بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۲/۰۱ ۱۳:۳۶:۵۴
ماکرون: لوپن فرانسه را به جنگ داخلی می‌کشاند
ماکرون: لوپن فرانسه را به جنگ داخلی می‌کشاند
به گزارش آناتولی، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور کنونی فرانسه در جریان یک مناظره تلویزیونی با مارین لوپن، رقیب انتخاباتی خود از حزب راست افراطی گفت: اگر من در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پیروز شوم هیچ ممنوعیتی در خصوص حجاب، کیپا و دیگر نمادهای مذهبی وجود نخواهد داشت.
ایسنا

این در حالی است که مارین لوپن گفت: قصد دارم زنان مسلمان را از یونیفرم‌هایی که توسط افراط‌گرایان اعمال شده آزاد کنم و این کار را با ممنوعیت حجاب در مکانهای عمومی انجام خواهم داد.

ماکرون ضمن مخالفت با این ممنوعیت پیشنهاد شده گفت: این اقدام غیرقانونی است و باعث ایجاد یک جنگ داخلی می‌شود.

وی افزود: قانون ۱۹۰۵ در خصوص سکولاریسم هیچ چیزی درباره مبارزه با مذهب نگفته است.

لوپن، ماکرون را به خاطر ایجاد تفرقه در جامعه فرانسوی در جریان پنج سال ریاست جمهوری اش به باد انتقاد گرفت و تاکید کرد: من قصد دارم به فرانسوی‌ها در کشور خودشان اولویت دهم و این کار را با برگزاری یک رفراندوم و دیگر اصلاحات برای بهبود زندگی روزانه مردم انجام خواهم داد.

وی از برگزاری یک رفراندم عمومی در خصوص پروژه مهاجرت برای حل مشکل مهاجرت گسترده و بی نظم و ایجاد یک گوگل اروپایی برای حفظ حریم خصوصی داده‌ها سخن گفت.

برای ماکرون این انتخابات نه تنها به خاطر اینکه یک مبارزه ایدئولوژیکی است بلکه به‌عنوان رفراندومی برای اینکه فرانسه عمیقا با چه چیزی موافق یا مخالف است، بسیار حیاتی است. ماکرون این انتخابات را تصمیمی در خصوص ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا، تصمیم گیری درباره روابط فرانسه با آلمان، مسائل محیط زیستی، سکولاریسم، و اتحاد و ائتلاف می داند.

لوپن در بخش دیگری از این مناظره به ناکامی‌های اقتصادی ماکرون اشاره کرد و گفت: با هر کسی که ملاقات می‌کنم می‌گویند که دیگر نمی‌توانند نیازهایشان را رفع کنند. ماکرون حقیقتاً سابقه اقتصادی بسیار بدی دارد.

ماکرون در واکنش به مواضع ضعیف لوپن به ویژه در مورد روسیه و اتحادیه اروپا اشاره کرد و وی را به وابستگی به روسیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور برای تامین مالی حزبش از طریق یک وام چند میلیون یورویی از یک بانک روسی- جمهوری چکی در سال ۲۰۱۷ میلادی متهم کرد و گفت: می‌خواهم مطمئن شوم که جنگ اوکراین گسترش نمی‌یابد و این تنها از طریق یک اروپای قوی که می‌تواند روسیه را سرجای خود بنشاند، قابل تحقق است.

نظرسنجی اخیر پایگاه ایپسوس پیش بینی کرده که مکرون با کسب ۵۶ درصد آرا نسبت به لوپن با کسب ۴۴ درصد پیشتاز است.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما