سیاسی
خبرآنلاین
۱۴۰۰/۱۰/۱۳ ۱۴:۱۰:۳۵
استیضاح وزیر بهداشت کلید خورد
استیضاح وزیر بهداشت کلید خورد
نماینده مجلسی که طرح استیضاح وزیر بهداشت را کلید زده می‌گوید: انتظار نداریم تمامی مسائل حل شوند اما باید برنامه و اقداماتی حداقلی را از وزیر بهداشت می‌دیدیم که ندیدیم. وزیر بهداشت در این چند ماهه، واقعا، چه برنامه‌ای داشته است؟
خبرآنلاین

چندین ماه از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی گذشته است و یکی از دستاوردهای بزرگی که طرفداران و حتی منتقدان دولت درباره آن صحبت می‌کنند، واکسیناسیون عمومی کرونا است که هرچند، در رفع موانع داخلی واردات و تخصیص ارز لازم، ریشه دارد اما وزارت بهداشت دولت سیزدهم آن را نقطه قوت خود می‌داند و به آن مفتخر است. اما هم زمان، بهداشت و درمان کشور دچار چالشی جدی شده  و بیمارانی که در جست و جوی داروهای تجویزی سرگردان داروخانه ها هستند و نهایتا، اغلب ، دست خالی برمی‌گردند، صدای اعتراض‌شان بلند شده و گاهی، به ویژه در حوزه بیماری های خاص، کار حتی به تجمع های پرسرو صدا هم کشیده شده است. بسیاری از داروهای وارداتی کمیاب شده و تعداد زیادی از داروهای داخلی  حیاتی نیز به راحتی یافت نمی شوند و با بهای گزافی به دست بیماران و خانواده های‌شان می‌رسند. هم زمان، تعیین تکلیف استخدام کادر درمانی و پرستاران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و  مقامات وزرات بهداشت درحالی از کمبود کادر درمان سخن می‌گویند که حاضر نیستند قراردادها را با پرستاران فعال، منعقد کنند و وضعیت استخدامی آنان را سر و سامان دهند. 

در چنین فضایی، کمال حسین‌پور عضو کمیسیون عمران،  طرح استیضاح وزیر بهداشت را کلید زده و تا امروز ۱۴ نماینده، شامل سیدحمزه امینی، روح‌اله ایزدخواه، فتح‌اله توسلی، حسین حاتمی، اسماعیل حسین‌زهی، مجتبی رضاخواه، علیرضا زندیان، محمد جواد عسکری، محسن علیزاده  سپیدان، رسول فرخی، جمال محمودزاده، حسن نوروزی، رحمت‌اله نوروزی و محسن فتحی امضای خود را پای طرح استیضاح گذارده‌اند. هرچند، هنوز مدت زمان زیادی از وزارت عین‌اللهی نگذشته و این مجال اندک، برداشت زودهنگام بودن استیضاح را ایجاد می کند اما بانی استیضاح تاکید دارد :«به وزیر بهداشت تذکر داده شد، از او سوال کردیم و با او نشست برگزار کردیم اما متاسفانه‌ نتیجه‌ای نداشت... انتظار نداریم تمامی مسائل در چند ماه حل شوند اما باید برنامه و اقداماتی حداقلی را از وزیر بهداشت می‌دیدیم که ندیدیم. وزیر بهداشت در این چند ماهه واقعا، چه برنامه‌ای داشته است؟

حسین‌پور درگفت‌وگو با خبرآنلاین کمبود دارو، کمبود تجهیزات پزشکی، وضعیت بحرانی درمان و  مشکلات جدی کادر درمان را علت این استیضاح می‌داند. او بر این باور است واکسیناسیون عمومی کرونا تنها یکی از وظایف وزیر بهداشت بوده که خوب انجام شده اما این موفقیت نمی‌تواند و نباید دلیل یا توجیه ضعف عملکرد وزارت بهداشت در سایر حوزه ها شود، حوزه‌هایی که با سلامت و حتی جان مردم، سر و کار دارند. او وزیر بهداشت را در انجام ماموریت های قانونی در حوزه های غیرکرونایی، فاقد هرگونه برنامه‌ای می‌داند و می‌گوید، گزینه‌ای جز استیضاح نمانده است. گفت و گو با نماینده سردشت و پیرانشهر را بخوانید: 

با چه دلایل و مستنداتی استیضاح وزیر بهداشت را کلید زدید؟

توزیع اعتبارات در وزارت بهداشت عادلانه نیست و محورهایی که وزیر بهداشت به وسیله آن از نمایندگان مجلس رای اعتماد گرفت در برنامه‌های آقای وزیر وجود ندارد و برنامه‌ای وجود ندارد که به سمت آن حرکت کند. در شهرهای محروم و نوار مرزی کشور کمبودها بسیار زیادی در حوزه درمان وجود دارد. در اکثر شهرستان‌ها پزشکان متخصص مانند رادیولوژیست‌ها وجود ندارد و یک نفر برای این وظیفه در نظر گرفته شده است که اگر همان پزشک به مرخصی برود شهر چندهزار نفری بدون رادیولوژیست خواهد بود و خانه‌ بهداشت‌ها وضعیت خوبی ندارند. وزارت بهداشت در دولت دوازدهم هم عملکرد خوبی نداشته و در دولت سیزدهم نیز تا کنون با گذشت چندماهی که وزیر بهداشت بر سر کار بوده،  هیچ برنامه عملی برای بهبود وضعیت سلامت جامعه و درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها از او ندیدیم و به همین خاطر طرح استیضاح را کلید زدیم.

تعداد امضاهای طرح استیضاح وزیر بهداشت به حدنصاب قانونی لازم رسیده است؟

حد نصاب امضای نمایندگان برای استیضاح حداقل ۱۰ امضا است که تا کنون ۱۵ امضا جمع‌آوری شده است اما فعلا درخواست استیضاح را به هیات رئیسه ارسال نکرده‌ایم تا نمایندگان ه‌های بیشتری طرح را مطالعه و  درصورت تمایل امضا کنند و با تکمیل این مرحله ، طرح را تقدیم هیات رئیسه می‌کنیم تا ظهر امروز ۱۵ نماینده، استیضاح را امضا کردند که متعلق به حوزه های انتخاباتی و  کمیسسون‌های مختلفی هستند و پیباتوجه به وضعیت فعلی حوزه درمان ، گمان می کنم به تعداد نمایندگان افزوده خواهد شد.

پیش از طرح استیضاح از ابزارهای نظارتی دیگر مانند «سوال» یا «تذکر» برای تعامل برای وزیر استفاده کردید؟

به وزیر بهداشت تذکر داده شد، از او سوال کردیم و با او نشست برگزار کردیم اما متاسفانه‌ نتیجه‌ای نداشت. حتی با خود وزیر هفته گذشته صحبت کردیم.  از چند سوال که از وزیر داشتیم انصراف دادیم چرا که وزیر قول داد که مشکلات حوزه سلامت را حل کنند اما هیچ نتیجه‌ای ندیدیم. ما انتظار نداریم تمامی مسائل حل شوند اما باید برنامه و اقداماتی حداقلی را از وزیر بهداشت می‌دیدیم که ندیدیم. وزیر بهداشت در این چند ماهه ، واقعا، چه برنامه‌ای داشته است؟

چندماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم گذشته به نظر شما برای استیضاح زمان کوتاهی نیست؟

 خیلی‌ها معتقدند که طرح استیضاح زود انجام شده اما چه فایده که دو سال بگذرد و ما بعد اقدام کنیم؟ حوزه سلامت و وضعیت فعلی درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها چیزی نیست که بتوانیم برای خوب شدن آن صبر کنیم. عین‌الهی وزیر بهداشت است و برنامه‌هایی داشته و باید کم‌کم پیشرفتی در وضعیت می‌دیدیم و گزارش کار ارائه می‌داد اما هیچ کدام این اتفاقات رخ نداد. وزیر در این چندماه چه کاری انجام داده است؟ در بسیاری از شهرستان‌ها بعضی داروها اصلا وجود ندارد. در بسیاری از شهرهای محروم شبکه درمان برای هزینه‌ها جاری پولی در حساب ندارد.

زمان بررسی بودجه است. آیا در بودجه ۱۴۰۱ امیدواری برای بهبود اوضاع درمان وجود نداشت؟

نمایندگان به این نتیجه رسیدند که آقای عین‌الهی برنامه‌ای ندارد و نقشه راهی را ترسیم نکرده‌اند و ما هیچ امیدی به اقدامات وزیر بهداشت نداریم. تمامی برنامه‌ها که به بودجه و اعتبارات مربوط نیست. تقسیم پزشکان متخصص در سطح شهرهای محروم به مدیریت مربوط است. وزیر مدیریت درستی نداشته است. در شهر سردشت دستگاه سی‌تی‌اسکن چندین ماه است که کنار حیاط بیمارستان افتاده است و حتی برنامه‌ای برای نصب آن وجود ندارد. مردم باید برای انجام یک سی‌تی‌اسکن به فاصله ۲۰۰ کیلومتری را تا شهرهای همجوار بروند. وضعیت دارو به شدت بحرانی است و کمبود دارو بیماری‌های خاص جدی است، به عنوان نمونه در سردشت ما بیماران شیمیایی داریم که برای تامین دارو مشکل دارند. یکی از دلایل استیضاح وضعیت فاجعه‌بار دارو است.

وزیر بهداشت در جلساتی که داشتید چه استدلال‌هایی برای مشکلات حوزه درمان داشت؟

وزیر بر واکسن کرونا مانور می‌داد. ما ممنون هستیم برای واکسیناسیون اما واکیسناسیون عمومی فقط بخشی از وظایف وزیر بهداشت است و  نه همه ماموریت او . من در حوزه های نامرتبط با کرونا ، برنامه‌ای از وزیر بهداشت ندیدم. با معاون درمانی وزیر جلسه داشتیم و مشکلات را به او هم انتقال دادیم اما جالب است که واکنشی به مشکلات نداشتند و برنامه‌ای برای مهار چالش ها نداشتند که ارائه کنند. ما حداقل‌های درمان را در کشور نداریم. در تمامی شهرستان‌های محروم ،مردم به حداقل امکانات درمانی دسترسی ندارند ، مردم دیگر تحمل  ادامه این مشکلات جدی را ندارند چون سلامت و حتی جان شان در معرض خظر فزاینده قرار دارد ، وزیر ، مسئول مشکلات برجای مانده از گذشته نیست اما برای رفع آنها در آینده ، حداقل، برنامه ای داشته باشد اما ممتاسفانه ، وزیر بهداشت ، فاقد هرگونه برنامه ای است و این در حالی است که  یک هشتم زمانی که وزیر در اختیار دارد ، در حال تمام شدن است و بدون برنامه ، معجزه ای رخ نخواهد داد و وضعیت ، بدتر هم می شود. 

چقدر احتمال می‌دهید استیضاح مطرح و هیات رئیسه با آن موافقت کند؟

استیضاح باید تقدیم هیات رئیسه شود و هیات رئیسه باید بر دغدغه‌ها نمایندگان حساسیت داشته باشد. ما هیات رئیسه را انتخاب کردیم که از حقوق نمایندگان  و حقوق مجلس دفاع کنند و استیضاح و طرح سوال، از اولین اصول حقوق نمایندگی و بدیهی ترین  ابزارهای وظایف نظارتی نمایندگان است و دوستان هیات رئیسه باید همراهی داشته باشند. تاکنون مخالفتی از هیات رئیسه نشنیده‌ام و بعید می دانم با شنیدن مستندات و استدلال‌های وزیر بهداشت و پاسخ‌های وزیر در صحن، مخالفتی داشته باشند، بویژه این که سلامت و جان مردم با هر نگاه و منطقی در اولویت همگانی است و تعلل در شناسایی و پیگیری چالش های این حوزه ،تاوان سنگینی خواهد داشت. 

محورهای استیضاح وزیر بهداشت بهرام عین‌الهی:

 ١- عدم توزیع عادلانه اعتبارات پروژه های عمرانی در سطح کشور

 ٢- عدم فراهمی دسترسی قابلیت خرید و بهره‌مندی از خدمات پایه سلامت برای همگان

 ۳- عدم برقراری عدالت در تامین منابع و بهره‌مندی از خدمات سلامت

 ۴- عدم رعایت حفظ شأن و کرامت مردم در دریافت خدمات سلامت

 ۵ - عدم استفاده از نیروهای متخصص در بدنه وزارت خانه

۶- عدم اقدام در خود کفایی کشور در تأمین دارو و نابسامانی های گسترده در این حوزه

 ۷- عمل نکردن به وعده ها و برنامه های ارائه شده به مجلس در زمان گرفتن رأی اعتماد

 ۸- ضعف در ساماندهی نیروی انسانی متخصص (کادر درمان) و جلوگیری از مهاجرت ایشان

وزیر بهداشت در حوزه های غیرکرونایی هیچ برنامه ای ندارد

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما