بین الملل
فارس
۱۴۰۰/۰۷/۱۴ ۰۸:۵۹:۲۶
سفر تنش‌زای سناتورهای فرانسوی به تایوان علی‌رغم هشدارهای چین
سفر تنش‌زای سناتورهای فرانسوی به تایوان علی‌رغم هشدارهای چین
وزارت خارجه تایوان اعلام کرد گروهی از سناتورهای فرانسوی از جمله وزیر دفاع سابق این کشور، هفته جاری به تایوان سفر کرده و با مقام‌های تایپه دیدار خواهند داشت.
فارس

وزارت خارجه تایوان روز سه‌شنبه اعلام کرد گروهی از سناتورهای فرانسوی از جمله وزیر دفاع سابق این کشور، هفته جاری به تایوان سفر کرده و با مقام‌های تایپه دیدار خواهند داشت.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «جوآن اوو» سخنگوی وزارت خارجه تایوان در این‌باره گفت: «آلن ریچارد رئیس گروه دوستی تایوان در سنای فرانسه، که از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲در زمان ریاست‌جمهوری ژاک شیراک وزیر دفاع فرانسه بود، رهبری این هیأت را بر عهده خواهد داشت. ریچارد قبلاً در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ دو بار به تایوان سفر کرده است».
این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که چین طی چهار روز ابتدای ماه اکتبر، تقریباً ۱۵۰ فروند هواپیمای جنگی را در حریم پدافند هوایی تایوان به پرواز درآورد.
سخنگوی وزارت خارجه تایوان همچنین گفت: «ریچارد و گروهش علیرغم فشارهای چین به تایوان خواهند آمد. ما از این موضوع بسیار خرسند شده و آن را تحسین می‌کنیم».
وی همچنین خبر داد که بعداً سه سناتور دیگر نیز به این سفر ملحق خواهند شد و این سفر از چهارشنبه تا یکشنبه ادامه خواهد داشت و آنها با مقامات ارشد از جمله «تسای اینگ ون» رئیس‌جمهور تایوان دیدار خواهند کرد.
پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.
پیش از این نیز مقام‌های دولتی تایوان ضمن تاکید بر لزوم آماده‌باش این کشور در برابر فعالیت‌های نظامی هوایی چین در حریم هوایی تایوان، گفتند در صورت لزوم اقدامات لازم برای دفاع از خود را انجام می‌دهند.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما