بین الملل
ایرنا
۱۴۰۱/۰۲/۰۳ ۱۱:۵۵:۴۰
رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه
رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه
مردم فرانسه فردا به پای صندوق های رای می‌روند تا با حضور در دومین دورانتخابات ۲۰۲۲، رئیس جمهوری کشورشان را برای دوره‌ای پنج ساله تعیین کنند.
ایرنا

در فرانسه انتخابات در دو مرحله با فاصله دو هفته‌ای برگزار می‌شود و دو نامزد که بیشترین رای را در دور نخست داشته باشند به دور دوم خواهند رفت.

در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که دو هفته پیش (یکشنبه ۱۰ آوریل/ ۲۱ فروردین) برگزار شد، مکرون با کسب ۲۷.۸ و لو پن با ۲۳.۱  درصد آرا به دور دوم راه یافتند.

این انتخابات دوازدهمین انتخابات جمهوری پنجم فرانسه و یازدهمین باری است که از سال ۱۹۶۵رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود.

نگاهی به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نشان می‌دهد که آرلت لاگیه از حزب مبارزات کارگری نخستین زنی است که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و با شش دور نامزدی از سال ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۷ رکورد بیشترین نامزدی انتخابات را از آن خود کرده است.

پس از او ژان ماری لو پن از حزب راست افراطی «جبهه ملی» که امروز با نام جدید «مجمع ملی» شناخته می‌شود، قرار دارد. او از سال ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۷ پنج بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و هیچگاه به پیروزی دست نیافت.

جمهوری پنجم فرانسه و دوئل‌های ریاست جمهوری

شارل دو گل معروف به ژنرال دو گل از چهره‌های مطرح تاریخ فرانسه است که در جنگ جهانی اول حضور داشت و در در جنگ جهانی دوم نیز فرماندهی نیروهای فرانسوی آزاد را عهده‌دار بود. او در سال ۱۹۵۸ با تعریف ساختار سیاسی جدید برای فرانسه و تبدیل نظام پارلمانی به ریاست جمهوری، آغازگر دوران جمهوری پنجم بود. او نخستین رئیس جمهوری "جمهوری پنجم" فرانسه شد.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

شارل دو گل/نخستین رئیس جمهوری فرانسه

نخستین انتخابات ریاست جمهوری با رای مستقیم مردم فرانسه در سال ۱۹۶۵ برگزار شد. ژنرال دو گل از حزب راستگرا در مقابل فرانسوآ میتران از احزاب چپ ایستاد و با کسب ۵۵.۲۰ درصد آرا در برابر ۴۴.۸۰ درصد رای رقیب به پیروزی رسید.

میتران پس از اعتراضات مه ۱۹۶۸ و نیز شکست در همه‌پرسی ۱۹۶۹ به منظور اصلاحات سیاسی استعفا داد.

دومین رویارویی سیاسی دو سیاستمدار فرانسوی در انتخابات سال ۱۹۶۹ شکل گرفت. در جریان آن، ژرژ پمپیدو سیاستمدار چپ‌گرا که از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۸ نخست وزیر فرانسه بود در مقابل آلن پوئر از احزاب میانه پیروز شد. وی در این انتخابات ۵۸.۲۱ درصد آرا را در مقابل رای رقیب (۴۱.۷۹ درصد) از آن خود کرد.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

ژرژ پمپیدو/ دومین رئیس جمهوری فرانسه

در سومین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، سال ۱۹۷۴، میتران بار دیگر به دور دوم راه یافت اما باز هم در مقابل رقیب پیروز نشد. رقیب او، والری ژیسکار دستن از احزاب میانه بود که با اختلاف رای ۵۰.۸۱ درصد در برابر ۴۹.۱۹ به پیروزی رسید و رئیس جمهوری فرانسه شد.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

والری ژیسکار دستن/سومین رئیس جمهوری فرانسه

این رویارویی در سال ۱۹۸۱ تکرار شد و در جریان چهارمین انتخابات ریاست جمهوری جمهوری پنجم فرانسه، میتران با کسب ۵۱.۷۶ درصد آرا در مقابل رقیب (۴۸.۲۴ درصد) به پیروزی رسید.

در سال ۱۹۸۸ میلادی، میتران پیروزی خود را این بار در مقابل ژاک شیراک از احزاب دست راستی تکرار کرد. میتران در پنجمین انتخابات ریاست جمهوری با کسب ۵۴.۰۲ درصد آرا پیروز شد.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

فرانسوآ میتران/ چهارمین رئیس جمهوری فرانسه

شیراک اما در سال ۱۹۹۵ با کسب ۵۳.۶۴ درصد آرا پیروز انتخابات ششم بود. او در مقابل لیونل ژوسپن از مهمترین چهره‌های حزب سوسیالیست فرانسه به پیروزی رسید. ژوسپن که در انتخابات ۴۷.۳۶ درصد آرا را به دست آورده بود از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ نخست وزیر بود.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

ژاک شیراک/ پنجمین رئیس جمهوری فرانسه

سال ۲۰۰۲ میلادی هفتمین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از آن جهت تاریخ‌ساز شد که کمترین نرخ مشارکت در دور نخست انتخابات باعث شد تا برای نخستین بار ژان ماری لو پن از حزب راست افراطی به دور دوم برسد. شیراک با کسب ۸۲.۲۱ درصد در برابر رقیب (۱۷.۷۹ درصد) پیروز انتخابات شد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، سگولن روآیال از حزب سوسیالیست نخستین زنی بود که به دور دوم انتخابات راه یافت و در مقابل نیکلا سارکوزی قرار گرفت. در این انتخابات سارکوزی از حزب راستگرای جمهوری‌خواه با ۵۳.۰۶ آرا در برابر رقیب چپگرا (۴۶.۹۴ درصد آرا) پیروز شد.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

نیکلا سارکوزی/ ششمین رئیس جمهوری فرانسه

سارکوزی در انتخابات بعدی که سال ۲۰۱۲ برگزار شد، نتوانست در دور دوم بر رقیب سوسیالیست خود پیروز شود و دوره ریاست جمهوری خود را برای ۵ سال دیگر تمدید کند. در نهمین انتخابات جمهوری پنجم، فرانسوآ اولاند از حزب سوسیالیست با کسب ۵۱.۶۴ درصد آرا در برابر ۴۸.۳۶ درصد آرای سارکوزی به پیروزی رسید.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

فرانسوآ اولاند/ هفتمین رئیس جمهوری فرانسه

در انتخابات سال ۲۰۱۷، با انصراف اولاند از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، امانوئل مکرون از حزب راست میانه و مارین لو پن از حزب راست افراطی جبهه مردمی به دور دوم راه یافتند. این دومین بار در جمهوری پنجم بود که نامزد حزب راست افراطی به دور دوم راه یافت. در دهمین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، مکرون با کسب ۶۶.۱۰ درصد آرا در برابر ۳۳.۹۰ درصد رای لو پن به پیروزی رسید.

رویارویی مکرون و لوپن؛ یازدهمین دوئل در جمهوری پنجم فرانسه

امانوئل مکرون/ هشتمین رئیس جمهوری فرانسه

در دور دوم انتخابات سال ۲۰۱۷ میلادی، بیشترین میزان آرای سفید در تاریخ جمهوری پنجم به ثبت رسید. در این انتخابات ۲۵.۴۴ درصد واجدان شرایط شرکت نکردند و ۸.۲۵ درصد از کل آرا نیز سفید به صندوق انداخته شد.

مکرون و لو پن فردا رویارویی سال ۲۰۱۷ را تکرار می‌کنند. این رویارویی از بسیاری جهات تکراری نیست؛ مکرون در پنج سال گذشته عملکرد خود را نشان داده است و امروز مخالفان جدی‌تری نسبت گذشته دارد. از سوی دیگر حزب راست افراطی همانطور که از میزان آرای هر دوره نامزد این حزب در انتخابات بر می آید روند سعودی در جذب هواداران داشته است. همین امر نگرانی های طبقه سیاسی را از به قدرت رسیدن لو پن افزایش داده است تا آنجا که نیکلا سارکوزی و فرانسوآ اولاند  هر دو حمایت خود را از مکرون اعلام کرده اند.

اما آنچه تعیین کننده‌تر به نظر می رسد، آرای هواداران ژان لوک ملانشون نامزد حزب چپ تندرو است که در دور نخست نزدیک به ۲۲ درصد آرا را از آن خود کرده است. عدم حمایت صریح ملانشون از مکرون که مخالفان جدی سیاست‌های او محسوب می‌شد و اکتفای او به تاکید بر لزوم رای ندادن به مارین لو پن، تردیدهای جدی در مورد پیروزی مکرون در انتخابات به وجود آورده است. نظرسنجی ها نشان می‌دهد که ۳۷ تا ۴۴ درصد از کسانی که به ملانشون رای دادند یا در دور دوم انتخابات شرکت نمی کنند و یا تصمیم دارند رای سفید به صندوق بیاندازند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما