اجتماعی
ایسنا
۱۴۰۰/۰۸/۲۳ ۱۵:۵۶:۰۳
سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی اعلام کرد
آغاز آموزش حضوری دانشجویان از ۶ آذر/انتصابات در دانشگاه تک صدایی نبود
آغاز آموزش حضوری دانشجویان از ۶ آذر/انتصابات در دانشگاه تک صدایی نبود
سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی از آغاز آموزش حضوری دانشجویان این دانشگاه از آذر ماه خبر داد و گفت: از ششم آذر ماه تمامی دانشجویان دوره دکتری و همچنین دانشجویان دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد که آموزش های عملی دارند در دانشگاه به صورت حضوری آموزش خواهند دید.
ایسنا

دکتر عبدالله معتمدی در نشست خبری با رسانه ها که امروز در ساختمان مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد این دانشگاه را یکی از مهمترین و بزرگترین دانشگاه های علوم انسانی کشور معرفی کرد و گفت: در حال حاضر ۵۵۰ اعضای هیات علمی، ۱۳ هزار دانشجو و بیش از ۵۰۰ دانشجوی خارجی در ۱۱ دانشکده دانشگاه علامه طباطبایی مشغول فعالیت هستند و برنامه ما این است که آمار دانشجویان خارجی دانشگاه افزایش پیدا کند.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی همچنین از برنامه این دانشگاه برای تدوین برنامه راهبردی در افق ۱۴۰۵ خبر داد و گفت: بر اساس این طرح تلاش داریم جایگاه دانشگاه تا پنج سال آینده در ابعاد مختلف آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، رفاهی و دانشجویی مشخص شود. در واقع این برنامه، برنامه عملیاتی با مشارکت دانشجویان، اساتید و کارکنان به منظور توسعه دانشگاه تدوین خواهد شد.

دکتر معتمدی همچنین به مهمترین و اصلی ترین برنامه های دانشگاه علامه طباطبایی طی چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: یکی از محوری ترین این برنامه ها تحول در علوم انسانی می باشد. در واقع این موضوع ایده ای بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مد نظر قرار گرفت و سعی می کنیم در این برنامه حوزه کاری که دیگران انجام دادند را تکرار نکنیم. بلکه مشکلاتی که وجود داشته را برطرف نماییم.

وی تاکید کرد: متاسفانه یکی از مباحثی که در حوزه تحول در علوم انسانی مطرح می شود این است که برخی تصور می کنند با اجرای این برنامه علوم گذشته و علوم فعلی کنار گذاشته می شود؛ در صورتیکه اینگونه نیست. ضمن اینکه تلاش می کنیم پیوندی بین اعضای هیات علمی و استادان با برنامه تحول در حوزه علوم انسانی شکل بگیرد تا در صورت تدوین این برنامه به صورت عملیاتی اجرا شود.

دکتر معتمدی توجه به دیپلماسی علمی را یکی دیگر از اهداف دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد و گفت: بر اساس این برنامه تلاش داریم تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه های خارجی صورت بگیرد و ما پس از اجرای طرح تحول علوم انسانی در جریان علوم روز دنیا در این عرصه باشیم و آن را با توجه به شرایط بومی خود مورد استفاده قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط دانشگاه با صنعت از دیگر برنامه های ما در دانشگاه علامه طباطبایی خواهد بود که بتوانیم دانشگاه را با نیازهای جامعه پیوند بدهیم که در این زمینه تلاش می کنیم برنامه های دانشگاه علامه طباطبایی بیشتر جنبه مهارتی پیدا کند ضمن اینکه مراکز رشدی نیز راه اندازی خواهیم کرد. همچنین کلینیک های تخصصی در این دانشگاه ایجاد می شوند که بتوانیم از توانمندی های دانشجویان تخصصی نظیر حقوق، زبان شناسی و ... برای پاسخ به نیازهای جامعه استفاده کنیم.

دکتر معتمدی بر برنامه وزیر علوم در تاسیس صندوق علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: بر اساس این برنامه بخشی از اعتبارات پژوهشی دستگاه های اجرایی با مصوبه دولت به این صندوق واریز می شود و در نتیجه آنها ملزم خواهند شد که بطور عملی با دانشگاه پیوند بخورند.

وی همچنین بر سیاست دانشگاه بر جذب دانشجویان خارجی از کشورهای اطراف اعم از افغانستان، تاجیکستان به عنوان کشورهای هم زبان و سایر کشورهای حاشیه تاکید کرد و گفت: در حال حاضر کرسی های متعدد زبان فارسی دانشگاه در کشورهای مختلف فعال است و تلاش داریم این کرسی ها تقویت پیدا کند.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص برنامه این دانشگاه برای شروع آموزش حضوری دانشجویان نیز گفت: سیاست ما تا حدودی با سیاست وزارت علوم و ستاد ملی مقابله با کرونا گره خورده است اما با توجه به گستره واکسیناسیون در دانشگاه ما تلاش داریم دانشگاه را به سمت حضوری شدن فعالیت ها و آموزش ها برگردانیم. اگرچه موضوع سلامت استاد و دانشجو یکی از نگرانی های ما است اما با توجه به سیاست اخیر وزارت علوم تلاش داریم دانشگاه به صورت گام به گام به سوی حضوری شدن قدم بردارد.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت دانشگاه های استان برای بازگشایی و آموزش حضوری دانشجویان متفاوت است و دانشجویان با توجه به شرایط خود اختیاراتی برای این موضوع دارند اما ما در دانشگاه علامه طباطبایی اولین بخشنامه خود را برای آغاز آموزش های حضوری و همچنین تمام فعالیت های دانشگاه اعم از حضوری شدن فعالیت های اعضای هیات علمی از آذر ماه ابلاغ کردیم و در گام اول یعنی از ششم آذر ماه تمامی دانشجویان دکتری ورودی ۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت حضوری در دانشگاه آموزش خواهند دید و تمامی دانشجویان اعم از دانشجویان کارشناسی که آموزش های عملی دارند نیز به دانشگاه می آیند.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی از واکسیناسیون بالای ۹۰ درصد دانشجویان و اساتید دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد و گفت: امتحانات پایان ترم تمامی دانشجویانی که به صورت حضوری در دانشگاه حاضر باشند نیز حضوری برگزار خواهد شد و امیدوار هستیم در ترم بعد بتوانیم جمعیت بیشتری از دانشجویان را به دانشگاه بازگردانیم.

دکتر معتمدی در پاسخ به جذب برخی اساتید مورد دار و حاشیه دار در دانشگاه علامه طباطبایی نیز گفت: در این زمینه کمیته ای زیر نظر معاونت آموزشی و مسئول جذب در دانشگاه دایر کردیم تا این تیم موارد را بررسی کند تا اگر جذبی خارج از قانون باشد نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه بنده به تنوع سلایق در دانشگاه اعتقاد دارم و به آن احترام می گذارم، گفت: سرزندگی و شادابی محیط های علمی در صورتی ایجاد می شود که ما گفتمان های مختلفی در دانشگاه شاهد باشیم. بنابراین تضارب آراء باید در این محیط ها وجود داشته باشد تا جایی که شرایط ایجاب می کند باید به این موضوع کمک کنیم. به همین جهت ما باید به سلایق و گفتمان های مختلف در دانشگاه استقبال کنیم.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه دانشگاه نمی تواند میدان کنشگری سلایق بیرون از دانشگاه باشد گفت: فضای دانشگاه علامه طباطبایی همواره فضای بازی خواهد بود و تلاش داریم کرسی های آزاد اندیشی مورد نظر رهبری رونق بگیرند و افراد بتوانند نقطه نظرات خود را بیان کنند اما این شرایط باید در فضای خود جوش دانشگاه شکل بگیرد و دانشگاه نمی تواند میدان کنشگری سلایق بیرون باشد.

معتمدی با تاکید بر اینکه در انتصاباتم در دانشگاه علامه طباطبایی رویکرد تک صدایی نداشتم، گفت: انتصاب های من در این دانشگاه اینگونه نبوده که بر اساس برخوردهای حذفی باشد و باید کمک کنیم نظرات مختلف امکان بیان عقیده را داشته باشند.

وی از برنامه خود برای تجمیع خوابگاه ها و دانشکده های پراکنده دانشگاه خبر داد و گفت: دانشکده، ادبیات، اقتصاد، علوم ریاضی و اکو و علوم اجتماعی در بیرون از پردیس و در سطح شهر پراکنده هستند. باید بتوانیم این مراکز را که هزینه های زیادی را به ما متحمل می کند را تجمیع کنیم.

سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه این دانشگاه از نظر بودجه ای شرایط مناسبی دارد، گفت: تا کنون ۷۰ درصد بودجه تملک دارایی و تا ۸۰ درصد بودجه های دیگر دانشگاه نیز تحقق پیدا کرده است.

وی در پایان در خصوص وضعیت بورسیه های این دانشگاه نیز گفت: چند موردی از افراد هستند که در فرآیند بورسیه مدعی تضییع حقوق شان شده اند و ما کارگروهی برای بررسی سوابق آنها تشکیل دادیم و وضعیت آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما