سیاسی
دیده بان ایران
۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۸:۴۴:۵۳
علي باقري کني کيست؟
علي باقري کني کيست؟
دیده بان ایران

علي باقري کني تحصيلات خود را در رشته اقتصاد دانشگاه امام صادق به پايان رساند. وي به عنوان مدرس اقتصاد نيز فعاليت داشته‌است.

 

وزارت خارجه دولت سيزدهم شب گذشته همزمان با برکناري عباس عراقچي؛ اميرعبداللهيان طي حکمي "علي باقري کني" را به عنوان معاون سياسي وزير امورخارجه انتخاب کرد. آقاي کني که پيشتر از او به عنوان وزير منتخب دولت براي وزارت خارجه نام برده مي شد در سال ۱۳۴۶ در تهران متولد شده است. پدر او محمد باقر باقري کني از روحانيون شيعه است که براي مدتي نيز عضو مجلس خبرگان رهبري بود. 

 

تحصيلات علي باقري کني

علي باقري کني تحصيلات خود را در رشته ي اقتصاد دانشگاه امام صادق به پايان رساند. وي به عنوان مدرس اقتصاد نيز فعاليت داشته‌است.

 

مروري بر فعاليت‌هاي علي باقري کني

علي باقري کني در خانواده‌اي مذهبي و سياسي چشم به جهان گشود. محمدرضا مهدوي کني که عموي اوست از نخست وزيران سابق ايران بوده که مدتي نيز رياست مجلس خبرگان را بر عهده داشته است. پدرش نيز در سال ۱۳۹۴ طي حکمي از مقام معظم رهبري توانست به عضويت هيئت امناي موسسه جامعه الصادق درآيد. حضور در چنين خانواده‌اي باعث شد تا علي باقري کني به سرعت به دنياي سياست راه پيدا کند.

 

حضور در دبيرخانه شوراي امنيت ملي

در دوران رياست جمهوري محمود احمدي نژاد، علي باقري کني همراه با سعيد جليلي تلاش هاي بسياري براي حل مذاکرات هسته‌اي انجام داد که متاسفانه تلاش‌هاي آنها نتيجه‌اي در بر نداشت. پس از اينکه دولت روحاني روي کار آمد او از سمت خود عزل شد.

 

رياست ستاد انتخاباتي سعيد جليلي

علي باقري کني در ستاد انتخاباتي سعيد جليلي در سال ۱۳۹۲ به عنوان رئيس ستاد انتخاب شد که پس از روي کار آمدن دولت روحاني انتقادهاي بسياري را نسبت به عملکرد تيم خارجي او در رابطه با مذاکرات هسته‌اي مطرح نمود.

 

حضور در قوه قضاييه

در دي ماه سال ۱۳۹۸ علي باقري کني به عنوان معاون امور بين‌الملل و رئيس ستاد حقوق بشر قوه قضاييه منصوب شد. وي حکم خود را از سيد ابراهيم رئيسي دريافت نمود. ستاد حقوق بشر قوه قضاييه در سال ۱۳۸۴ با نظر آيت الله شاهرودي و تاييد مقام معظم رهبري تاسيس شد. هدف از تاسيس اين ستاد مبارزه با اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در کشور است.

 

معاون اروپاي وزير امور خارجه

زماني که سعيد جليلي به عنوان معاون اروپا و آمريکا در وزارت امور خارجه مشغول فعاليت بود، علي باقري کني نيز به عنوان مديرکل اروپاي مرکزي و شمالي در کنار او حضور داشت.

معاون سياست خارجي و امنيت بين الملل دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي و مذاکره کننده ارشد پرونده هسته‌اي ايران از ديگر سوابق اوست.

 

علي باقري کني يکي از چهره هاي اصولگراي سياسي در ايران است که به دنبال احياي حقوق بشر اسلامي نه تنها در ايران بلکه در سطح جهان مشهور است. وي از جمله مديران انقلابي جوان و جهادي است. 

صفحه اصلی خبر اجتماعی اقتصادی سیاسی بین الملل فرهنگی ورزشی ارتباط با ما