بین الملل
ایسنا
۱۴۰۱/۰۶/۰۲ ۰۹:۴۳:۲۵
جان کربی: کاخ سفید می‌داند اوضاع به نفع اوکراین نیست
جان کربی: کاخ سفید می‌داند اوضاع به نفع اوکراین نیست
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت، «کاخ سفید می‌داند که در درگیری‌های کنونی با روسیه زمان به نفع اوکراین نیست و به همین دلیل است که ایالات متحده به تامین نیازهای نظامی این کشور ادامه خواهد داد.»
ایسنا

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا سه‌شنبه گفت: هیچ نشانه‌ای از انصراف از سوی ایالات متحده یا هیچ یک از متحدان و شرکای ما در زمینه یافتن راه‌های جدید برای ارائه کمک‌های امنیتی به اوکراین وجود ندارد. می‌دانیم که زمان به نفع اوکراین نیست و ما این حس اضطرار را درک می‌کنیم و به تلاش خود برای رفع آن ادامه خواهیم داد.

کربی خاطرنشان کرد که کمک‌های نظامی و بسته‌های کمکی اضافی توسط ایالات متحده و متحدانش به اوکراین ارائه خواهد شد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، ایالات متحده سه میلیارد دلار کمک امنیتی اضافی به کی‌یف در روز استقلال اوکراین که مصادف با امروز چهارشنبه است، اعلام خواهد کرد. این بودجه برای دستیابی به هواپیماهای بدون سرنشین، تسلیحات و سایر تجهیزات استفاده می‌شود، اما ممکن است تا یک سال یا بیشتر به میدان جنگ نرسد.

کربی همچنین در بخشی از صحبت‌هایش گفت که ایالات متحده قصد ندارد تخلیه شهروندان آمریکایی در اوکراین را تسهیل کند. این در شرایطی است که گفته می‌شود روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اهداف غیرنظامی در این کشور است.

این مقام ارشد آمریکایی افزود: ما انتقال شهروندان آمریکایی در داخل اوکراین را تسهیل نمی‌کنیم. ما ماه‌هاست هشدار داده‌ایم که آمریکایی‌ها آنجا نباشند. اگر کسی باقی مانده، اکنون زمان آن است که برنامه‌ریزی خود را برای خروج از این کشور شروع کند.

پیش از این، سفارت ایالات متحده در کی‌یف با صدور یک هشدار امنیتی از آمریکایی‌ها خواست هر چه سریع‌تر اوکراین را ترک کنند و پیش از آن وزارت امور خارجه آمریکا ادعا کرد که روسیه در حال آماده شدن برای حمله به اهداف غیرنظامی است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین در مصاحبه‌ای در خصوص بازداشت یک شهروند کشورش در روسیه گفت که وزارت خارجه ایالات متحده هنوز زندانی شدن «مارک فوگل» را به عنوان بازداشت «غیرقانونی» تشخیص نداده اما این پرونده هنوز در دست بررسی است.

پیشتر گروهی از سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا خواستند که زندانی شدن فوگل در روسیه را به عنوان «بازداشت غیرقانونی» اعلام کند. فوگل قبل از محکومیت به اتهام موادمخدر در روسیه، به عنوان معلم مشغول به کار بود.

کربی به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: تعیین بازداشت غیرقانونی یکی از مواردی است که وزارت امور خارجه باید انجام دهد و آنها این موضوع را بسیار جدی می‌گیرند. آنها فعلا به چنین نتیجه‌ای نرسیده‌اند و همچنان در حال کار بر روی این موضوع و بررسی پرونده هستند.

دادگاهی در روسیه، مارک فوگل را به اتهام وارد کردن ۱۷ گرم ماری جوانا به این کشور به ۱۴ سال حبس در یک زندان فوق امنیتی محکوم کرده است. طبق نامه سناتورها، فوگل ادعا می‌کند که این میزان ماری جوانا برای مصرف دارویی بوده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین در رابطه با کشته شدن دختر یکی از متحدان نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان انفجار خودرو در مسکو گفت که جایی برای چنین خشونتی که منجر به کشته شدن داریا دوگینا شد، وجود ندارد. کربی گفت: هیچ جایی برای چنین نوع خشونتی علیه هیچکس وجود ندارد، ختم کلام.

به گفته او واشنگتن اطلاعاتی درباره عاملان این قتل یا انگیزه آن در اختیار ندارد.

داریا دوگینا در شامگاه ۲۰ اوت در یک انفجار خودرو در بزرگراهی در اطراف مسکو کشته شد. سرویس امنیت فدرال روسیه دوشنبه مدعی شد که اطلاعات اوکراین در قتل دوگینا نقش داشته و عامل آن ناتالیا ووک از اتباع اوکراینی بوده است. به گفته آنها، این شخص بعد از انفجار به همراه دخترش روسیه را به مقصد استونی ترک کرد.

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما