بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۰۹/۱۹ ۱۱:۵۰:۴۲
ضربه سخت نیکاراگوئه و چین به «جدایی‌‌طلبان تایوان»
ضربه سخت نیکاراگوئه و چین به «جدایی‌‌طلبان تایوان»
چین و نیکاراگوئه در اقدامی که یک روزنامه دولتی در پکن از آن به عنوان «ضربه‌ای قوی به جدایی‌طلبان تایوان» یاد کرده روابط دیپلماتیک با یکدیگر را از سر گرفتند.
فارس


نیکاراگوئه و چین بامداد جمعه (به وقت تهران) در اقدامی که یک روزنامه دولتی در پکن از آن به عنوان «ضربه سخت» دو کشور به جدایی‌طلبان تحت حمایت آمریکا در تایوان یاد کرده اعلام کردند روابط دیپلماتیک با یکدیگر را از سر خواهند گرفت.

طبق گزارش روزنامه دولتی «گلوبال‌تایمز»، این کشور مستقر در آمریکایی مرکزی قبل از این قطع روابط خود با جزیره تایوان را اعلام کرده بود و اکنون چین واحد را به رسمیت شناخته است.

وزارت خارجه نیکاراگوئه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جمهوری خلق چین تنها دولت مشروعی است که تمامی چین را نمایندگی می‌کند و تایوان، بخشی جدایی‌ناپذیر از خاک چین است.»

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و اقدامات آمریکا در زمینه فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.

بعد از اقدام نیکاراگوئه وزارت خارجه تایوان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که روابط خود با این کشور را قطع می‌کند. اکنون تنها ۱۴ کشور در دنیا باقی مانده‌اند که با تایوان روابط دیپلماتیک رسمی دارند.

«ژانگ جون»، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد اقدام نیکاراگوئه در قطع روابط با تایوان را «تصمیمی صحیح» توصیف کرد و در توییتر نوشت: «اصل چین واحد اصلی مورد اجماع جامعه بین‌المللی است و نمی‌توان آن را به چالش کشید.»

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما