گرندپری است یا مسابقات قاره‌ای و اینکه آیا کسب سهمیه از طریق قاره‌ای توهین به ایران است، گفت: قبول ندارم کسب سهمیه از طریق مسابقات قاره‌ای توهین است و کسب چهار سهمیه قاره‌ای در آقایان و بانوان خوب است. ما در دو میدان المپیک که مدال گرفتیم، سهمیه آن را از طریق مسابقات قاره‌ای کسب کردیم. آن زمان باید می‌گفتیم در مسابقات جهانی موفق به کسب سهمیه نشدیم و برای ما توهین است به مسابقات قاره‌ای برویم؟ در المپیک ریو ما سه سهمیه از طریق مسابقات گرندپری کسب کردیم، اما نتیجه نگرفتیم.
کرمی خاطر نشان کرد: مهمترین اتفاق برای تکواندو ایران کسب موفقیت در المپیک است. این موفقیت است که در گرندپری هشت سهمیه در آقایان و  بانوان کسب کنیم، اما در المپیک موفق به کسب مدال نشویم یا با کسب سهمیه قاره‌ای در المپیک مدال کسب کنیم؟ اگر در چنین جایگاهی قرار داشتم، یک جلسه هم‌اندیشی با صاحب‌نظران، افراد تحصیلکرده علم ورزشی و کسانی که تجربه حضور در المپیک را داشتند، برگزار و از آنها می‌پرسیدم بهترین کار ممکن چیست. تکواندوکارانی را دیدیم که در گرندپری مدال می‌گرفتند، اما در المپیک نتیجه نگرفتند و در طرف مقابل بازیکنانی بودند که از مسابقات قاره‌ای سهمیه کسب کرده و در المپیک موفق به کسب مدال شدند. این تصمیم خیلی حساس است و به نظرم باید با صاحب‌نظران این رشته همفکری و هم‌اندیشی شود.
به نظرم باید دنبال سهمیه از طریق قاره‌ای باشیم
دارنده دو مدال طلا و دو برنز جهان در پاسخ به این پرسش که به نظر او باید برای کسب سهمیه المپیک در مسابقات گرندپری حضور داشت یا از طریق قاره‌ای سهمیه کسب کرد، گفت: اگر بخواهیم واقع‌بیانه نگاه کنیم؛ نمی‌توانم بگویم از تکواندو ایران فقط اسمش باقی مانده است، اما باید قبول کنیم جایگاه گذشته را از دست دادیم. شخصاً اعتقاد دارم از طریق مسابقات قاره‌ای باید دنبال سهمیه باشیم. در حال حاضر توانایی حضور در تمامی گرندپری‌ها، کسب مدال و رنکینگ را نداریم. از طرفی بازیکنانی که به تمام گرندپری‌ها اعزام می‌شوند به صورت ناخواسته دچار تحلیل بدنی شده و برای حریفان نیز شناخته می‌شوند. در دو دوره اخیر المپیک چند بازیکن رنکینگ یک المپیک در این رویداد موفق به کسب مدال طلا شده است؟ از لحاظ علمی درست نیست که هر دو یا سه ماه یک بازیکن در یک رویداد سنگین حضور داشته باشد.
وی در مورد اینکه برخی کارشناسان اعتقاد دارند تضمینی برای کسب سهمیه از طریق قاره‌ای نیست، تصریح کرد: نباید اینگونه فکر کنیم. تکواندو ایران دیگر آنقدر جایگاه و اعتبار دارد که به فینال مسابقات قاره‌ای برسد. قطعاً بازیکن تیم ملی کره جنوبی با حضور در میان شش نفر برتر رنکینگ سهمیه المپیک را کسب خواهند کرد و دیگر کشورها نیز تک ستاره دارند. به احتمال 90 درصد ستاره‌‌های ازبکستان در گرندپری‌ها سهمیه خواهند گرفت. با اما و اگرها اصلاً نباید یکسری کارها را انجام داد. تکواندو ما همانطور که پس از سال‌ها قهرمان جهان شد و این عنوان را تکرار کرد، دوباره زمان می‌خواهد تا به آن جایگاه بازگردد و در یک یا دو سال نمی‌توانیم جایگاه خود را بازپس بگیریم.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما