بین الملل
باشگاه خبرنگاران جوان
۱۴۰۱/۰۵/۰۸ ۱۰:۰۵:۳۴
فایننشال تایمز: بعید است اتحادیه اروپا علیه روسیه به وحدت برسد
فایننشال تایمز: بعید است اتحادیه اروپا علیه روسیه به وحدت برسد
یک نشریه انگلیسی پیش‌بینی کرد وحدت اتحادیه اروپا علیه روسیه به دلیل حملات به اوکراین متزلزل شود.
باشگاه خبرنگاران جوان

نشریه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: احتمال دارد یکپارچگی اتحادیه اروپا برای ایستادگی در مقابل روسیه به دلیل حمله به اوکراین از بین برود.

این نشریه «افزایش هزینه‌های زندگی، تورم و مشکلات مربوط به انرژی در زمستان» را دلایلی عنوان کرد که باعث از بین رفتن وحدت میان کشور‌های اروپایی در تقابل با روسیه خواهد شد.

گفته می‌شود با آنکه اغلب کارشناسان مدعی‌اند که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه می‌تواند تاثیرات به سزایی بر روی این کشور داشته باشد، اما کشور‌های اروپایی نگران هستند که اقتصاد و شهروندانشان بهای سنگینی را برای این تحریم‌ها بپردازند.

این نشریه با اشاره به اظهارات مقامات اروپایی در این زمینه نوشت: «هیچ برنامه مشخصی برای کاهش محدودیت‌های اتحادیه اروپا نیست. یک مقام آلمانی هم اعلام کرد که اتحادیه اروپا تصمیمی برای بازبینی عمیق سیاست خارجی خود درباره روسیه در آینده نزدیک ندارد.»

سه‌شنبه هفته گذشته کشور‌های عضو اتحادیه اروپا با مقررات اضطراری برای محدود کردن استفاده از گاز روسیه موافقت کردند و ریاست جمهوری چک در توییتی نوشت: «وزرای انرژی کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به یک توافق سیاسی در مورد کاهش تقاضای گاز قبل از زمستان آینده دست یافتند».

پیش از آن خبرگزاری آلمانی DPA به نقل از منابعی ناشناس اعلام کرده بود کشور‌های عضو اتحادیه اروپا مشغول رایزنی بر روی یک طرح اضطراری برای کاهش داوطلبانه مصرف گاز به عنوان راهی برای کاهش وابستگی به سوخت روسیه هستند.

روز پیش از آن هم «اورزولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا، هشدار داد: «با کاهش عرضه گاز از روسیه، اروپا باید برای توقف کامل آن آماده شود و اروپا باید برای بدترین سناریو، یعنی توقف کامل گاز، آماده باشد.»

این تحولات در بحبوحه بحران سوخت در اروپا رخ می‌دهد که منجر به اختلال در زنجیره تامین و افزایش سرسام آور قیمت انرژی در سراسر کشور‌های اتحادیه اروپا شده است.

طرح موسوم به «صرفه جویی در مصرف گاز برای زمستانی ایمن» به کاهش داوطلبانه ۱۵ درصدی مصرف گاز طبیعی بین اوت ۲۰۲۲ تا مارس ۲۰۲۳ اشاره دارد.

از سوی دیگر، گازپروم، بزرگترین شرکت دولتی گاز روسیه قصد دارد تحویل روزانه گاز به اروپا از طریق خط لوله «نورد استریم» را ۳۳ میلیون متر مکعب در روز، یعنی حدود ۲۰ درصد از ظرفیت این خط لوله را کاهش دهد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما