اقتصادی
مهر
۱۴۰۱/۰۳/۱۷ ۱۱:۵۵:۲۰
لوازم خانگی بدون کد رهگیری و شناسه کالا، قاچاق است
لوازم خانگی بدون کد رهگیری و شناسه کالا، قاچاق است
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: اگر کالایی در سطح عرضه بدون کد رهگیری و شناسه کالا باشد به منزله کالای قاچاق است.
مهر


اکبر پازوکی با بیان اینکه اطلاع رسانی در سطح عرضه برای خرید کالای دارای کد رهگیری انجام شده است، اظهار کرد: به تمامی توزیع کنندگان بزرگ اعلام کردیم که فقط به افرادی که در سامانه جامع تجارت کد نقش دریافت کرده اند کالا بفروشند و به افرادی که در این سامانه ثبت نام نکردند کالایی به فروش نرسد. همچنین به خرده فروشان نیز اعلام شده مشخصات تمامی فروشندگانی که از آنها کالا خریداری می‌کنند را داشته باشند تا مشکلی در سطح عرضه نباشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران ادامه داد: از سال ۱۳۹۹ شرکت‌های لوازم خانگی شروع به درج کد کالا روی محصولات خود کردند و در ۶ ماه اخیر با هماهنگی انجمن صنفی لوازم خانگی این موضوع مورد پیگیری قرار گرفته و می‌توان گفت در اغلب محصولات به خصوص ۵ کالای کلیدی شامل یخچال، فریزر، کولر گازی، ماشین لباسشویی و جاروبرقی به هیچ عنوان در سطح عرضه کالایی بدون شناسه کالا و کد رهگیری وجود ندارد و اگر این چنین باشد آن کالا از نظر ما قاچاق محسوب می‌شود و تمامی تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان مجاز از این موضوع اطلاع دارند.

پازوکی افزود: در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر عدم وجود شناسه کالا و کد رهگیری در صدا و سیما و رسانه‌های گروهی پخش شده است که باید عنوان کرد یا واحد صنفی بدون جواز کسب بوده و یا در حال فروش کالای قاچاق بوده است زیرا در ۲ سال اخیر به تمامی فروشگاه‌های مجوزدار اطلاع رسانی به صورت مستمر و حتی پیامکی صورت گرفته و امکان ندارد که واحد صنفی مجوزداری از این موضوع اطلاع نداشته باشد.
وی گفت: در موضوع قیمت گذاری جلساتی در وزارت صمت برگزار شده تا با تعامل میان تولیدکننده و وزارتخانه، به قیمتی منصفانه برای رعایت حقوق مصرف کنندگان برسیم.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما